Republikanci su u utorak bili na korak od osvajanja kontrole nad Predstavničkim domom u sledećem sazivu Kongresa koji stupa na dužnost u januaru.
Prema projekciji agencije Asošijeted pres, republikanci su već osvojili 217 od neophodnih 218 mesta, a demokrate 205, u donjem domu Kongresa koji broji 435 članova. Još se broje glasovi u 13 izbornih trka, uglavnom u Kaliforniji, a u nekima od njih vode republikanski kandidati zbog čega se očekuje da republikanci osvoje većinu.
To je priznao i demokratski predsednik Džo Bajden, govoreći novinarima na konferenciji za novinare G-20 u Indoneziji: "Mislim da ćemo se veoma približiti u Predstavničkom domu. Mislim da će biti veoma blizu, ali ne mislim da ćemo uspeti".
Republikanska većina u Predstavničkom domu će verovatno dati Bajdenovim protivnicima preduslov za pokretanje istrage o, kako smatraju, pogrešnim koracima administracije tokom njegove prve dve godine u Beloj kući, kao što je prošlogodišnje haotično povlačenje američkih trupa iz Avganistana i tekući priliv hiljada migranata preko granice SAD sa Meksikom.
Većina u Predstavničkom domu, iako je mnogo uža nego što su partijski zvaničnici predvideli pre prošlonedeljnog glasanja, takođe bi omogućila republikancima da se pridruže pregovorima sa demokratama u Senatu i Belom kućom o ključnim alokacijama vladine potrošnje, politici klimatskih promena, kontinuiranoj pomoći Ukrajini u njenom rat sa Rusijom, kao i o drugim značajnim pitanjima.
Demokrate su zadržale tesnu kontrolu nad Senatom proteklog vikenda, pošto su osvojile svoje 50. mesto u gornjem domu od 100 članova, omogućavajući potpredsednici Kamali Haris, kao predsedavajućoj komorom, da povremeno glasa za demokratsku agendu protiv ujedinjene republikanske opozicije o kontroverznim zakonima.
Demokrate trenutno imaju prednost od 50:49, a demokratski senator Rafael Vornok se suočava sa drugim krugom izbora u Džordžiji 6. decembra protiv republikanskog protivnika, bivše koledž i profesionalne fudbalske zvezde Heršela Vokera, kako bi se odlučilo o preostalom takmičenju.
Većina američkih političkih analitičara predviđa da bi, kada se prebroje preostali glasovi u nezvanim trkama u Predstavničkom domu, republikanci mogli da osvoje veoma tesnu većinu, možda sa 219 do 222 mesta, što je znatno ispod predizbornih predviđanja republikanskih lidera koji su očekivali čak većinu od 30 poslanika.
"Premašili smo šanse", rekao je Bajden novinarima u Kambodži, gde je prisustvovao samitu azijskih zemalja pre nego što je otišao na Bali, u Indoneziji, na samit 20 najvećih svetskih ekonomija. "Osećam se dobro i radujem se zbog narednih par godina".
Pre izbora od prošlog utorka, američki politički anketari i analitičari uveliko su predviđali široki "crveni talas" pobeda republikanaca u Predstavničkom domu, kao i moguće preuzimanje Senata.
Lider demokrata u Senatu Čak Šumer iz Njujorka, uz uverenje da će ostati lider većine u komori, nazvao je rezultate "opravdavanjem" demokrata i njihove agende.
On je rekao da su republikanci odbili glasače ekstremizmom i "negativnošću", uključujući pogrešno insistiranje nekih kandidata da su izbori 2020. pokradeni od tadašnjeg predsednika Donalda Trampa. "Amerika je pokazala da verujemo u našu demokratiju", rekao je Šumer novinarima.
Neki republikanci ciljaju na Trampa zbog njegove podrške kandidatima, od kojih su mnogi izgubili, što se uglavnom zasnivalo na tome da li se slažu sa njegovom tvrdnjom da je prevaren za još jedan četvorogodišnji mandat na izborima 2020.
Neki republikanci sada su primetili da je Tramp, kao najveće ime u republikanskoj politici, predvodio velike gubitke u kongresnim takmičenjima 2018. na polovini svog predsedničkog mandata, svoj sopstveni gubitak u pokušaju reizbora 2020. i sada 2022. rezultate manje od uspešnih.
Bez obzira na to, čak i dok se prošlonedeljno prebrojavanje glasova nastavlja, Tramp je signalizirao da planira da u utorak objavi svoju predsedničku kandidaturu za 2024.
Tramp se suočava sa federalnim i državnim krivičnim istragama zbog svoje uloge u pokušaju da preokrene gubitak iz 2020. godine, da li je podstakao nerede svojih pristalica 6. januara 2021. u američkom Kapitolu i da li je sa sobom nezakonito poneo visoko poverljiva dokumenta nacionalne bezbednosti u svoju vilu na obali okeana na Floridi kada je napustio funkciju pre 22 meseca.
Protiv 45. predsednika SAD nije podignuta krivična prijava.