Policija je uhapsila lidera jedne od četiri vodeće opozicione stranke u Gruziji, Niku Gvaramiju (48), saopštila je njegova stranka, dodajući da je prije toga pretučen. Istovremeno su se pojavile i informacije o policijskim racijama protiv drugih opozicionih stranaka.
Stranka Koalicija za promjene objavila je snimak na društvenoj mreži Eks na kojem se vidi kako nekoliko muškaraca nosi Gvaramiju za ruke i noge niz stepenice u Tbilisiju.
U saopštenju su naveli da je ovaj advokat koji je postao političar „bačen u automobil za pritvor nakon što je bio fizički napadnut i ostao bez svijesti".
Policija nije odmah odgovorila na zahtjev Rojtersa za komentar, a nije bilo ni trenutnog odgovora vlasti, koje su se suočile sa šest noći protesta protiv odluke vlade da do 2028. godine suspenduje pregovore o pridruživanju zemlje Evropskoj uniji (EU).
Rojters nije mogao nezavisno provjeriti da li je Gvaramia pretučen ili ne, ali na snimku je izgledalo da se nije micao dok su ga nosili niz stepenice.
Vladina odluka o suspenziji pristupnog procesa za članstvo u Evropskoj uniji gurnula je južnokavkasku zemlju od 3,7 miliona stanovnika u političku krizu, a vlasti tvrde da su spriječile pokušaj "revolucije".
Portparolka Koalicije za promjene navela je na Eksu da je zajedno sa Gvaramijom privedeno još nekoliko članova stranke.
Portparol Ujedinjenog nacionalnog pokreta, još jedne opozicione stranke, rekao je Rojtersu da je policija u srijedu takođe izvršila raciju u njenim kancelarijama u Tbilisiju, dodajući da je racija obavljena bez naloga i da niko nije priveden.
Dodatno, novinska agencija Interpres saopštila je da je policija privela dvojicu članova opozicione stranke Snažna Gruzija.
Gruzijski premijer Irakli Kobahidze je više puta pohvalio policiju zbog odgovora na proteste.
Your browser doesn’t support HTML5
Javni ombudsman Gruzije, bivši opozicioni političar, optužio je policiju u utorak da grubo maltretira ljude privedene tokom demonstracija.
Demonstranti i policija sukobljavali su se prethodnih večeri ispred gruzijskog parlamenta, a policija je koristila suzavac i vodene topove, dok su učesnici protesta policajce gađali pirotehničkim sredstvima.