Sjedinjene Države i njihovi evropski partneri razmatraju zabranu uvoza ruske nafte, rekao je u nedelju američki državni sekretar Entoni Blinken, ali je naglasio važnost održavanja stabilnih naftnih rezervi na globalnom nivou.
"Aktivno razgovaramo sa evropskim partnerima o zabrani uvoza ruske nafte u naše zemlje, dok bi istovremeno održavali stabilne globalne zalihe", rekao je Blinken u intervjuu za televizijsku mrežu NBC.
Blinken, koji je trenutno na evropskoj turneji, dodao je da je o uvozu nafte u subotu razgovarao sa predsednikom Džo Bajdenom i njegovim kabinetom.
Cene sirove nafte skočile su protekle nedelje nakon što su SAD i njihovi saveznici uveli sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.
Ne propustite: EU: Zatvaranje vazdušnog prostora moglo bi da izazove svetski ratNakon ruske invazije, Bela kuća uvela je sankcije na izvoz tehnologije ruskim rafinerijama i gasovodu Severni tok 2, koji nikada nije pušten u pogon. Međutim, za sada nije sankcionisala ruski izvoz nafte i gasa, dok razmatra kako bi to uticalo na globalna tržišta i cene goriva u SAD.
Na pitanje da li su SAD isključile opciju jednostrane zabrane ruske nafte, Blinken je odgovorio: "Neću isključiti preduzimanje akcije, bez obzira na to šta oni urade, ali sve što smo uradili počelo je u koordinaciji sa saveznicima i partnerima".
Amerikanci su najveći potrošači goriva u svetu, a povećanje cena je obično imalo negativne političke posledice po američke lidere, ocenjuje agencija Rojters.
Cene goriva u SAD su u nedelju porasle na najviši nivo od 2008. godine. Prosečna cena galona (3,8 litara) je nešto više od 4 dolara, a potrošači plaćaju 40 centi više nego pre nedelju dana, odnosno 57 centi više nego pre mesec.
Amerika je 2021. godine u proseku mesečno uvozila više od 20.4 miliona barela sirove i prerađene nafte iz Rusije, što je oko 8 odsto od njenog ukupnog uvoza tečnog goriva, pokazuju podaci Uprave za informacije o energiji (EIA).
Blinken je rekao da SAD razmatraju niz dodatnih mera da povećaju pritisak na Rusiju, ali nije precizirao o kojim merama je reč.