Linkovi

Stoltenberg u Beogradu: ZSO ključ za normalizaciju odnosa, napadači iz Banjske moraju pred lice pravde


Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg i predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon sastanka u Beogradu (foto: Fonet)
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg i predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon sastanka u Beogradu (foto: Fonet)

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem da bi formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) bilo ključ za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine i ponovio da je eskalacija nasilja na severu Kosova tokom maja i septembra ove godine nedopustiva, te da očekuje da obe strane smanje napetosti i da se uzdrže od poteza koji vode ka eskalaciji.

Živulović: NATO neće dozvoliti destabilizaciju Balkana

Vladan Živulović, predsednik Atlantskog saveta Srbije (Foto: Medija centar, Beograd)
Vladan Živulović, predsednik Atlantskog saveta Srbije (Foto: Medija centar, Beograd)

Predsednik Atlantskog saveta Srbije Vladan Živulović ističe da je poseta generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga još davno planirana, ali i da je pomerana zbog raznih događaja – od ratova u Ukrajini i Gazi, do velike NATO vežbe u Istočnoj Evropi.

Vidi se da je cilj bio i da obiđe NATO trupe koje imaju u Bosni i na Kosovu, da vidi zemlje članice NATO, a u isto vreme tu je i Srbija koja ima problem sa Kosovom i da pokuša da tu obavi neke razgovore i da se bolje upozna sa situacijom. Očigledno da je dobio informacije od NATO komandanata i iz Bosne i sa Kosova, i onda je razgovor koji je imao danas sa predsednikom Vučićem jasno govori da su tu napravljeni razni dogovori i predlozi”, kaže Živulović u izjavi za Glas Amerike.

On je istakao da je e Stoltenberg visoko na lestvicu stavio saradnju NATO i Srbije i da je tom prilikom posebno istakao program Nauka za mir, gde Institut iz Vinče zajedno sa crnogorskim univerzitetom radi na projektu energetske nezavisnosti.

Treba imati u vidu da srpska vojska učestvuje sa NATO zemljama na raznim mirovnim misijama u Libanu, da je sa vojskom SAD na Sinaju. Srbija jeste aktivna i očigledno je želja NATO-a da produbi saradnju”, rekao je Živulović uz podsećanje da je pre samo nekoliko godina bilo više od 200 zajedničkih aktivnosti Vojske Srbije i NATO.

Prema mišljenju sagovornika Glasa Amerike, jedna od važnijih tema ove posete Stoltenberga regionu su i odnosi Beograda i Prištine, i kako smatra Živulović treba očekivati smirivanje tenzija na toj liniji:

Slušajući pažljivo generalnog sekretara u Prištini čuo sam da je vrlo otvoreno rekao gospođi Osmani da bez saglasnosti NATO-a specijalne snage ili policija ne mogu ići na sever Kosova. Bilo kakava aktivnost mora da bude koordinirana sa NATO snagama. Tu je došlo upozorenje kosovskoj strani, a kakvo je upozorenje izrečeno u Beogradu to ne znamo", rekao je on.

Živulović primećuje, kako ga opisuje, dobar odnos dvojice sagovornika, što je i sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić nekoliko puta napomenuo tokom današnje konferencije za medije. A na pitanje šta se može očekivati posle Stoltenbergove posete regionu on kaže:

Posle ovoga mi se čini da je poseta Stoltenberga poslala poruku svima koji bi možda da destabilizuju Zapadni Balakan da NATO sa povećanjem broja vojnika to neće dozvoliti. Ovo je pokušaj odvraćanja neke druge sile da destabilizuje Zapadni Balkan", zaključuje za Glas Amerike Predsednik Atlantskog saveta Srbije Vladan Živulović.

"Pojedini pripadnici NATO-a preživeli su neke napade, a u septembru smo videli izbijanje nasilja na severu Kosova. To ne može da se dopusti i oni moraju da se izvedu pred lice pravde", rekao je Stoltenberg dodajući da NATO pozdravlja to što je Srbija spremna da sarađuje u tim zalaganjima.

Istakao je da gomilanje vojske Srbije na granici ne bi pomoglo u razrešenju krize i da će KFOR nastaviti da, pod okriljem mandata Ujedinjenih nacija, garantuje bezbednost i sigurno okruženje svim zajednicama na Kosovu.

"Posle ovog nasilja NATO je rasporedio dodatnih hiljadu vojnika i teško naoružanje na Kosovu. Ovo je bilo najveće pojačanje našeg kontingenta na Kosovu u protekloj deceniji i to pokazuje da je NATO spreman da očuva mir i zaista pozdravljam blisku koordinaciju između vojske Srbije i KFOR-a i to je važno kako bi se obezbedile blagovremene informacije koje mogu da se razmene da bi se izbegli bilo kakvi nesporazumi", rekao je on.

Stoltenberg je naglasio da je Srbija važan regionalni učesnik i dugoročni partner NATO-a, a kao primer dobre saradnje istakao je njeno angažovanje u okviru Programa za mir u prethodnih 10 godina i da je zbog toga razgovarao sa Vučićem o mogućnosti da Srbija i NATO ponovo počnu sa zajedničkim vojnim vežbama.

Vučić: Dobar i važan sastanak za Srbiju

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na zajedničkoj konferenciji koja je održana u prijateljskom tonu i uz vidljivo međusobno uvažavanje govornika, potvrdio da je na sastanku bilo reči o održavanju zajedničkih vojnih vežbi i da će on, kao komandant oružanih snaga, uputiti zahtev Vladi Srbije da u narednom periodu razmotri odluku o tome.

Govoreći o situaciji u nekoliko prethodnih meseci na severu Kosova, Vučić se osvrnuo na izjavu Jens Stoltenberga da će KFOR nastaviti da garantuje bezbednost i sigurno okruženje svim zajednicama na Kosovu i rekao da nema potrebe da KFOR to čini za bilo koga drugog, osim za Srbe koji su, kako je dodao, jedini ugroženi još od 2001, a naročito od kada je premijer Aljbin Kurti.

"Upoznao sam gospodina Stoltenberga sa činjenicom da je nepunih 13 odsto Srba napustilo sever Kim u prothodnih godinu dana, zbog ogromnog pritiska, hapšenja, maltretiranja i pretnji koje dolaze od strane Prištine. Ako to nije nasilje, onda ne znam šta je", rekao je Vučić.

On je dodao da Srbija ne opravdava napad na kosovsku policiju koji se dogodio u selu Banjska 24. septembra, niti srpskih demonstratana na pripadnike KFOR-a u Zvečanu u maju, ali kaže da Srbija i Zapad imaju drugačija viđenja onoga što se tada dogodilo.

"Što se tiče pitanja o Zvečanu, samo želim da podsetim generalnog sekretara i sve druge da je sve to nastalo jer su neki održali izbore sa tri odsto izašlih, nakon čega su proglasili legitimnim i legalnim vladavinu tih gradonačelnika, a kada su se Srbi pobunili oni su doveli svoju specijalnu policiju da se obračuna sa njima i to je izazvalo taj sukob", rekao je on.

Osvrćući se na napad na kosovsku policiju u Banjskoj, Vučić je rekao da zna šta su zahtevi Zapada i NATO-a i da će Srbija, u skladu sa domaćim pravom i zakonodavstvom učiniti odgovornim sve one koji su učestvovali u izvršenju krivičnih dela u tom selu.

U napadu grupe naoružanih Srba predvođenih Milanom Radoičićem, nekadašnjim potpredsednikom zvaničnom Beogradu bliske Srpske liste, ubijeni su pripadnik kosovske policije i trojica napadača. Radoičić je posle napada 24. septembra otišao u Srbiju, gde je nekoliko dana kasnije saslušan, ali je posle kraćeg zadržavanja u pritvoru pušten na slobodu.

Istakao je da Vojska Srbije profesionalno obavlja zadatke, da nikada nije prekoračila svoja ovlašćenja i da korektno sarađuje i sa KFOR-om i NATO-om, ali je, referišući se na konstataciju generalnog sekretara NATO-a da gomilanje vojske Srbije u blizini administrativne linije ne bi pomoglo rešavanju krize, rekao da je stvar Srbije gde će da raspoređuje svoju vojsku jer je vojno neutralna zemlja, što će i ostati.

Ipak, predsednik Srbije nije bio optimističan kada je u pitanju formiranje Zajednice srpskih opština.

"Nema ništa od ZSO i neće od nje ništa biti sve dok je Aljbin Kurti na vlasti. Pa čak i onakvu koja nam oduzima deo ovlašćenja i principa potpisanih u Briselu", rekao je Bučić, ali je zaključio rečima da će Srbija čuvati mir i stabilnost i da u procesu dijaloga pod okriljem Evropske Unije radi sve što je u njenoj moći kako bi se došlo do kompromisnog rešenja.

Generalni sekretar NATO-a sastao se i sa premijerkom Srbije Anom Brnabić, koja je
istakla da ceni stav NATO-a kada je reč o vojnoj neutralnosti Srbije i da postoji zajednički interes da odnosi budu što bolji. Dodala je da Srbija podržava angažovanje KFOR-a u sprovođenju mandata na osnovu rezolucije SB UN 1244 i osiguranju bezbednosti i sigurnosti za srpski narod na Kosovu, navodi se u saopštenju iz njenog kabineta.

Predsednica Vlade je, kako je saopšteno, između ostalog naglasila da je za Srbiju od ključnog interesa očuvanje stabilnosti u regionu i orijentacija svih zemalja regiona ka što intenzivnijoj saradnji u svim oblastima. Sastanku su prisustvovali ministri spoljnih poslova i odbrane Ivica Dačić i Miloš Vučević i načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović.

Jens Stoltenberg stigao je u posetu Beogradu iz Prištine, gde je nakon razgovara sa predsednicom Kosova Vjosom Osmani rekao da NATO razmatra trajno povećanje svojih trupa na Balkanu. Više informacija o poseti generalnog sekretara NATO-a Kosovu možete pročitati u odvojenoj vesti.

XS
SM
MD
LG