Linkovi

Predstavnički dom razmatra pomoć Ukrajini i Izraelu kao odvojene zakonske predloge


ARHIVA - Predsedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson na Kapitol hilu u Vašingtonu, 14. februara 2024. (Foto: Reuters/Leah Millis)
ARHIVA - Predsedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson na Kapitol hilu u Vašingtonu, 14. februara 2024. (Foto: Reuters/Leah Millis)

Predstavnički dom američkog Kongresa razmatraće pomoć Izraelu i Ukrajini kao posebne zakonske predloge ove nedelje, saopštio je predsedavajući Predstavničkog doma, republikanac Majk Džonson, više od dva meseca pošto je Senat usvojio zakonski predlog u kojem je spojena pomoć za te dve zemlje i Tajvan.

Napuštajući sastanak republikanaca u Predstavničkom domu u ponedeljak uveče, Džonson je rekao da će taj dom Kongresa, u kojem malu većinu imaju republikanci, razmatrati ukupno četiri odvojena zakonska predloga, uključujući i pomoć Tajvanu, saveznicima SAD u Indo-Pacifiku, kao i prioritete američke nacionalne bezbednosti.

"Znamo da nas svet posmatra da vidi kako reagujemo", rekao je Džonson novinarima. "Oni gledaju da li će Amerika ustati za svoje saveznike i u našem interesu širom sveta. I hoćemo".

Usvajanje paketa američke pomoći je odloženo zbog Džonsonove nespremnosti da razmotri dvopartijski zakonski predlog vredan 95 milijardi dolara koji je Senat usvojio u februaru, uključujući 14 milijardi dolara za Izrael, kao i 60 milijardi dolara za Ukrajinu.

U to su bile uključene i milijarde za jačanje saveznika u Indo-Pacifiku, gde Kina postaje sve odlučnija, kao i za međunarodnu humanitarnu pomoć.

Džonson je rekao da novi predlozi Predstavničkog doma predviđaju otprilike isti iznos strane pomoći kao i predlog zakona usvojen u Senatu, ali da će uključivati razlike uključujući i određenu pomoć datu u obliku zajma.

Republikanci imaju cilj da objave tekstove predloga zakona već u utorak, ali će poštovati period od 72 sata za pregledanje pre glasanja. Džonson je rekao da bi glasanje o usvajanju moglo da se dogodi kasno u petak.

Utvrđivanje američke pomoći postalo je hitno posle iranskog napada dronovima i raketama tokom vikenda na Izrael, uprkos žestokom protivljenju u duboko podeljenom Kongresu.

Tri od četiri zakona koje je Džonson predložio odnose se na Ukrajinu, Izrael i Indo-Pacifik. Detalji četvrtog predloga još nisu najjasniji.

Pristalice su insistirale na tome da bi široka mera inostrane pomoći usvojena sa podrškom od 70 odsto u Senatu dobila sličnu podršku u Predstavničkom domu. Međutim, Džonson je navodio različite razloge za odlaganje, među kojima i potrebu da se dolari poreskih obveznika usredsrede na unutrašnja pitanja, kao i nevoljnost da se preuzmu mere Senata bez više informacija.

Džonson se takođe suočava sa pretnjom krajnje desno orijentisanih republikanaca da će ga svrgnuti sa mesta predsednika ako dozvoli da pomoć Ukrajini napreduje. Mnogi na desnici, posebno oni koji su blisko povezani sa bivšim predsednikom Donaldom Trampom, koji je bio skeptičan u pogledu pomoći Kijevu u borbi te zemlje protiv Rusije, žestoko se protive slanju dodatnih milijardi dolara Ukrajini.

Kokus slobode u Predstavničkom domu - grupa republikanaca sa više od 30 članova - objavila je u ponedeljak saopštenje u kojem poziva na pomoć Izraelu, ali ne i Ukrajini, i odbacila kao pogrešnu svaku sugestiju da bi napad na Izrael trebalo da pomogne u olakšavanju puta za određivanje više sredstava za Kijev.

Kongresmen Endi Bigs, član Kokusa slobode, rekao je novinarima da mu se sviđa ideja o odvojenim zakonima, ali da bi morao da ih vidi pre nego što bi se obavezao da će glasati za njih.

Odbrambena industrija posmatra

Odbrambena industrija u SAD pomno prati razvoj događaja i potencijalno bi mogla da dobije velike ugovore za nabavku opreme za Ukrajinu i druge američke partnere - ukoliko predlozi zakona budu usvojeni. Pristalice pomoći naglašavaju da bi odobravanje ukrajinskog zakona otvorilo mnoga radna mesta u Americi.

Bela kuća - kao i republikanci i demokrate u Senatu - pritiskala je Džonsona da dozvoli glasanje.

"Ako republikanci u Predstavničkom domu stave na glasanje dopunski (zakon o potrošnji) Senata, verujem da bi to prošlo danas, stiglo do predsedničkog stola večeras i Izrael bi dobio pomoć koja mu je potrebna do sutra", rekao je lider demokrata u Senatu Čak Šumer.

Lider republikanaca u Senatu Mič Mekonel rekao je svojim kolegama:

"Takođe je vreme da Kongres isporuči hitne investicije koje će našoj industrijskoj bazi, našim snagama i našim partnerima trebati da se uhvate u koštac i nadmaše rastuće i povezane pretnje sa kojima se suočavamo".

Lider demokrata u Predstavničkom domu kongresmen Hakim Džefris poslao je pismo svom poslaničkom klubu u ponedeljak u kojem je naveo potrebu da se Ukrajina podrži kao i Izrael.

"Vrlo ozbiljni događaji proteklog vikenda na Bliskom istoku i u istočnoj Evropi naglašavaju potrebu da Kongres odmah reaguje. Moramo odmah pristupiti dvopartijskom i sveobuhvatnom zakonu o nacionalnoj bezbednosti koji je usvojio Senat", napisao je Džefris.

Ukrajina je u ponedeljak ponovo apelovala na saveznike da načine "izuzetne i hrabre korake" u snabdevanju protivvazdušnom odbranom kako bi se pomoglo u odbrani od talasa ruskih vazdušnih udara koji su poslednjih nedelja pogodili njen energetski sistem.

XS
SM
MD
LG