Linkovi

Spajić: Neće biti promjena Ustava bez najvišeg društvenog konsenzusa


Crnogorski premijer Milojko Spajić (Foto: AP/Ebrahim Noroozi)
Crnogorski premijer Milojko Spajić (Foto: AP/Ebrahim Noroozi)

Crnogorski premijer Milojko Spajić kazao je u utorak da “neće biti promjena Ustava Crne Gore bez najvišeg društvenog konsenzusa”. On je to saopštio odovarajući u Skupštini na pitanja poslanika opozicije “da li će on i Vlada prihvatiti zahtjeve predsjednika Skupštine Andrija Mandića i pokrenuti proceduru usvajanja dvojnog državljanstva sa Srbijom, te da li će izaći u susret i zahtjevu za uvođenje srpskog jezika kao službenog”.

Spajić je u odgovoru lideru DPS-a Danijelu Živkoviću, naveo da “u širokom društvenom i političkom konsenzusu, treba riješiti svako otvoreno pitanje”.

“U tom smislu Vlada će, ako joj i kada budu dostavljeni predlozi izmjena zakona postupiti u skladu sa utvrdenom zakonskom procedurom kojoj mora prethoditi takođe temelnja i inkluzivna diskusija koja bi trebalo da rezultira najvećim mogućim stepenom politickog i društvenog konsenzusa oko konačnog rješenja. Imajući to u vidu jasno poručujem - nista neće biti uradeno suprotno pravnom sistemu Crne Gore i medunarodnim standardima”, naveo je Spajić u odgovoru Živkoviću.

Spajić: Bez konsenzusa nema promene crnogorskog ustava
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

Crnogorski premijer je naglasio da Pokret Evropa sad, na čijem je čelu, neće podržati promjene ustava “ bez konsenzusa svih relevantnih političkih partija, etničkih zajednica, manjinskih i religijskih zajednica”.

“Moram postojati konsenzus u Crnoj Gori što se tiče identitetskih pitanja da bi se desile promjene Ustava”, rekao je Spajić odgovarajući u Skupštini na pitanja predstavnika poslaničkih klubova, na posebnoj sjednici parlamenta posvećenoj premijerskom satu.

Prema riječima poslanika Danijela Živkovića “na scenu uskoro stupa Evropa sad 3, a to će biti izmjena Ustava u dijelu službenog jezika i režim dvojnog državljanstva”.

Mandić: Ustav nije Sveto pismo

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić kazao je da “Ustav nije Sveto pismo, pa da ne može u njemu nešto da se promijeni“.

“Popis nešto kaže, to je volja građana Crne Gore. Znači, Ustav nije Sveto pismo, pa da ne može u njemu nešto da se promijeni, Ustav je živa materija kao što su i zakoni. Zato treba da se dogovaramo ovdje u parlamentu i kada obezbijedimo dvije trećine, možemo da promijenimo Ustav. To je sve legitimno i to su zakonske procedure", naveo je Mandić i dodao da je on “za dogovor i poštovanje činjenica”.

Predsjednik najjače opozicione stranke DPS-a Danijel Živković Mandiću je kazao da “nema legitimitet za promjenu Ustava” , jer kako je naveo “današnja zajednička kolicija koja vrši vlast na državnom nivou nema 38 odsto”

“Nemate legitimititet odnosno mogućnost da to uradite, jer znate da je za promjenu Ustava potrebna dvotrećinska većina u parlamentu i tri petine podrške na eventulanom refeendumu o tom pitanju, ali bi po starom tradicionalnom maniru da zakonima mijenjate Ustav”, kazao je Živković Mandiću.

Živković je naglasio da su “pitanje poput izmjene Ustava i uvođenja dvojnog dravljanstva veoma opasna za sve u Crnoj Gori “, dodajući da “mogu imati ozbiljne reperkusije po stabilnost u Crnoj Gori”.

“Ako krenete u to, da znate da će to imati ozbiiljne posljedice po Crnu Goru. Moraćete prije toga, da nas ili pohapsite…, možete, imate represivni aparat…testirajte nas pa ćete vidjeti”, poručio je Živković predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću.

Najavu prosrpskih partija da će uvesti dvojno državljanstvo oštro su kritikovali vodeći pravni eksperti i opozicija, upozoravajući da bi to moglo da ugrozi suverenitet Crne Gore i dovede do izbornog inžinjeringa, te promjene prozapadnog kursa zemlje.

Evropska komisija nedavno je saopštila, povodom najava vladajuće većine da će uvesti dvojno državljanstvo u Crnoj Gori, da "države članice EU propisuju uslove za sticanje i gubitak državljanstva", ali i da, "međutim, moraju poštovati zakone EU", upozoravajući Podgoricu da se uzdrži od mjera koje bi mogle ugroziti njen put u EU i bezbjednost Unije.

"Kao zemlja kandidat, Crna Gora bi se trebala uzdržati od bilo kakvih mjera koje bi mogle ugroziti strateški put zemlje u EU ili bezbjednost EU, uključujući korišćenje svojih prerogativa za dodjelu državljanstva", rekao je portparol EK u pisanom odgovoru na pitanja Glasa Amerike.

Iz EK navode da, "prije bilo kakve odluke, traže da Crna Gora u potpunosti informiše EU o svojim namjerama".

Crna Gora je Zakon o crnogorskom državljanstvu donijela 2008., dvije godine nakon što je na na referendumu 2006. obnovila nezavisnost. Shodno tom zakonu propisano je da se državljanstvo stiče rođenjem ili porijeklom, ili prijemom ili sporazumom o dvojnom državljanstvu sa drugom državom.

Predviđeno je, takođe, da lice, uz crnogorsko državljanstvo, može da ima i državljanstvo druge države ukoliko ga je steklo prije proglašenja nezavisnosti Crne Gore 3. juna 2006, ili ukoliko sa drugom državom postoji bilateralni sporazum. Crna Gora takav sporazum sa Srbijom, međutim, nema.

Oni koji su neko drugo državljanstvo stekli nakon juna 2006, gube po automatizmu crnogorsko državljanstvo.

Dio vladajuće koalicije, predvođen predsjednikom parlamenta Andrijom Mandićem, insistira, takođe, da srpski jezik bude uveden kao službeni.

Rezultati popisa koji se odnose na maternji jezik pokazuju da je za 43,2 odsto građana srpski jezik maternji, što je blagi rast od 0,3 odsto u odnosu na 2011, dok se broj onih kojima je crnogorski maternji smanjio sa 37 na 34,5 odsto.

XS
SM
MD
LG