Linkovi

Aktivisti protiv uklanjanja Starog savskog mosta u Beogradu - pozivaju građane na protest


Đorđe Miketić na konferenciji za novinare Inicijative Most ostaje i Združene inicijative i pokreti
Đorđe Miketić na konferenciji za novinare Inicijative Most ostaje i Združene inicijative i pokreti

Iako je do najavljenog uklanjanja Starog savskog mosta ostalo još svega nekoliko dana, do sada još niko nije video rešenje po kom se osnovu most ruši, niti rešenje o izmeštanju saobraćaja, izjavio je aktivista inicijative „Most ostaje“ Đorđe Miketić.

Rušenje mosta je najavljeno za 1. novembar, a Miketić je tokom današnje ulične akcije pozvao građane da 31. oktobra dođu na protest zbog uklanjanja mosta.

On je podsetio i da je 2018, u vreme kada je površina Beograda na vodi bila slobodna parcela, postojao samo idejni projekat o uklanjanju Starog savskog mosta i da je to ono što se pušta u medijima.

"To su dve kolovozne trake, tramvajske šine, pešačke i biciklističke staze", rekao je Miketić i ukazao na problem da su za dve godine izgrađene dve zgrade koje sada onemogućavaju takav plan izgradnje novog mosta.

Uz poziv građanima da u četvrtak u 18 sati dođu na kružni tok kod ovog mosta Miketić je rekao da će tu početi odbrana mosta i grada, kao i da će biti organizovana protestna šetnja preko Starog savskog mosta i da će pokušati da na tom mestu ostanu i preko noći.

Po mišljenju aktivistkinje Jelene Radović građani nemaju uvid u to da li su ispunjeni svi zakonski uslovi, niti u studiju o opravdanosti rušenja i izmeštanja mosta, kao ni u pitanje da li je to najoptimalnije rešenje za Beograd, niti u studiju uticaja na javni saobraćaj i životnu sredinu.

Izgovor koji je ministar Goran Vesić dao medijima, da je od Ministarstva zaštite životne sredine dobio dokaze da ovi radovi nemaju nikakav uticaj na životnu sredinu, potpuno je šizofren“, istakla je Radović i upozorila da će grad, ukoliko se ne dobije navedena dokumentacija, imati jednu deponiju građevinskog materijala sa nesagledvim posledicama na život u gradu.

Pisac i aktivista Dejan Atanacković kazao je da se sve što je vezano za Stari savski most dešava zato što je vlast uspostavila način vladanja koji se zasniva na nasilju i samovolji i da se njoj sada može suprotstaviti samo snaga masovnosti i solidarnosti građana.

"Najveća noćna mora ove vlasti su organizovani i solidarni građani", ocenio je Atanacković.

Gradonačelnik Aleksandar Šapić, koji važi za jednog od najglasnijih pristalica ideje o izgradnje novog mosta, na današnjoj konferenciji za medije najavio uklanjanje Starog savskog od 1. novembra i naveo da taj objekat ne ispunjava nijedan uslov i da koči razvoj grada.

Uz poruku da svako ima pravo da protestvuje on je najavio da bi novi most trebalo da bude završen do kraja 2026. ili početka 2027. i da će učiniti sve što je do njega da se taj rok ispoštuje.

Prema dostupnim informacijama Stari savski most neće biti uništen, već bi mogao da bude premešten na Dunav između Zemunskog keja i Velikog ratnog ostrva, odnosno plaže Lido, kao pešačko-biciklistički most.

Kako tvrdi Šapić za priču o izmeštanju ovog mosta nadležna je republička vlada, koja, po njegovim rečima, stoji iza ovog projekta.

Da li taj most može da se prebaci, pitajte Vladu. Mi nemamo ništa protiv“, rekao je Šapić pre pet dana novinarima u Starom dvoru.

Na udaru i Savski nasip, ugrožen Novi Beograd

Aktivisti pokreta Kreni-promeni su se danas takođe bavili rekom Savom, ali iz nešto drugačijeg ugla - po njihovoj oceni prokopavanje Savskog nasipa na više od 40 mesta zbog postavljanja instalacija za ugostiteljske splavove ugrožava živote više od sto hiljada Novobeograđana u slučaju da dođe do visokog vodostaja i poplava.

Konferencija za medije pokreta Kreni-promeni o ugroženosti Savskog nasipa
Konferencija za medije pokreta Kreni-promeni o ugroženosti Savskog nasipa

Kako je je na konferenciji za štampu u beogradskom Medija centru rekao docent katedre za bujice i eroziju Šumarskog fakulteta Aleksandar Anđelković, probušeni Savski nasip nije moguće vratiti u prvobitno stanje samo nasipanjem zemlje na oštećenim mestima.

"Desilo se sleganje po kosinama nasipa. Postoje čak i mini klizišta. Nasip nije više u funkciji zaštite od poplava. Da bi nasip bio popravljen i vraćen u prethodno stanje, neophodno je oštećeni deo nasipa izgraditi ponovo", naveo je Anđelković uz kritike na račun preduzeća "Srbijavode" zato što tokom prethodne tri godine nije uložilo nikakva sredstva u biološke i biotehničke mere.

Aktivista iz neformalnog udruženje „Savski nasip“ Oliver Ilić je podsetio da su prva bušenja nasipa primećena 2018, kada su se tokom leta pojavile bare na nasipu.

Iako su to prijavili inspekciji ona nije reagovala, zbog čega su bili prinuđeni da obeveste policiju, dodao je Ilić i ocenio da je u toku „otimanje reka“:

Vlast je zapustila vodoizvorišta i dozvolila izgradnju nelegalnih objekata uz sam rečni tok, blizu reni-bunara koji Beograd snabdevaju vodom, tvrdi Ilić i istakao da i kamioni idu nasipom, iako teškim vozilima to nije dozvoljeno jer oštećuju nasip.

I javno vodoprivredno preduzeće "Srbijavode" je nedavno saopštilo da zbog narušavanja Savskog nasipa ne garantuje bezbednost Novog Beograda, ali je ubrzo rečeno za medije da je sa nasipom sve u redu.

XS
SM
MD
LG