Linkovi

Još jedan veliki ruski napad na energetsku infrastrukturu Ukrajine


Muškarac čeka evakuaciju u zapadnu Ukrajinu dok stoji pored kreveta u gradskom pozorištu gde se prihvataju izbeglice koje beže od ruske ofanzive u regionu Donjecka, u Pavlogradu, Dnjepropetrovska oblast, Ukrajina, 12. decembar 2024.
Muškarac čeka evakuaciju u zapadnu Ukrajinu dok stoji pored kreveta u gradskom pozorištu gde se prihvataju izbeglice koje beže od ruske ofanzive u regionu Donjecka, u Pavlogradu, Dnjepropetrovska oblast, Ukrajina, 12. decembar 2024.

Rusija je u petak pokrenula masivan vazdušni napad na Ukrajinu koji je uključivao na desetine krstarećih raketa i dronova, što je poslednji u nizu takvih napada koji imaju za cilj da osakate elektroenergetski sistem zemlje.

Ruska vojska gađala je ukrajinsku elektroenergetsku mrežu, napisao je ministar energetike Herman Haluščenko na svojoj Fejsbuk stranici. "Neprijatelj nastavlja svoj teror", rekao je on.

Haluščenko je rekao da energetski radnici čine sve što je potrebno da "minimiziraju negativne posledice po energetski sistem", obećavajući da će objaviti više detalja o šteti kada bezbednosna situacija to dozvoli.

Vazduhoplovstvo Ukrajine izvestilo je o višestrukim udarnim bespilotnim letelicama koje su lansirane na Ukrajinu tokom noći, praćene rojevima krstarećih raketa u vazdušnom prostoru zemlje. Navodi se da je Rusija takođe koristila balističke rakete Kinžal iz vazduha protiv zapadnih regiona Ukrajine.

Napad od petka je poslednji u nizu takvih udara koji su pojačali strahove da Kremlj ima za cilj da uništi kapacitete za proizvodnju električne energije u zemlji kako nastupa zima.

Otkako je pokrenula invaziju u februaru 2022. godine, Rusija je nemilosrdno vršila udare po ukrajinskom elektroenergetskom sistemu, što je rezultiralo ponovljenim prekidima u snabdevanju kritično važnog grejanja pijaćom vodom tokom hladnih zimskih meseci u očiglednom pokušaju da slomi ukrajinski duh i rešenost.

Moskva je saopštila da napadi imaju za cilj ometanje ukrajinske odbrambene industrije, sprečavanje proizvodnje projektila, dronova, oklopnih vozila i artiljerije, između ostalog oružja.

Sličan masovni napad 28. novembra uključivao je oko 200 projektila i dronova i ostavio je bez struje više od milion domaćinstava dok timovi za hitne intervencije nisu obnovili snabdevanje.

Ukrajinski zvaničnici upozorili su da Rusija skladišti krstareće i balističke rakete za nove napade.

Rusija je 21. novembra prvi put upotrebila hipersoničnu balističku raketu srednjeg dometa da pogodi industrijsko postrojenje u gradu Dnjepru, na istoku Ukrajine. Ruski predsednik Vladimir Putin opisao je napad raketom Orešnik kao odmazdu za ukrajinske udare na rusku teritoriju zapadnim oružjem većeg dometa. On je izjavio da bi moglo uslediti još napada novim oružjem.

U sredu je rusko ministarstvo odbrane saopštilo da je Ukrajina napala vazdušnu bazu u Taganrogu u južnoj Rostovskoj oblasti sa šest raketa ATACMS koje su isporučile SAD, pri čemu je povređeno nekoliko vojnika i oštećeno je nekoliko zgrada i nekoliko vozila. Obećala je da će uzvratiti udarac.

Pentagon je u sredu upozorio da bi Rusija uskoro ponovo mogla da upotrebi svoju novu raketu protiv Ukrajine.

Otprilike polovina ukrajinske energetske infrastrukture uništena je tokom skoro tri godine rata sa Rusijom, a nestanci struje su široko rasprostranjeni.

Zapadni saveznici Kijeva obezbedili su Ukrajini sisteme protivvazdušne odbrane kako bi joj pomogli da zaštiti kritičnu infrastrukturu, ali Rusija je pokušala da savlada protivvazdušnu odbranu kombinovanim udarima koji uključuju veliki broj raketa i dronova.

Rusija je imala inicijativu ove godine dok je njena vojska neprestano probijala ukrajinsku odbranu na istoku u nizu sporih, ali postojanih ofanziva.

XS
SM
MD
LG