Američka ambasadorka u UN-u Linda Tomas-Grinfild govorila je za Glas Amerike o svom nedavnom putovanju u Kostariku na samit o demokratiji 2023. i važnoj ulozi mladih u vladinim strukturama, zabrinutosti zbog uticaja Rusije i Kine u regionu i poziva na međunarodne snage koje ne pripadaju UN-u da pomognu Haitiju.
Tomas-Grinfild, koja je takođe članica kabineta predsednika Džoa Bajdena, izjavila je da će se tokom predsedavanja Rusije Savetom bezbednosti u aprilu, Sjedinjene Države angažovati oko određenog broja pitanja, ali da trenutno nema planova za poseban sastanak sa ruskim ministrom inostranih poslova Sergejem Lavrovom kada dođe u UN kasnije ovog meseca.
Odgovarajući na pitanje da li će sekretar Blinken da iskoristi mogućnost da sa Lavrovom razgovara o Amerikancima Polu Vilanu i Evanu Gerškoviču, koji su u ruskom zatvoru, Grinfild je istakla da Rusija ne bi ni trebalo da bude u Savetu bezbednosti.
"Ali ona je stalni član Saveta, i to ne možemo da promenimo. Tokom njihovog meseca predsedavanja, koje je rotirajuće, nameravamo da se uključimo u važna pitanja Saveta bezbednosti. Ne samo Ukrajina. Očekujemo da će Rusija tražiti prilike da širi svoju kampanju dezinformacija, posebno kada je njihov ministar inostranih poslova Lavrov ovde na terenu. U ovom trenutku nema planova za bilo kakav angažman sa njim. Ali naravno, učinićemo sve što je u našoj moći da oslobodimo američke građane koji su nepravedno zadržani. Državni sekretar je razgovarao sa Lavrovom tokom vikenda i zahtevao je da oslobodi novinara Vol Strit žurnala, kao i druge Amerikance koje nepravedno drži ruska vlada", istakla je Grinfild.
Glas Amerike: Dok Rusija nastavlja svoju agresiju u Ukrajini, koliko je važno za mir i bezbednost to što Kremlj stvara bliske veze, ne samo sa Venecuelom, već i sa režimom u Nikaragvi?
Tomas Grinfild: Veoma je zabrinjavajuće. I kao što vidite po glasovima u Generalnoj skupštini, to su zemlje koje i dalje podržavaju Rusiju. Ali oni su na pogrešnoj strani istorije, i moraju da razumeju da su na pogrešnoj strani istorije, jer svet stoji sa Ukrajinom, svet stoji protiv Rusije, i trebalo bi jasno da vide da je podržavanje Rusije gubitnička ideja.
Ne propustite: UN zahtijevaju od Rusije da napusti Ukrajinu, rezoluciju podržale Srbija i Crna GoraGlas Amerike: Šta je sa uticajem Kine u Latinskoj Americi? Na primer, Honduras je prekinuo odnose sa Tajvanom u korist Pekinga.
Tomas-Grinfild: Mi ne govorimo zemljama - suverenim zemljama - kakve odluke treba da donesu o priznavanju. Ono što radimo u regionu, i ono što želimo da naglasimo, jeste da želimo da sarađujemo sa tim zemljama da ispunimo naša obećanja – naša obećanja da ćemo podržati njihove napore da rade na unapređivanju svoje demokratije. I znamo da će Kina dati obećanja koja neće uvek ispuniti. A Tajvan je uvek bio partner na kojeg se možete osloniti, partner koji ispunjava sva svoja obećanja. To je jaka demokratija. Ima jaku ekonomiju. I to je odnos na kojem moramo da radimo da bi nastavili da jačamo kako nameravamo da radimo u našim budućim odnosima sa Tajvanom.
Povodom situacije na Haitiju, Grinfild je rekla da je situacija u toj zemlji teška i da će biti još teža.
"Angažovali smo se u Savetu da razmotrimo zahteve generalnog sekretara. Proširili smo haićanski mandat za Ujedinjenu kancelariju UN na Haitiju (BINUH)] i radili smo sa zemljama u regionu, uključujući i neke naše susede, afričke zemlje, takođe, na tome kako da sastavimo snažne, multinacionalne snage, koje ne pripadaju UN-u, koje će pomoći u rešavanju bezbednosnih pitanja na Haitiju", rekla je Grinfild.
Ne propustite: Samit za demokratiju: Šta svet ostavlja budućim generacijama?Prenoseći svoje utiske iz posete Kostariki, američka ambasadorka je rekla da je impresionirana mladima u toj zemlji i snagom njihove demokratije.
"Srela sam mlade ljude koji su bili veoma angažovani u vladi. Oni su vrlo aktivno učestvovali na Samitu o demokratiji. I videla sam njihovog predsednika Rodriga Čavesa Roblesa kako direktno razgovara sa njima, angažuje se sa njima, i stvarno ih uverava u važnosti angažovanja sa njihovom vladom. Jedno od obećanja koje smo dali je da ćemo da pružimo omladinskoj mreži resurse koji su im potrebni da komuniciraju sa svojom vladom. Kostarika je pravi primer kako snažna demokratija može da funkcioniše, i mi nameravamo da nastavimo da podržavamo napore te zemlje da ojača svoju demokratiju, da se bori protiv međunarodnog kriminala i da ojača svoju sposobnost da služi svom narodu", zaključila je Tomas-Grinfild.