Linkovi

Kina odgovorila na nove restrikcije SAD - zabranila izvoz materijala za visoku tehnologiju


ILUSTRACIJA - Zastave SAD i Kine
ILUSTRACIJA - Zastave SAD i Kine

Kina je u utorak saopštila da zabranjuje izvoz u SAD galijuma, germanijuma i antimona i drugih visokotehnoloških materijala koji imaju potencijal da se koriste u vojnoj industriji. To je odgovor na ograničenja Bele kuće na izvoz poluprovodnika u Kinu koji je objavljen u ponedeljak uveče.

Kinesko ministarstvo trgovine objavilo je nove mere pošto je Vašington proširio listu kineskih kompanija, koje podležu kontrolama za izvoz opreme za pravljenje kompjuterskih čipova, softvera i memorijskih čipova koji su potrebni za napredne aplikacije.

Pooštravanje restrikcija se dešava u trenutku kada novoizabrani američki predsednik Donald Tramp preti da će znatno povećati tarife na uvoz iz Kine i ostalih zemalja, što podgreva tenzije u oblastima trgovine i tehnologije.

"Kina je uložila snažan protest SAD zbog novih kontrola za izvoz poluprovodnika, sankcija protiv kineskih kompanija i malicioznog pokušaja da se zaustavi kineski tehnološki napredak", rekao je Li Jian, potrparol kineskog ministarstva spoljnih poslova.

"Želim da ponovim da se Kina oštro protivi pokušajima da se zloupotrebe mere kontrole izvoza, kao i jednostranim sankcijama protiv kineksih kompanija", rekao je Lin.

Za šta se koriste minerali iz Kine?

Kina je u julu 2023. uvela zahtev za kompanije da moraju da se prijave za dozvolu kako bi u Ameriku izvozili strateški važne materijale poput galijuma i germanijuma.

U avgustu je kinesko ministarstvo trgovine objavilo da će uvesti restrikcije na izvoz antimona, koji se koristi u širokom dijapazonu proizvoda - od baterija do oružja, kao i da će uvesti strože kontrole na izvoz grafita.

Ti minerali se smatraju ključnim za nacionalnu bezbednost. Kina je veliki proizvođač antimona.

Ograničenja koja je najavio Peking obuhvataju i izvoz dijamanata i čvrstih materijala koji ne mogu da se kompresuju i koriste se u mnogim industrijama - poput alata za sečenje, diskova za kočnice, zaštitnih materijala.

Kina je najveći globalni izvor galijuma i germanijuma, koji se inače proizvode u malim količinama i neophodni su za čipove za mobilne telefone, automobile, solarne panele, vojnu tehnologiju.

Kina tvrdi da se štiti od američkih restrikcija

Pošto su SAD objavile da će dodati još 140 kineskih kompanija na listu entiteta koji prolaze stroge izvozne kontrole, kinesko Ministarstvo trgovine je protestovalo i najavilo da će zaštititi prava i interese Kine. Skoro sve kompanije obuhvaćene novim restrikcijama su bazirane u Kini, a manji broj je u Japanu, Južnoj Koreji i Singapuru.

Obe vlade tvrde da su restrikcije na izvoz potrebne kako bi se očuvala nacionalna bezbednost.

Kineska vlada je frustrirana time što SAD ograničavaju dostupnost naprednih čipova i druge tehnologije pravdajući to bezbednosnim razlozima, ali je oprezna u uvođenju kontra mera.

Različite kineske kompanije protestovale su zbog američkog ograničavanja dostupnosti napredne tehnologije čipova.

Kineska asocijacija proizvođača automobila rekla negoduje zbog ograničavanja izvoza na osnovu nacionalne bezbednosti i ocenjuje da je posredi "zloupotreba kontrolnih mera i maliciozna blokada Kine".

Udruženje proizvođača poluprovodnika je slično reagovalo i dodalo da će restrikcije poremetiti lanac nabavke i povećati troškove za američke kompanije.

SAD uvoze polovinu potrebne količine galijuma i germanijuma iz Kine. Ti minerali postoje i u SAD, ali se ne rudare, iako su neki projekti za otvaranje rudnika u toku.

Izvozna ograničenja imaće uticaj na cene kritičnih minerala - cena antimona je više nego udvostručena ove godine, dok su cene galijuma, grafita, germanijuma.

XS
SM
MD
LG