Linkovi

 
Kim Džong Un se izvinio zbog ubistva južnokorejskog zvaničnika

Kim Džong Un se izvinio zbog ubistva južnokorejskog zvaničnika


Severnokorejski lider Kim Džong Un
Severnokorejski lider Kim Džong Un

Severnokorejski lider Kim Džong Un izvinio se u petak zbog ubistva južnokorejskog zvaničnika blizu sporne pomorske granice između dve zemlje, saopštila je Južna Koreja.

Južnokorejska vojska u četvrtak je optužila severnokorejske snage za ubistvo zvaničnika koji je, kako veruje Seul, pokušavao da prebegne u Severnu Koreju.

Prema saopštenju koje je objavila južnokorejska predsednička rezidencija, Kim je izrazio "duboko žaljenje" zato što je razočarao Južnokorejce zbog tog incidenta. U saopštenju se navodi da je smrt južnokorejskog zvaničnika "neprihvatljiva" i da "nije trebalo da se dogodi".

Zvaničnik je nestao u ponedeljak sa svog patrolnog čamca, oko 10 kilometara južno od de fakto granice između dve Koreje.

Seul veruje da je čovek bio u dugovima i da je verovatno pokušao da prebegne u Severnu Koreju čije su ga snage, prema navodima južnokorejske vojske, presrele na moru nakon što je napustio čamac, ispitivale, ubile, a zatim zapalile njegovo telo.

Severna Koreja iznela je drugačiju verziju događaja. Navela je da su njene pogranične trupe, u skladu sa smernicama za subijanje širenja koronavirusa, iz daljine ispalile 10 hitaca u čoveka. Kada su prišle dušeku na kojem je plutao, pronašle su samo krv. Zatim su zapalile dušek, navodi se u saopštenju.​

Neuobičajeno izvinjenje

Izvinjenje Severne Koreje Seulu je uručio severnokorejski Odsek za ujedinjeni front koji se bavi međukorejskim vezama. U pismu se izražava nada da "poverenje i odnosi" između dve Koreje neće biti narušeni.

Severna Koreja se veoma retko izvinjava. Posle nekih ubistava južnokorejskih civila u prošlosti, Pjongjang je izražavao "žaljenje" ali je često krivio Seul za incidente.

Sa Kimovim izvinjenjem, rizik od eskalacije je smanjen, smatra Leif - Erik Isli, profesor na Univerzitetu Eva u Seulu. Naglasio je da je ubistvo moglo da dovede do kršenja vojnog sporazuma čiji cilj je da se smanje tenzije duž granice.

“Zbog incidenta, javnost u Južnoj Koreji počela je da se protivi mirovnim naporima i davanju humanitarne pomoći Pjongjangu. Kimovim diplomatskim potezom kratkoročno se izbegava potencijalni sukob i čuva opcija dugoročne koristi od Seula", ocenjuje profesor Isli.

Južnokorejski predsednik Mun Džae-in se u video obraćanju na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija ove nedelje založio za zvanično proglašenje kraja rata između dve Koreje i saradnju u borbi protiv koronavirusa.

Mun, koji pokušava da poboljša veze sa Pjongjangom pre nego što 2022. godine napusti položaj predsednika, pokušava da ubedi Severnu Koreju da se vrati dijalogu i saradnji koja je obeležila početak njegovogo petogodišnjeg mandata.

Pisma Mun-Kim

Južna Koreja je u petak objavila da su Kim i Mun nedavno razmenili pisma.

U pismu od 12. septembra, Kim je izrazio saosećanje sa Južnokorejcima koji se suočavaju sa posledicama pandemije koronavirusa, ali i nedavnih tajfuna.

“Iskreno, svima želim dobro", poručio je Kim u pismu koje je objavila predsednička rezidencija. Mun je, prema Seulu, poslao Kimu poruku 8. septembra.

Severnokorejski lider Kim Džong Un i južnokorejski predsednik Mun Džae-in tokom susreta u demilitarizovanoj zoni, 27. april 2018. godine
Severnokorejski lider Kim Džong Un i južnokorejski predsednik Mun Džae-in tokom susreta u demilitarizovanoj zoni, 27. april 2018. godine

Severna Koreja je ranije ove godine prekinula kanale komunikacije sa Seulom i uništila de fakto ambasadu dve zemlje, nakon što je osudila južnokorejske aktiviste koji su preko granice puštali balone sa propagandnim materijalom protiv Pjongjanga.

Kim je u junu neočekivano obustavio kampanju vršenja pritiska. Od tada, Severna Koreja uglavnom je usredsređena na unutrašnja pitanja, kao što su pandemija i katastrofalne poplave.

Restriktivne mere za subijanje koronavirusa

Američki komandant u Južnoj Koreji, general Robert Abrams, nedavno je rekao da je Severna Koreja izdala "naredbe o streljanju" da bi sprečila širenje koronavirusa iz Kine.

O uspostavljanju bezbednosnih zona povezanih sa koronavirusom prvobitno je izvestio Dejli NK, vebsajt sa sedištem u Seulu koji ima izvore u Severnoj Koreji.

Taj vebsajt navodi da će prema novim pravilima bez upozorenja "biti upucani svi koji krše pravila ili remete javni red blizu granice".

“Severna Koreja je zatvorena gotovo kao u ratnom stanju da bi sprečila širenje Kovida 19", kaže Jang Mu-džin, profesor na Univerzitetu severnokorejskih studija u Seulu.

Severna Koreja je mesecima tvrdila da u toj zemlji nema zaraženih od koronavirusa, da bi na kraju odustala od tih tvrdnji.

XS
SM
MD
LG