Linkovi

Grenel: Govorim Vučiću da je budućnost uz SAD, a ne Rusiju i Kinu


Ričard Grenel u razgovoru sa novinarima u zgradi UN u Njujorku, 26. septembra 2024. (screenshot)
Ričard Grenel u razgovoru sa novinarima u zgradi UN u Njujorku, 26. septembra 2024. (screenshot)

Na marginama Generalne skupštine UN održan je prijem „Srbija iza budućnosti“ (Serbia Beyond Future) na kojem su promovisane tehnološke inovacije i veštačka inteligencija, kao i EXPO koji će se u Srbiji održati 2027. godine.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji se uz ministarku nauke i tehnološkog razvoja Jelenu Begović kratko obratio prisutnima, poručio je da “Srbija želi da prednjači u novim tehnologijama, kao što su veštačka inteligencija i biotehnologija”.

"Mi nismo velika sila, mi smo mala zemlja koja pokušava da uskoči u taj pravi voz koji je na pravoj pruzi”, rekao je predsednik Srbije.

Prijemu u organizaciji Misije Srbije pri UN prisustvovale su brojne strane diplomate, među kojima i predsednica Severne Makedonije Gordana Siljanovska Davkova, zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD i prvi čovek za Zapadni Balkan Aleksandar Kasanof, zatim kongresmen iz Kalifornije Erik Svolvel i drugi.

Jedan od gostiju je bio i Ričard Grenel, bivši izaslanik Bele kuće za dijalog Kosova i Srbije za vreme administracije Donalda Trampa, koji je u razgovoru sa novinarima govorio o odnosima Srbije i SAD, kritikovao aktuelnu američku administraciju, ali nije odgovorio na pitanje Glasa Amerike o investiciji Džareda Kušnera na mestu Generalštaba u Beogradu, usled intervencije iz pres službe predsednika Srbije.

Bivši zvaničnik Trampove administracije je rekao da „između Amerike i Srbije postoji iskreno prijateljstvo bez obzira na to ko je na vlasti“.

„Razgovaram redovno sa predsednikom Vučićem i govorim mu da mora da se odvoji od Rusije i Kine i zbliži se sa Zapadom i SAD. Kao Amerikanac često dajem takve savete i ne uzdržavam se da promovišem vrednosti Zapada. Mislim da će budućnost Srbije uvek biti uz Ameriku, a ne Rusiju i Kinu“.

Na pitanje novinara o aktuelnoj situaciji na Kosovu, bivši zvaničnik koji je i danas aktivan u kampanji Donalda Trampa, kritikovao je administraciju Džoa Bajdena.

„Veoma sam razočaran što je sav dobar posao koji je predsednik Tramp uradio u regionu bačen. I ne moram vama da kažem, niti mojim albanskim prijateljima, da je situacija gora pod administracijom Bajden-Haris. Nisam siguran da Kamala Haris zna gde je Balkan i to me rastužuje, jer se nije koncentrisala na to pitanje. Nema sumnje da su stvari bile bolje pod Trampom i za to treba kriviti Belu kuću“, rekao je Grenel.

Nije jasno na osnovu čega tvrdi da demokratska kandidatkinja "ne zna gde je Balkan“.

Ko je još bio na prijemu?

Od srpskih zvaničnika, prisutni su bili i ministar spoljnih poslova Marko Đurić i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.

Na prijem u zgradi Ujedinjenih nacija u Njujorku došao je i demokratski kongresmen iz Kalifornije Erik Svolvel, koji je čest gost na događajima koje u SAD organizuje Srbija.

Nekadašnji direktor beogradske kancelarije Američke korporacije za međunarodno razvojno finansiranje (DFC) Džon Jovanović takođe je bio na prijemu, a viđeni su i bivši teniser Janko Tipsarević i nekadašnji košarkaški reprezentativac Dejan Tomašević, obojica sada članovi vladajuće SNS.

Gost je bio i nekadašnji rival Aleksandra Vučića na predsedničkim izborima, i bivši predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić. Bivši predsednik Generalne skupštine UN je ove godine u aprilu, uoči glasanja o rezoluciji o Srebrenici, generalnom sekretaru UN odneo pismo predsednika Aleksandra Vučića.

Nekadašnji zvaničnik Trampove administracije, koji je i posle odlaska sa funkcije ostao blizak sa aktuelnom vlašću u Srbiji, nije odgovorio na pitanje Glasa Amerike da li će ponovo imati neku funkciju ako na izborima 5. novembra pobedi Donald Tramp. Američki mediji su spekulisali da bi Grenel mogao da postane državni sekretar SAD.

„Da mogu da predvidim budućnost, sada bih igrao lutriju i bio multimilioner“, rekao je u šali Grenel.

Glas Amerike je pokušao Grenelu da postavi pitanje i o tome kako komentariše istragu senatskog Odbora za finansije u vezi sa firmom Džareda Kušnera "Afiniti partnes" (Affinity partners), koja će graditi luksuzni kompleks na mestu nekadašnjeg generalštaba u Beogradu, ali je savetnica za medije predsednika Srbije prišla novinarima i rekla: „Izvinjavam se, rekli smo da nema političkih pitanja“.

Grenel se potom zahvalio novinarima i nastavio neformalne razgovore na prijemu „Srbija iza budućnosti“.

Poslovanje Kušnerove firme Afiniti, koja je investitor projekta u Beogradu, istražuje se u Odboru za finansije američkog Senatu.

Demokata iz Oregona Ron Vajden poslao je pismo toj kompaniji tražeći dodatne informacije u vezi sa poslovnim odnosima Kušrenove firme sa stranim investitorima, uključujući strane vlade koje plaćaju toj firmi, kako se navodi, stotine miliona dolara naknade za savetodavne usluge.

Iza svega ovoga leži zabrinutost odbora da ta firma deluje kao šema kompenzacije delimično osmišljena da zaobiđe federalne zahteve za obelodanjivanje transakcija, kao i da bi moglo da dođe do sukoba interesa.

Balkan Insight je objavio da je dosadašnja istraga senatskog Odbora za finansije pokazala da su zvaničnici srpske i albanske vlade proaktivno prilazili Kušnerovoj kompaniji sa predlozima za investiranje u nekretnine.

Bivši zvaničnik Trampove administracije je često u javnosti pohvalno govorio o projektu Trampovog zeta u Beogradu. Njujork tajms je pisao da je i Grenel imao ulogu u projektu, ali on to nije potvrdio. Kušner je za Njujork tajms pre nekoliko meseci izjavio da ga je „Rik ohrabrio da investira u projekat i da je veliki zagovornik ulaganja na Zapadnom Balkanu, te da je želeo da ga privuče da tu investira otkako je osnovao svoj fond“.

XS
SM
MD
LG