Izraelske vlasti izazvale su prisilno raseljavanje palestinskog naroda u Gazi u meri koja predstavlja ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, navodi se u izveštaju agencije Hjuman Rajts Voč (HRW) koji je u četvrtak prenela agencija Rojters.
Izveštaj je najnoviji u nizu upozorenja humanitarnih grupa i međunarodnih tela koja ukazuju na tešku humanitarnu situaciju u opkoljenoj palestinskoj enklavi.
"Hjuman rajts voč je utvrdio da je prisilno raseljavanje bilo široko rasprostranjeno, a dokazi pokazuju da je bilo sistematsko i deo državne politike. Takva dela takođe predstavljaju zločine protiv čovečnosti“, naglašeno je u izveštaju.
Ne propustite: SAD neće ograničiti isporuke oružja Izraelu, tvrde da ima napretka u pomoći GaziRatno pravo zabranjuje prisilno raseljavanje civilnog stanovništva sa okupirane teritorije, osim kada je to neophodno zbog bezbednosti civila ili zbog hithih vojnih razloga.
Izrael je napao Pojas Gaze prošle godine nakon što su napadači predvođeni Hamasom upali u zajednice na jugu Izraela i usmrtili oko 1.200 osoba, dok je više od 250 oteto.
Od tada je u izraelskoj invaziji na Pojas Gaze, ubijeno više od 43.500 ljudi, objavile su palestinske zdravstvene vlasti pod kontrolom Hanasa, a uništen je velik deo infrastrukture u enklavi, zbog čega se većina od 2,3 miliona stanovnika nekoliko puta prisilno selila.
Izraelski vojnici su, u nastojanju da unište Hamas, samo u oktobru premestili desetine hiljada ljudi sa područja na severu Gaze. Izrael tvrdi da se snage Hamasa grupišu oko gradova Džabalije, Bejt Lahije i Bejt Hanuna.
Prema izveštaju Hjuma Rajts Voča, raseljavanje Palestinaca je "verovatno planirano tako da bude trajno u tampon zonama i sigurnosnim koridorima", što je po oceni te organizacije - "etničko čišćenje".
Ne propustite: Kancelarija UN za ljudska prava: Skoro 70 odsto žrtava u ratu u Gazi su žene i decaIzraelske vlasti pozivaju stanovnike čitavih delova teritorije na evakuaciju zbog vojnih operacija, ističući da na taj način doprinose zaštiti civila.
Ujedinjene nacije su procenile da je u oktobru bilo 1,9 miliona raseljenih stanovnika Pojasa Gaze.
Na toj teritoriji na početku rata između Izraela u Hamasa bilo je oko 2,4 miliona stanovnika.
Izraelska vojska ni ministarstvo spoljnih poslova nisu odmah komentarisali navode iz izveštaja HRW, ali su izraelske vlasti ranije odbacivale takve optužbe, tvrdeći da njihove snage postupaju u skladu s međunarodnim pravom, navodi Rojters.