Hil: Podržavamo širenje EU na Zapadni Balkan, ali kandidati moraju da obave svoje zadatke

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil (Foto: FoNet)

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil izjavio je na Bledskom strateškom forumu (BSF) da je pozitivno što Evropska unija (EU) želi da završi svoju misiju i primi nove članice, ali ne i njihove probleme.

On je, na panelu "Evropa cela i slobodna: Proširenje kao strateški projekat pomirenja", rekao da SAD podržavaju EU u nameri da primi u članstvo sve zemlje koje to žele.

Hil je ukazao da je to složen proces i da je ključno da postoji Evropa sa kojom SAD mogu da sarađuju.

"Ono što se desilo u Ukrajini učinilo je transatlantsko jedinstvo i jedinstvo u EU veoma važnim. Mi podržavamo snažniju i veću EU. Činjenica je da EU ima standarde i uslove za prijem članica. Na kritike da je EU spora i da propušta istorijske šanse, rekao bih da je to najuspešnija stvar koja se dogodila u istoriji, što moramo priznati i podržati", kazao je Hil.

Ne propustite: Hil: SAD su uz Srbiju, zajedno možemo daleko

On je istakao da je pozitivno što EU nastoji da se širi na Zapadni Balkan, Ukrajinu, Moldaviju i Gruziju, ali je podsetio da kandidati moraju da obave svoje zadatake i da rade na njihovom ispunjenu kada se otvore nove mogućnosti i klasteri.

"Zemlje koje žele u EU treba da razviju duh saradnje. EU želi da primi nove članice, ali nije zainteresovana da primi i njihove probleme, već želi da vidi da se ulažu pravi napori da se oni reše", kazao je Hil.

On je podsetio da su Mađarska, Poljska, Slovačka i Češka osnovale Višegradsku grupu sa ciljem da saradnjom omoguće pristupanje EU.

"Optimističan sam da EU razume zadatak koji ima i da će kandidati razviti duh saradnje kako bi, kada postanu članovi, mogli da daju svoj doprinos, ne samo u ekonomiji, već pre svega kao izvori bezbednosti", naglasio je Hil.

Hil nije želeo da govori o predstojećim izborima u SAD, ali je poručio da je Amerika svesna svoje odgovornosti i da zna za specijalne odnose koje ima sa Evropom i da će, šta god da se desi u Vašingtonu, sve biti u redu.

Na panelu, između ostalih, učestvuju ministarka za evropske integracije Tanja Miščević i kosovska ministarka spoljnih poslova Donika Gervala.

Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je dan ranije na istom forumu da je članstvo u EU geostrateški cilj Srbije već 20 godina i da Beograd taj put neće menjati, ocenivši da bez ulaska celog Zapadnog Balkana u Uniju neće moći da se govori o evropskom projektu kao završenom.

Your browser doesn’t support HTML5

"Srbija bi kriterijume za članstvo u EU mogla ispuniti do 2025."

On je kazao da "nije fer da zapadnobalkanske države budu u drugom planu u procesu proširenja EU zbog novog geopolitičkog momenta kakav je rat u Ukrajini."

"Nemamo problem da vidimo Ukrajinu, Gruziju i Moldaviju na putu ka EU, ali nije fer prema zapadnobalkanskim državama da budu u ćošku. Razumemo odnos prema te tri zemlje, ali treba da se uzmu u obzir i napori nas sa Zapadnog Balkana", kazao je.

Upitan da prokomentariše balansiranje Srbije između EU i Rusije, Vučević je rekao da Srbija ništa ne krije, da je suverena i nezavisna zemlja čiji je cilj da postane članica EU, i da do tada "ima pravo da štiti svoje nacionalne i državne interese na način koji smatra najboljim".


U izveštaju su korišćeni materijali agencije Fonet.