Veći broj Amerikanaca sada misli da se smrtna kazna - koja se tokom godina sve ređe koristi i ima sve manju podršku - nepravedno izvršava, pokazuju rezultati jednog izvještaja o smrtnoj kazni.
Međutim, nije poznato da li će pad podrške javnosti i broja izvršenih i izrečenih smrtnih kazni na kraju rezultirati i njenim ukidanjem u Americi, ocjenjuju eksperti.
"Neki akademici su optimisti da će smrtna kazna biti u potpunosti ukinuta prilično brzo. Ja mislim da je više vjerovatno da će biti sve ređa. Međutim, manje je vjerovatno da će u potpunosti nestati u doglednoj budućnosti", kaže Erik Berger, profesor prava na Univerzitetu Nebraske.
Ove godine u Sjedinjenim Državama su pogubljene 24 osobe, a poslednja smrtna kazna za 2023. izvršena je u četvrtak u Oklahomi. Takođe, 21 osoba je osuđena na tu kaznu u 2023. godini, devetoj za redom u kojoj je manje od 30 osoba pogubljeno, a manje od 50 osuđeno na smrtnu kaznu, prema izvještaju Centra za informacije o smrtnoj kazni, sa sjedištem u prijestonici Vašingtonu.
Smrtna kazna je ove godine izvršena u samo pet američkih država - Teksasu, Floridi, Mizuriju, Oklahomi i Alabami. To je najmanji broj poslednjih 20 godina, kaže Robin M. Mar, izvršni direktor neprofitnog centra, koji ne zauzima stav o pogubljenjima ali kritikuje način na koji države to rade.
"To pokazuje da je izvršenje smrtne kazne u Sjedinjenim Državama sve izolovanije", ističe Mar.
Prema oktobarskoj anketi agencije Galup, 50 odsto Amerikanaca vjeruje da se smrtna kazna nepravedno primjenjuje, u poređenju sa 47 procenata koji imaju suprotno mišljenje. To je najveći broj od kako je Galup 2000. prvi put počeo da sprovodi istraživanje o pravednosti primjene smrtne kazne.
Ketrin Groso, profesorka na pravnom fakultetu Univerziteta države Mičigen, kaže da se Galupova anketa može diijelom povezati sa time što sve više mladih i drugih sumnja u američki krivični pravosudni sistem posle policijskog ubistva Džordža Flojda 2020. godine.
Stav građana o pravednosti smrtne kazne se mijenja i zbog toga što je od 1975. godine gotovo 200 ljudi osuđenih na smrtne kazne - među kojima troje ove godine - na kraju oslobođeno, kaže Mar.
Proteklih godina, mnogi širom zemlje - među kojima su i konzervativni poslanici - izražavali su zabrinutost zbog smrtne kazne ili raspravljali o njenoj budućnosti, kaže Groso.
Međutim, u nekim državama kao što su Alabama, Florida, Oklahoma i Teksas, smrtna kazna je i dalje čvrst dio pravosudnog sistema, kaže Berger.
Guverner Floride Ron Desantis je ranije ove godine potpisao dva nova zakona o smrtnoj kazni. Jednim se omogućava izricanje smrtne kazne za slučajeve silovanja djece, uprkos tome što je Vrhovni sud to zabranio. Drugim zakonom se ukida uslov da je za izricanje smrtne kazne potrebna jednoglasna odluka porote.
"Ako počinite zločin koji je zaista užasan, trebalo bi da vam bude izrečena najveća kazna", rekao je Desantis u maju, komentarišući smrtne kazne za slučajeve silovanja djece.
Zbog poteškoća u nekim američkim državama da se obezbijede zalihe lijekova koji se koriste prilikom izvršenja smrtne kazne, ispituju se nove i neisprobane metode pogubljenja ili ponovo koriste stare, pokazuje izvještaj centra.
U Alabami je za januar zakazano prvo ikada pogubljenje zatvorenika azotom. U julu, Ajdaho je postao peta američka država koja je odobrila pogubljenja strijeljanjem. To je poslednji put u Americi urađeno 2020. godine.
Većina američkih država, 29, je ukinula smrtnu kaznu ili pauzirala njeno izvršenje, prema izvještaju centra.
Korina Lejn, profesorka na pravnom fakultetu Univerziteta Ričmond u Virdžiniji, smatra da bi broj država u kojima nema smrtne kazne mogao lako da poraste na 40. Međutim, za zabranu na saveznom nivou bi bila potrebna odluka Vrhovnog suda.
Lejn i drugi eksperti ocjenjuju da je malo vjerovatno da će se to dogoditi s obzirom na to da protekle odluke ukazuju na to da najviši sud u zemlji nije prepreka izvršenju smrtnih kazni u državama. U prošlom mandatu, Vrhovni sud je od 34 zahtjeva zaustavio samo jedno pogubljenje.
Debata o smrtnoj kazni vodi se i u Teksasu, gdje ima najviše pogubljenja. Ranije ove godine, Predstavnički dom te države u kojem većinu imaju republikanci, usvojio je zakonski prijedlog kojim bi se ukinula smrtna kazna u slučajevima gdje osuđeni ima šizofreniju. Međutim, Senat u Teksasu nikada nije razmotrio taj prijedlog.
Berger smatra da i u Teksasu može biti promjena kada je riječ o smrtnoj kazni.
"Međutim, neće biti promjene gdje bi neko rekao: Završili smo sa smrtnom kaznom. Barem ne još".