Linkovi

Amerika i Kina u martu neformalno razgovarale o nuklearnom naoružanju


Ilustracija - zastave Kine i Sjedinjenih Država (AP Photo/Andy Wong)
Ilustracija - zastave Kine i Sjedinjenih Država (AP Photo/Andy Wong)

Sjedinjene Američke Države (SAD) i Kina nastavili su poluzvanične pregovore o nuklearnom oružju u martu, prvi put posle pet godina, navodi agencija Rojters.

Predstavnici Pekinga poručili su američkim kolegama da neće pribegavati nuklearnim pretnjama zbog Tajvana, navedeno je u saopštenju dva američka delegata koji su prisustvovali sastanku.

Kako je rečeno, kineski predstavnici uveravali su američke sagovornike koji su izrazili zabrinutost da bi Kina mogla da upotrebi ili zapreti upotrebom nuklearnog naoružanja ako se suoči sa porazom u eventualnom sukobu oko Tajvana - ostrvu koje ima sopstvenu demokratsku vladu a koje Kina percipira kao svoju teritoriju.

"Rekli su američkoj strani da su apsolutno ubeđeni da su u stanju da prevladaju Tajvan u konvencionalnoj borbi, bez upotrebe nuklearnog oružja", rekao je za Rojters američki učesnik u pregovorima Dejvid Santoro.

Učesnici ovakvih razgovora "na drugom koloseku" uglavnom su bivši zvaničnici i akademici koji mogu sa autoritetom da govore o stavu svoje vlade, čak i ako nisu direkto uključeni u njen rad.

Zvanični pregovori između vlada poznati su kao "prvi kolosek".

Vašington je na dvodnevnim diskusijama u konferencijskoj sali jednog hotela u Šangaju predstavljala delegacija od nekoliko delegata, uključujući bivše zvaničnike i naučnike.

Peking je na razgovore poslao delegaciju naučnika i analitičara, u kojoj je bilo i nekoliko bivših oficira.

Portparol Stejt Departmenta rekao je agenciji Rojters da razgovori na drugom koloseku mogu biti korisni, ali je dodao i da predstavnici te vladine agencije nisu učestvovali na tom sastanku iako su bili svesni njegovog održavanja.

"Takve diskusije ne mogu da zamene formalne pregovore koji zahtevaju od učesnika da govore autoritativno o pitanjima o kojima često postoje podeljena mišljenja u krugovima kineske vlade", rekao je portparol.

Članovi kineske delegacije i ministarstva odbrane nisu odgovorili na zahteve za komentar.

Neformalni razgovori između nuklearnih sila SAD i Kine vođeni su zbog velikih ekonomskih i geopolitičkih pitanja, pri čemu su lideri u Vašingtonu i Pekingu optuživali jedni druge da postupaju sa lošim namerama.

Dve zemlje su prethodno, nakratko u novembru, nastavile pregovore o nuklearnom oružju, ali su ti pregovori tada zaustavljeni, a visoki američki zvaničnik je javno izrazio frustraciju zbog reakcija Kine.

Pregovori na drugom koloseku deo su dvodecenijskog dijaloga o nuklearnom oružju koji je zaustavljen nakon što je Trampova administracija povukla finansiranje 2019. Nakon pandemije kovida 19, nastavljene su poluzvanične rasprave o širim bezbednosnim i energetskim pitanjima, a sagovornik Rojtersa navodi da je više diskusija planirano za 2025. godinu.

XS
SM
MD
LG