Linkovi

Stručnjaci: Dokumenti ukazuju na nepravilnosti prilikom rekonstrukcije Železničke stanice


Studenti FDU u Beogradu u petak su pružili podršku kolegama sa Akademije umetnosti u Novom Sadu
Studenti FDU u Beogradu u petak su pružili podršku kolegama sa Akademije umetnosti u Novom Sadu

U Srbiji su u petak nastavljene blokade fakulteta širom zemlje – u protestu je više od 40 fakulteta a od danas je među njima i Bogoslovski fakultet u Beogradu. Prema svim najavama, studenti neće prekidati blokade jer ocenjuju da vlasti u Srbiji nisu ispunili njihove zahteve. Pre dve večeri predsednik Srbije Aleksandar Vučić u obraćanju javnosti je poručio da će vlasti ispuniti sve zahteve studenata i građana, ali sa mnogih strana stižu upozorenja da se to nije dogodilo.

Osim zahteva za objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, studenti traže i hapšenje i procesuiranje svih koji su učestvovali u napadima na njih, a pre svega napadače na učesnike blokade koja je nedavno održana ispred Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.

Istovremeno, novosadski studenti traže da premijer Miloš Vučević i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić podnesu ostavke zbog pada nadstrešnice, a zbog njegove reakcije na blokade fakulteta, i nakon jučerašnjeg incidenata na Tehnološkom fakultetu kada je odbio da razgovara sa studentima i profesorima, traže i da ostavku podnese i rektor Univerziteta u Novom Sadu Dejan Matić.

Nakon poslednjih događaja u Srbiji usledile su i nove ostavke - potpredsednik Skupštine Vojvodine Damir Zobenica, koji je postao poznat nakon objavljenog snimka u kome daje uputstva članovima SNS-a kako da se ponašaju tokom protesta i blokada podneo je danas ostavku na tu funkciju.

Takođe, mediji pišu da je i Milija Koldžić, koji je učestvovao u napadu na studente FDU u Beogradu, podneo ostavku na funkciju člana Veća opštine Novi Beograd, a Aleksandar Jokić na mesto Koordinatora za distributivno područje ED Beograd.

Đajić: Objavljena dokumentacija nije kompletna

Ipak, nakon što je juče objavljeno 195 dokumenata Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture o rekontrukciji Železničke stanice to je ipak glavna tema u medijima. Iako je Vučić najavio da će biti objavljeni svi traženi dokumenti, prema mnogim ocenama to se nije dogodilo i javnost još nema uvid u mnoge važne „papire“.

Jutros u Novom Sadu, pred svedočenje u pokrajinskom tužilaštvu, veštak Zoran Đajić, koji je, kao inženjer geologije bio jedan od nadzornika radova na Železničkoj stanici u Novom Sadu, tvrdi da objavljena dokumentacija nije potpuna jer se radovi na nadstrešnici ne spominju u mesečnim izveštajima o radovima.

Za slučaj da neko od njihovih zgazi nekoga na pešačkom prelazu, onda će biti okrivljen onaj ko je iscrtao pešacki prelaz na pogrešnom mestu. Po meni se sprema taj scenario. Sve što rade, rade da bi niko ne bi bio kriv, a jasno se zna da je neko organizovao taj posao, neko izvršio taj posao i zato je ubijeno 15 ljudi. Treba da vidimo ko je naručio, ko je odobrio i ko je izvršavao“, istakao je Đajić u izjavi medijima pred svedočenje.

Govoreći o radovima na nadstrešnici on je rekao i da se u mesečnim izveštajima ne pominju radovi na nadstrešnici:

Da li je to izbačeno, ili oni nisu ni ubacivali. A rađeno je, zbog tih radova su popustile utege i ona je pala. Dokumentacija nije potpuna“, izjavio je Đajić.

Transparentnost: Na šta su potrošene pare?

A organizacija Transparentnost Srbija (TS) se bavila dokumentima o rekontrukciji Železničke stanice u Novom Sadu i pre teške nesreće – na njihovom sajtu nalazi njihova ranija analiza dokumentacije o radovima i tu se, između ostalog zaključuje i da se već iz same formulacije koju je upotrebila vlada, može izvuću zaključak da je dokumentacija nepotpuna, jer je Ministarstvu naloženo da objavi ona dokumenta koja njemu stoje na raspolaganju:

Drugim rečima, neće biti objavljena ona dokumenta koja iz bilo kog razloga ovo ministarstvo ne poseduje (mada bi možda trebalo da ih ima), kao ni ona za koja ministarstvo ne smatra da stoje u vezi sa mogućim izvršenjem krivičnih dela“, ističu u Transparentnosti i naglašavaju da se među 195 dokumenata ne nalaze neki koji se tiču finansiranja i ugovaranja posla rekonstrukcije novosadske železničke stanice:

Sajt organizacije Transparentnost Srbija o nesreći u Novom Sadu
Sajt organizacije Transparentnost Srbija o nesreći u Novom Sadu

Upadljivo nedostaje ugovor koji su Vlada Srbije i Infrastrukture železnice Srbije zaključile sa konzorcijumom „Joint Venture of China Railway International Co.Ltd & China Communications Construction Company Ltd“ 28. maja 2018. za celokupne radove od Novog Sada do Kelebije. Kao što je Transparentnost Srbija svojevremeno ukazala nakon neosnovanih tvrdnji o tome da se dokumenti ne mogu objavljivati bez saglasnosti kineske strane, ovaj ugovor to ne predviđa. Ministarstvo građevinarstva je u maju 2021. dostavilo Transparentnosti ugovor za ovaj i brojne druge projekte, ali je potom promenilo svoju praksu“.

Nemanja Nenadic, Transparentnost Srbija
Nemanja Nenadic, Transparentnost Srbija

U razgovoru za Glas Amerike Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnosti Srbija kaže da se TS nije bavila načinom na koji je potrošena cela suma od 65 miliona evra, koliko je, prema navodima vlasti u Srbiji, potrošena za sve radove na stanici u Novom Sadu:

Mi smo se bavili samo pitanjem stanične zgrade i njenog renoviranja, koja po onome što je rekao bivši ministar Goran Vesić i što je kasnije i Aleksandar Vučić u jednoj izjavi komentarisao, je koštala nešto manje od 16 miliona evra. Bavili smo se zgradom zato što se tu pojavio još jedan podatak u međuvremenu koji je objavila Nova ekonomija, i gde se vidi predračun radova koji je u jednom trenutku zatražen od CIP-a i gde je pomenut značajno manji iznos od tri miliona evra“, kaže Nenadić i dodaje da se tako otvara novi problem:

Pitanje je kako su predstavnici naše države utvrdili koja je cena realna za tu rekonstrukciju i zašto su, sa kojim predznanjem i informacijama su ušli u potpisivanje prvo ugovora kojim je utvrđena ukupna cena za radove od NS do mađarske granice, a zatim i potpisivanje aneksa broj 1 tog ugovora koji takođe za sada nije objavljen, koji bi trebalo da definiše cene pojedinih segemenata posla na toj deonici“.

Nenadić ističe i da su oni skrenuli pažnju i na dokumente koji uopšte nisu objavljeni, i kako kaže, veliko je tu pitanje ne samo transparentnosti, nego da li oni postoje, da li su ikad sačinjeni:

Studenti FDU u Beogradu u petak su pružili podršku kolegama sa Akademije umetnosti u Novom Sadu
Studenti FDU u Beogradu u petak su pružili podršku kolegama sa Akademije umetnosti u Novom Sadu

Ova vrsta ugovornog aranžmana koji je Srbija zaključila, poziva se na taj međudržavni sporazum sa Kinom i sasvim je jasno da je ugovor sa glavnim izvođačima radova – dve kineske kompanije, zaključen bez nadmetanja. I taj ugovor smo dobili kada smo ga ranije tražili od Ministarstva građevine 2021. godine i objavili smo ga potom i na našem sajtu. Međutim ono što potom sledi prema samom slovu ugovora jeste obaveza kineskog konzorcijuma da angažuje podizvođače u nekom postupku koji podrazumeva određenu transparentnost i nadmetanje, ali taj postupak je nepoznat – niti je definisano gde će se objavljivati pozivi, niti bilo koji drugi detalj“, ističe sagovornik Glasa Amerike i objašnjava da oni nisu nigde uspeli da pronađu te dokumente.

S obzirom da vlasti u Srbiji izbegavaju reč „korupcija“ kada se govori o radovima na Železničkoj stanici u Novom Sadu, ali i u mnogim drugim poslovima iza kojih je stajala država, Nenadić upozorava na sve veće mogućnosti od koruptivnih poslova u Srbiji:

Rizici od nastanka korupcije su bili veći nego u onim poslovima koji se odvijaju kroz regularne javne nabavke, a i tu nisu ni malo zanemarljivi jer čak i kada se nabavka raspiše, objavi, kada postoji mogućnost žalbe vidimo u mnogim slučajevima da su ti poslovi namešteni na osnovu onoga što jeste objavljeno. A tamo gde se ne objavljuju uopšte kriterijumi za odabir, ili se čitava stvar dogovara direktno – šta drugo nego pretpostaviti da su šanse da dođe do korupcije još veće. Problem je što se ona ne istražuje“, ističe programski direktor Transparentnosti Srbija.

Forbs: Rekonstrukcija odnela živote radnika

A juče objavljenim dokumentima Ministarstva građevine bavila se i redakcija Forbsa, koja u današnjem tekstu na svom sajtu ističe da se iz ovih dokumenata može videti pregled radova koji su izvođeni na tri deonice od Novog Sada do Mađarske.

Jedan segment tih izveštaja posebno ukazuje u kojoj meri su se primenjivale ili nisu mere bezbednosti na radu. Tako nam izveštaj iz decembra 2022. otkriva da je rekonstrukcija pruge odnela i jedan život radnika. Tragedija se dogodila 16. decembra u jutarnjim satima, kod Železničke stanice u Novom Sadu“, navodi redakcija Forbesa i dodaje da se „u izveštaju iz februara 2024. pominje se incident sa smrtnim ishodom“.

Uz to, pominju se i brojne druge povrede, a navodi se i da izveštaji ukazuju da se uglavnom ponavljaju isti problemi: nepropisno montiranje skela, privremene električne instalacije, ograđivanje i uređenost gradilišta, kao i drugi problemi poput podizvođača radova koji nisu prijavljivani.

Nastavljene blokade sa novim incidentima

Protest poljprivrednika u naselju Adrani kod Kraljeva koji su podržali studente
Protest poljprivrednika u naselju Adrani kod Kraljeva koji su podržali studente

I u petak u 11,52 časova širom Srbije održana je akcija „Zastani Srbijo“, kojom su građani odali poštu za 15 poginulih u teškoj nesreći kada je na Železničkoj stranici u Novom Sadu pala nadstrešnica.

Akcija je protekla bez većih incidenata, osim u Novom Sadu, gde se vozač svojim „poršeom“ zaleteo u okupljene građane, a jednog je udario i oborio na kolovoz. Nakon toga četvorica putnika iz tog vozila su se vratila do građana koji su iskazivali počast poginulima i napali ih.

Novosadska policija je, kako piše list Danas, nakon toga saopštila da su privedene četiri osobe koje su napale građane kod Futoške pijace i da je među njima i jedan policajac.

U mnogim gradovima u Srbiji studentima u blokadi su se pridružili i srednješkolci, a u beogradskom naselju Šumice jedan građanin je pokušao da se suprotstavi grupi sredškolaca koji su blokirali Ustaničku ulicu. Nakon grupne reakcije đaka u kojoj je dobio i nekoliko udaraca on je morao da se skloni i pobegne sa lica mesta.

U Novom Sadu su se studentskoj blokadi priključili i predstavnici sindikata prosvete, koji su zatražili odgovornost za pad nadstrešnice i poručili da neće odustati od svojih zahteva.

U Adranima kod Kraljeva na Ibarskoj magistrali je održan protest poljoprivrednika, koji su se solidarisali i podržali studente i njihove zahteve za promene u Srbiji. Uz to, oni imaju i svoje zahteve za popravljanje stanja u poljoprivredi.

XS
SM
MD
LG