Linkovi

Istraživanje BIRN-a: Cilj ruske kampanje dezinformacija - podsticanje rata na Kosovu


Posteri ruskog predsednika Putina u Severnoj Mitrovici, 14. maja 2018. (Foto: RFE/Amra Zejnenli)
Posteri ruskog predsednika Putina u Severnoj Mitrovici, 14. maja 2018. (Foto: RFE/Amra Zejnenli)

Glavni izvori dezinformacija na Kosovu potiču iz Rusije, ali i Kine, a za cilj imaju da spreče Kosovo da napreduje na putu ka evrointegracijama i da Evropsku uniju i NATO u narodu predstave kao „nešto loše“, rezultati su istraživanja BIRN-a Kosovo pod nazivom „U vrtlogu laži“.

Nalazi istraživanja takođe pokazuju i veliki uticaj dezinformacija i propagande kad su međuetnički odnosi u pitanju.

Glavne nalaze istraživanja predstavio je jedan od autora izveštaja „U vrtlogu laži“ Krešnik Gaši, koji je naveo da rezultati pokazuju da je napredovanjem ruske invazije na Ukrajinu i Kosovo sve više postajalo meta ruskih, kineskih i drugih kampanja dezinformacija, koje su bile usmere na čitav Zapadni Balkan.

"U vrtlogu laži" - izveštaj o kampanjama dezinformacija na Kosovu
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:26 0:00

Ruski uticaj ima za cilj da nanese štetu Kosova. Ovde smo pronašli višestruke narativne koji su se širili u našoj zemlji. Glavni narativ je protiv NATO-a zbog toga što smo utvrdili da postoji tendencija da se NATO kriminalizuje na Kosovu i da se prepozna kao nešto što nije dobro za našu zemlju. Drugi narativ koji je identifikovan i predstavlja problem je protiv evropskih integracija i nastojanje da se Evropska unija konkretizuje kao nešto loše za Kosovo. Dalje, ruski uticaj ima za cilj da kriminalizuje i ima za cilj da podstiče rat unutar Kosova i to smo identifikovali porukama koje su stigle na Kosovo time što se NATO krivi kao mehanizam koji podržava samo Albance i ima za cilj da pomogne samo Albancima“, naveo je Gaši. Gaši je istakao i da nalazi istraživanja takođe pokazuju i veliki uticaj dezinformacija i propagande kad su međuetnički odnosi u pitanju, posebno između Srba i Albaca.

Važan elemenat koji smo identifikovali je narativ koji ima za cilj da pokaže da NATO ima za cilj da izgradi vojsku na Kosovu koja će ratovati protiv Srba, da se podrška pruža Bezbednosnim snagama Kosova i prevedena je kao pokušaj da se podrži rat Albanaca protiv Srba u tom pravcu“.

Najproblematičnija situacija koju izveštaj tretira je, prema rečima Gašija, pokušaj stranih uticaja da podstiče mržnju i ugrozi saradnju među zajednicama na Kosovu.

Pod tom tačkom smo našli veoma ozbiljne probleme kao što je podsticanje mržnje i ugrožavanje multietničkih odnosa. Ti materijali koji su objavljeni imaju za cilj da izazovu tenzije, proteste, nasilje između dve najveće zajednice na Kosovu između Srba i Albanaca. Stvaranje ovh materijala je opasno jer ima za cilj da podstakne rat i sukob između zajednica“, rekao je Gaši.

Izvršna direktorka BIRN-a Jeta Džara rekla je da je ovo prvi izveštaj ovakve vrste ikada urađen na Kosovu i da su njemu predstavljeni različiti oblici i vrste dezinformacija, propagande i narativa.

Takođe dezinformacije često dolaze sa lošom namerom, a koje imaju cilj da promene smer Kosova ka evroatlantskim integracijama i imaju za cilj da povećaju pritisak unutar zajednica i različitih grupa. Izveštaj je prvi ove vrste i tačno identifikuje koje su to socijalne mreže i ljudi koji dele lažne vesti i dezinformacije“, rekla je Jeta Džara.

Šef Kancelarije EU na Kosovu Tomaš Sunjog rekao je da su dezinformacije, lažne vesti i propaganda prisutni širom sveta, a da je opasnost od tih pojava postala veća nakon rata u Ukrajini.

Ovaj izveštaj pokazuje da postoji uticaj na građane da menjaju mišljenje o integraciji Kosova u Evropsku uniju, jer dezinformacije ih ohrabruju protiv takvog procesa. Međutim mi znamo da se preko 95 odsto njih zalažu za integraciju Kosova u Evropsku uniju. U ovom izveštaju možete videti kako dezinformacije zapravo imaju uticaja na sve pore društva, kao što su na primer zdravstvo i obrazovanje. I kao što se i preporučuje u izveštaju treba uspostaviti strategiju i i to saradnjom između vlade, civilnog društva i medija u efikasnijoj borbi protiv dezinformacija“, rekao je Sunjog.

Izveštaj „U vrtlogu laži“ sadrži i konkretne preporuke za kosovske institucije i medije u cilju suzbijanja dezinformacija. Nakon predstavljanja izveštaja održana su dve panel diskusije o uticaju dezinformacija na Kosovu. Istraživanje „U Vrtlogu laži“ sproveo je BIRN Kosovo uz podršku Kancelarije EU na Kosovu.

XS
SM
MD
LG