Linkovi

Zašto su ruski dijamanti izuzeti sa liste EU sankcija Moskvi?


ARHIVA: Dijamanti iz rudnika u Mirnom na ruskom Arktiku.
ARHIVA: Dijamanti iz rudnika u Mirnom na ruskom Arktiku.

Evropska unija priprema novi paket sankcija Moskvi pred godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu. Ali jedan ključni ruski izvozni proizvod će, po svemu sudeći, ponovo biti izuzet sa liste - dijamanti.

Antverpen, istorijski grad u Belgiji deluje tako daleko od bojišta u Ukrajini... Ali povezan je s tim sukobom preko ruskih dijamanata. Skoro svi nebrušeni dijamanti koji se uvoze u Evropsku uniju stižu u Antverpen. Četvrtina ili više obično stiže iz Rusije.

Ukrajina se odavno zalaže za zabranu uvoza ruskih dijamanata, tvrdeći da se novcem od prodaje finansira ratna mašinerija Moskve. Između dve vatre se našla kompanija Alrosa - svetski lider u prodaji dijamanata, koja je u delimičnom vlasništvu ruske vlade. Prošle godine, Vašington i London su uveli sankcije na uvoz dijamanata iz Rusije. Ali ne i Evropska unija. Neki evropski poslanici nastoje da to promene.

“Sektor dijamanata u Antverpenu je bio predvodnik inicijative da se prestane sa prodajom 'krvavih dijamanata' i važno je da Antverpen ostane predvodnik inicijative da se otarasimo tih dijamanata, jer ruski dijamanti jesu krvavi dijamanti”, smatra poslanica Belgije u Evropskom parlamentu Ketlin van Brempt.

Zašto EU okleva da uvede sankcije na ruske dijamante
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Međutim, industrija dijamanata u Antverpenu tvrdi da bi sankcionisanje ruskih dijamanata moglo da košta na hiljade radnih mesta – i da se problem ne bi rešio, nego samo - izvezao.

“Ako ne budu prodavani ovde, samo će ih prodati negde druge. I prodavaće se u trgovinskim centrima gde ne postoje propisi protiv pranja novca, gde nema regulative koja zabranjuje finansiranje terorističkih organizacija. Dok mi ovde u Antverpenu imamo najstrožije propise na svetu”, ističe Tom Nejs, portparol Svetskog centra za dijamante u Antverpenu.

Gradonačelnik Antverpena se takođe protivi zabrani uvoza ruskih dijamanata. Njegova kancelarija nije odgovorila na upite Glasa Amerike.

Međutim, postoji jedna oblast gde su političari i industrija u Antverpenu po svemu sudeći saglasni: uspostavljanje međunarodnog sistema za prekogranično praćenje ruskih dijamanata. Prema izveštajima, Evropska unija i druge industrijalizovane zemlje razmatraju kako bi to moglo da funkcioniše.

Jedna istraživačka grupa veruje da je to izvodljivo, ali pod određenim uslovima.

“Mislimo da je to moguće, ali biće potrebno mnogo koordinacije i tehničkog razmišljanja. Pitanje je - ko bi sve učestvovao? Koliko bi inkluzivna bila ta operacija? Jer naravno postoji veliki rizik da veliki svetski trgovci dijamantima neće želeti da učestvuju u tome”, navodi Filip Rejnir, dirketor Službe za međunarodne mirovn informacije.

Kancelarija Ketlin van Brempt prati ruski izvoz dijamanata i načine na koje Moskva po svemu sudeći zaobilazi američke i sankcije drugih zemalja. Međutim, ova poslanica i dalje veruje da su sankcije EU veoma važne - kao i čvrst sistem praćenja dijamanata - kako bi reputacija Antverpena kao etičkog centra za prodaju dijamanata - ostala neukaljana.

XS
SM
MD
LG