Demokratija opada širom sveta zato što ljudi gube poverenje u legitimnost izbora i svedoci su ugrožavanja slobode izražavanja, među nizom drugih problema, navodi se u izveštaju globalne organizacije osnovane da promoviše demokratiju širom sveta.
Međunarodni institut za demokratiju i izbornu pomoć, ili Međunarodna IDEA, koji čine 34 zemlje, u izveštaju ističe da je opadanje demokratske vladavine podstiču napori da se podriju kredibilni izborni rezultati, široko rasprostranjeno razočarenje mladih političkim partijama i njihovim liderima, kao i porast desničarskog ekstremizma koji je polarizovao politiku.
Organizacija sa sedištem u Stokholmu je u svom godišnjem "Globalnom izveštaju o stanju demokratije" navela da je broj zemalja koje se kreću ka autoritarizmu više nego dvostruko veći od onih koje se kreću ka demokratiji i da su autoritarni režimi širom sveta produbili represiju, pri čemu je 2021. najgora zabeležena godina.
Autoritarnost je u porastu u zemljama poput Avganistana, Belorusije, Kambodže, ostrvske države u Indijskom okeanu Komora i Nikaragve.
U izveštaju na 64 stranice, koji meri demokratski učinak u 173 zemlje, zaključeno je da je napredak unutar demokratskih zemalja zaustavljen u poslednjih pet godina.
Generalni sekretar međunarodne IDEA-e Kevin Kasas-Zamora rekao je da je neophodno da se demokratije sada suprotstave "toksičnoj mešavini" kriza - od vrtoglavih troškova života do strahova od klimatskih promena i nuklearnog rata - sa kojima se suočavaju.
"Nikada nije bilo toliko hitno da demokratije reaguju, da pokažu svojim građanima da mogu da sklapaju nove, inovativne društvene ugovore koji povezuju ljude, a ne dele ih." dodao je on.
U Evropi, zabeležen je pad demokratije u 17 zemalja u poslednjih pet godina, što pogađa 46 odsto visoko razvijenih demokratija, saopštila je organizacija.
U Aziji i Pacifiku, demokratija slabi dok se autoritarizam učvršćuje. Iako više od polovine stanovništva regiona živi u demokratijama, skoro 85 procenata tog broja živi u zemljama u kojima je demokratija slaba ili nazaduje. Čak i demokratije kao što su Australija, Japan i Tajvan trpe demokratsku eroziju.
U izveštaju se takođe navodi da se tri od sedam demokratija koje nazaduju nalaze na američkom kontinentu, što ukazuje na slabljenje institucija čak i u dugoročno demokratskim državama. Trećina demokratija u tom regionu doživela je pad, uključujući Boliviju, Brazil, Salvador i Gvatemalu.
U Sjedinjenim Državama, pretnje demokratiji i dalje postoje nakon predsedničkog mandata Donalda Trampa, na šta ukazuju politička paraliza Kongresa i poništavanje davno uspostavljenih prava.
"Svet je na ključnoj raskrsnici," saopštila je IDEA, dodajući da su u toku napori da se oživi demokratska vladavina kroz "odgovarajuće i primerene mehanizme"."
To obuhvata reformu postojećih demokratskih institucija i ponovno razmatranje "društvenog ugovora" između građana i vlade da bi se u obzir uzele nove i evoluirajuće javne potrebe i zahtevi.