U Crnoj Gori je u četvrtak, polaganjem cvijeće na spomen obilježja u Podgorici i Bijelom Polju, obilježeno 32 godine od zločina u Štrpcima, kada je iz voza oteto i ubijeno 20 osoba. Poručeno je da “treba procesiurati sve nalogodavce i izvršioce zločina u Štrpcima i da tragična sudbina žrtava ne smije biti zaboravljena”.
Iz Bošnjačkog vijeća su saopštili da današnjim okupljanjem u Podgorici i Bijelom Polju iskazuju sjećanje i poštovanje prema žrtvama zločina u Štrpcima, otetim i nedužno ubijenim putnicima iz voza “Lovćen 671” koji je saobraćao na pruzi Beograd- Bar.
Predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori Suljo Mustafić podsjetio je da su putnici oteti 27. februara 1993. u stanici Štrpci, kada su pripadnici vojske Republike Srpske iz Višegrada izveli iz voza 20 osoba, “od kojih su 18 bili Bošnjaci, jedan Hrvat i jedna neidentifikovana osoba”.
“Oni su ubijeni samo zbog svog imena”, kazao je Mustafić i naglasio da “državne institucije u Srbiji, Bosni i Hercegovini (BiH) i Crnoj Gori, ni poslije 32 godine, nijesu ni pravno, ni moralno, zaokružile ovaj ratni zločin”, naveo je Mustafić.
Mustafić je podsjetio da su oteti putnici sprovedeni do sela Prelovo “gdje su ih opljačkali, pretukli i vezane žicom kamionima odvezli u okolinu Višegrada”.
“U ataru sela Mušići su pobijeni, a njihova tijela bačena. Posmrtni ostaci Halila Zupčevića pronađeni su krajem 2009. na obali jezera Perućac, a posmrtni ostaci Rasima Ćorića, Jusufa Rastodera i Iljaza Ličine nađeni su u istom jezeru 2010. godine”, naveo je Mustafić.
Predsjednik Bošnjačkog vijeća ukazao je da od tada nema pomaka u traganju za posmrtnim ostacima žrtava. On je, takođe, naveo da “ova otmica nije bila slučajnost”.
“Da ova otmica nije bila nije bila slučajnost, već da je to planirano u državnom vrhu tzv. Savezne republike Jugoslavije, potvrđeno je prvom presudom Nebojši Ranisavljeviću u Bijelom Polju, kao i sudskim procesima u Sarajevu i Beogradu. Za ovaj zločin u Sarajevu je osuđeno sedam saučesnika, a komandant brigade je oslobođen. Naime, Sud Bosne i Hercegovine prvostepeno je osudio sedam pripadnika na po 13 godina zatvora, ali nije uspio da dokaže krivicu komandanta Druge podrinjske brigade iz Višegrada u čijem sastavu je djelovala i jedinica koja je izvršila otmicu iz voza”, kazao je Mustafić naglašavajući da se na taj način “zamagljuje lanac komandne odgovornosti”.
“Iz Odjeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu, pred kojim se vodi postupak protiv četiri osobe koje terete kao neposredne počinioce istog zločina, nema ni nagovještaja o okončanju procesa”, navodi Mustafić.
Predsjednik Bošnjačkog vijeća smatra da se “Crna Gora ne može izuzeti od ovog zločina”, jer je, kako navodi, “tadašnji režim u Podgorici najdirektnije pomagao zločinački naum Beograda, tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu i u stvaranju ratnog ambijenta u kojem se desio i ovaj i drugi zločini”
Prema riječima Mustafića, “crnogorsko pravosuđe, specijalno tužilaštvo i sudstvo nije pokazivalo dovoljno spremnosti da u slučaju Štrpci, kao ni u drugim slučajevima ratnih zločina, istraži procesuira i osudi sve vinovnike i nalogodavce, kao i one koji su planirali ovaj monstruozni zločin”.
On, ipak, smatra da najave o ponovnom otvaranju ovih slučajeva, mogu biti nagovještaj da će se možda nešto promijeniti u odnosu pravosudnih institucija prema “tamnim mrljama crnogorske prošlosti 90-ih”.
Mustafić je rekao i da je “odgovornost državnih institucija izostala i kada su u pitanju najuže porodice žrtava, te da je njihova prava na dostojanstvenu socijalnu satisfakciju, država godinama ignorisala”.
Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, Damir Gutić kazao je da su se okupili da “ukažu na propuste države koje je svojim činjenjem, ili nečinjenjem dozvolila da nedužni građani stradaju”.
“Moramo priznati svoje greške iz prošlosti i ne smijemo dozvoliti da se one ikada više ponove”, poručio je crnogorski ministar socijalnog staranja i brige o porodici.
Ministar Gutić je rekao da Vlada ima podršku parlamentarne većine za usvajanje izmjena Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti, koji bi, kako je naveo, konačno zaštititio prava članova porodica i pružio im određenu satisfakciju.
On je objasnio da je izmjenama Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti predviđeno uvođenje novog instituta civilne žrtve rata, preko kojeg će država, “konačno prepoznati svoje greške iz prošlosti”.
“Tako, makar malo, nakon više od 30 godina želimo ispraviti nepravdu koja je učeinjena porodicama žrtava”, naveo je ministar Gutić.
Najmlađa žrtva otmice iz voza u Štrpcima imala je samo 16 godina, a najstarija 59.
U Crnoj Gori je za taj zločin osuđen samo Nebojša Ranisavljević na 15 godina zatvora. Milan Lukić u Haškom tribunalu osuđen je za zločine počinjene u Višegradu na doživotnu robiju, dok za zločin u Štrpcima nije odgovarao.