Linkovi

Glas Amerike blizu ruske baze u Siriji: Da li se ruska vojska povlači?


Sirijski borci posmatraju ruska vozila koja prolaze pored Hmeimim vazdušne baze, kojom trenutno upravlja Rusija, jugoistočno od Latakije, 16. decembra 2024. (Foto: AP/Leo Correa)
Sirijski borci posmatraju ruska vozila koja prolaze pored Hmeimim vazdušne baze, kojom trenutno upravlja Rusija, jugoistočno od Latakije, 16. decembra 2024. (Foto: AP/Leo Correa)

Dok se o budućnosti ruskih snaga u Siriji iznose kontradiktorni izvještaji, ruska oprema se prebacuje iz Latakije, pokrajine svrgnutog diktatora Bašara al-Asada i njegovog oca Hafeza al-Asada, lokalno poznatijeg kao “besmrtni lider”.

Kamioni i avioni odlaze iz ove ruske vojne baze. U vestima i na ulicama postoje kontradiktorni izveštaji o tome gde idu. Neki kažu da napuštaju Siriju. Drugi kažu da to nije slučaj. U obližnjoj četvrti još postoje prodavnice sa natpisima na ruskom, koje snabdevaju vojnike.

Neki stanovnici kažu da se plaše da će manjinske grupe u Siriji biti u opasnosti bez ruske zaštite, posle pada režima Bašara al-Asada pre više od nedelju dana. Drugi ocenjuju da je ruski potez znak da se rat završava.

Šta će biti sa ruskim snagama u Siriji?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Borci iz Hajat Tahrir al-Šama, vodeće pobunjeničke grupe koja je brzo osvojila ključne sirijske gradove, nakon čega je vlada srušena, kažu da je prebacivanje ruske opreme razlog za slavlje.

“Toliko mnogo sreće. A, kad odu, biću još srećniji", kaže Abu Kaled borac HTS.

Na drugoj strani Latakije, pokrajine koja je domovina Asadove porodice, na ovom znaku piše: “Grob Hafeza al Asada, besmrtnog vođe."

Čak i u ovom pro-Asadovom području, na zidovima su ispisani grafiti kojima se poziva na osvetu za smrt bezbroj Sirijaca u Asadovim zatvorima, u kojima su zatvorenici mučeni i ubijani.

Glas Amerike razgovarao je sa porodicama iz drugih delova Sirije koje su nam rekle da traže tela svojih voljenih.

“Toliko ih je zatvoreno, ne možemo ih prebrojati. Tražimo naše najbliže rođake, ujake i braću. Nema kuće kojoj ne nedostaje dvoje ili troje ljudi", objašnjava rođak nestalih zatvorenika Ahmed Marovi.

Rusija je bila bliski saveznik Asadove vlade. U građanskom ratu u Siriji je učestvovala od 2015. godine kako bi branila režim.

U drugim delovima Sirije, stanovnici kažu da su ruske bombe odgovorne za smrt i uništenje.

Ali u Latakiji, gde se neki ljudi plaše da će biti nepravedno povezani sa svrgnutim režimom dok se formira nova vlada, pojedini brinu šta će biti sa njima ako Rusi, koje smatraju svojim prijateljima, napuste zemlju.

XS
SM
MD
LG