Visoki zvaničnik političkog krila ekstremističkog pokreta Hamas Saleh el-Aruri ubijen je u predgrađu libanske prestonice.
Informaciju o tome potvrdio je Hamas, organizacija koju su Sjedinjene Države proglasile za terorističku, putem radio stanice Al-Aksa.
Isti medij je na Telegram profilu objavio je da su među poginulima i dvojica komananata brigade Kasam, čiji su pripadnici 7. oktobra 2023. napali Izrael: Samir Findi Abu Amer i Azam Al-Akra Abu Amar.
U napadu je poginulo ukupno šest osoba, izvestila je libanska državna novinska agencija.
Liban je saopštio da će uputiti žalbu Savetu bezbednosti zbog, kako je navedeno, očiglednog napada počinjenog u južnom predgrađu Bejruta.
"I svih izraelskih kršenja suvereniteta Libana", navedeno je u saopštenju.
El Aruri, koji važi za drugog čoveka ekstremističkog pokreta Hamas, poginuo je u udaru izraelske bespilotne letelice u području Bejruta gde se nalazi uporište Fataha, islamističke i militantne grupe – saveznika Hamasa, saopštila su tri bezbednosna izvora agenciji Rojters.
Izraelska vojska nije potvrdila Rojtersu da stoji iza napada – rekavši da ne odgovara na izveštaje u stranim medijima.
Mark Regev, savetnik izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, izjavio je američkoj televiziji Em-Es-En-Bi-Si da Izrael nije preuzeo odgovornost za napad.
“Ko god da je to učinio, potrebno je da bude jasno – to nije napad na libansku državu. Reč je o preciznom napadu na vođstvo Hamasa“, rekao je Regev.
El Aruri je bio visoki zvaničnik u političkom krilu Hamasa. Uz to, bio je i jedan od osnivača brigada Kasam, koje su 7. oktobra napale Izrael. Sjedinjene Države su 2023. ponudile 5 miliona dolara za informacije o njemu.
Izrael pred sudom u Hagu o genocidu u Gazi
Izrael će se pojaviti pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu u Holandiji, kako bi osporio optužbe Južne Afrike za genocid zbog rata sa Hamasom u Pojasu Gaze, izjavio je u utorak portparol izraelske vlade.
Južna Afrika je u petak zatražila od suda hitnu naredbu kojom bi se proglasilo da je Izrael prekršio obaveze iz Konvencije o genocidu iz 1948. godine, tokom sukoba sa Hamasom.
„Država Izrael će se pojaviti pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu kako bi odbacila apsurdnu krvavu klevetu Južne Afrike. Uveravamo lidere Južne Afrike, istorija će vam suditi i sudiće vam bez milosti“, rekao je portparol Ejlon Levi na onlajn brifingu.
Južna Afrika je decenijama podržavala palestinski cilj za državom i uporedila je položaj Palestinaca sa položajem crnačke većine u Južnoj Africi tokom ere aparthejda, poređenje koje Izrael oštro poriče.
Međunarodni sud pravde je institut Ujedinjenih nacija za rešavanje sporova između država. Izraelsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je tužba neosnovana.
Advokati koji predstavljaju Južnu Afriku pripremaju se za saslušanje zakazano za 11. i 12. januar, rekao je Klejson Monjela, portparol južnoafričkog Odeljenja za međunarodne odnose i saradnju, u objavi na mreži Iks.
Rat je pokrenut napadom islamističkih militanata Hamasa 7. oktobra, u kome je, prema tvrdnjama Izraela, ubijeno 1.200 ljudi. Izrael je odgovorio vazdušnim i kopnenim napadom u kojem je poginulo više od 22.000 ljudi, tvrde palestinski zdravstveni zvaničnici. Iako podaci o žrtvama ne prave razliku između boraca i civila, ministarstvo je saopštilo da su 70% poginulih u Gazi žene i mlađi od 18 godina.
Izrael osporava podatke o palestinskim žrtvama i kaže da je ubijeno 8.000 boraca. Levi je naveo niz mera koje je izraelska vojska preduzela da bi smanjila štetu prema civilima.
Rekao je da Hamas snosi punu moralnu odgovornost za rat koji je započeo i da ga je vodio iznutra i ispod bolnica, škola, džamija, domova i objekata UN. On je dodao, bez detaljnijeg objašnjenja, da je Južna Afrika saučesnik u Hamasovim zločinima nad Izraelcima.
Hamas, kojeg su Sjedinjene Države i Evropska unija proglasile terorističkom grupom, poriče da koristi stanovništvo Gaze kao živi štit.