Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil rekao je da SAD poštuju potrebe Srbije u dijalogu sa Kosovom i da znaju da je za srpsku stranu formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) od presudnog značaja u procesu dijaloga, ali da istovremeno postoje i elementi koje zahteva druga strana, a koje bi takođe trebalo uvrstiti u dogovor.
„Kroz diplomatske napore pokušavamo da procenimo šta je to što je potrebno obema stranama. Mi poštujemo srpsku stranu i stava smo da je formiranje Zajednice srpskih opština od izuzetnog, odnosno presudog značaja za srpsku stranu. Formiranje ZSO je pitanje o kom se razgovara već deset godina. Istovremeno, mislim da je i kosovskoj strani takođe potrebno par stvari – koje se najpre ogledaju u potrebi te strane da bude međunarodno prepoznata i njihovom nastojanju da normalizuju situaciju na granici sa Srbijom“, rekao je on.
Dodao je da se pregovarači Evropske unije, koje podržava i SAD, veoma trude da pronađu ono što je od suštinskog značaja za svaku stranu u dijalogu Beograda i Prištine i da te elemente spoje u dogovor.
"To nije lako uraditi, ali mislim da treba da budemo ne samo podrška onome što ti ljudi pokušavaju da urade, već i strpljivi. U međuvremenu, mislim da moramo veoma jasno da stavimo do znanja da je svaki drugi način da se ovo pitanje reši oružjem ili nekim drugim nasilnim putem potpuno neprihvatljiv i da sve strane treba da ostanu fokusirane na briselski dijalog", poručio je Hil.
Ne propustite: Stoltenberg u Beogradu: ZSO ključ za normalizaciju odnosa, napadači iz Banjske moraju pred lice pravdeNa pitanje Glasa Amerike kako tumači stav predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je prilikom susreta sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom rekao da sumnja da će Kurti uopšte formirati ZSO u bilo kom formatu, Hil je rekao da ne zna zašto Vučić ima takav stav i da smatra da je „ponuda koja je na stolu“ racionalna.
„Ja mislim da je ponuda koja je a stolu racionalna i da će se obe stane fokusirati na ono što se na tom stolu nalazi“, zaključio je Kristofer Hil.
Prethodna runda dijaloga Beograda i Prištine održana je 16. novembra na tehničkom nivou u Briselu, kada su se direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije Petar Petković i zamenik premijera Kosova Besnik Bisljimi odvojeno sastali sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog Miroslavom Lajčakom. Glavne teme razgovora bila je izrada statuta ZSO, kao prvog konkretnog koraka u smeru njenog formiranja, ali je pregovarač prištinske strane tada rekao da njeno formiranje ne može da počne bez stavljanja potpisa na sporazume.
Ne propustite: Kakvo rešenje za ZSO bi potpisali Beograd i Priština?Neposredno pre tog sastanka, kosovski mediji preneli su dokument sa 45 tačaka koji navodno predstavlja Nacrt statuta Zajednice opština sa srpskom većinom. Taj Nacrt, čiju autentičnost zvaničnici ni jedne ni druge strane nisu potvrdili, ali ni demantovali, trebalo bi da pruža samoupravni okvir za zajednicu kosovskih Srba u okviru postojećeg opštinskog nivoa lokalne samouprave, ali prema zakonima Kosova – pre svega u obrazovanju i zdravstvu, socijalnoj zaštiti, finansiranju, donacijama i slično.
U martu ove godine predstavnici Srbije i Kosova dogovorili su aneks o implementaciji evropskog predloga u Ohridu, u Severnoj Makedoniji. U aneksu se, između ostalog, navodi da Priština treba da krene u formiranje Zajednice srpskih opština, dogovorene Briselskim sporazumom, i da ispunjavanje ili neispunjavanje dogovorenog iz aneksa može da utiče na evropski put obe strane.
Stav Sjedinjenih Država je da bi Zajednica srpskih opština trebalo da se formira što pre, ali u skladu sa Ustavom Kosova, odlukama Ustavnog suda i da ne sme da ima izvršnu vlast, istakao je ranije Ambasador SAD u Prištini Džefri Hovenijer.