Kongres usvojio budžet, izbegnuto zatvaranje vlade

ARHIVA: Američki Kongres (Foto: AP Photo/J. David Ake)

Američki Senat je u subotu rano ujutro usvojio zakon o privremenom finansiranju vlade, koji je u petak odobren u Predstavničkom domu.

Usvajanjem zakona, koji je predsednik Džo Bajden potpisao u subotu, izbegnuto je delimično zatvaranje vladinih službi.

Osim finansiranja vlade do marta, zakon takođe predviđa da se izdvoji 100 milijardi dolara za pomoć za saniranje posledica katastrofa i 10 milijardi za poljoprivrednike. Ne predviđa podizanje limita do kojeg federalna vlada može da se zadužuje, što je prethodno zahtevao novoizabrani predsednik Donald Tramp.

Zakon je usvojen sa 85 glasova ZA i 11 protiv u Senatu, i 366 glasova ZA i 34 protiv u Predstavničkom domu. Svi kongresmeni koji su u donjem domu Kongresa glasali protiv predloga su republikanci.

U Predstavničkom domu prethodno nije usvojen predlog zakona o potrošnji koji je podržao Tramp, pošto su se desetine republikanaca usprotivile novoizabranom predsedniku uz sve demokrate.

Glasanje je ogolilo ograničenja Trampove Republikanske stranke koja bi mogla ponovo da isplivaju na površinu sledeće godine kada republikanci budu kontrolisali i Belu kuću, i oba doma Kongresa.

Ne propustite: Propao plan za finansiranje vlade nekoliko dana pre roka za zatvaranje, Tramp izneo nove zahteve

Tramp je pritiskao članove Predstavničkog doma da to okončaju pre nego što preuzme dužnost 20. januara, ali su članovi desnog krila stranke odbili da podrže paket koji bi povećao potrošnju i otvorio put za plan kojim bi se dodalo još nekoliko hiljada milijardi federalnoj vladi na njen dug koji već iznosi 36 hiljada milijardi dolara.

"Apsolutno mi je muka od stranke koja vodi kampanju o fiskalnoj odgovornosti i ima drskosti da ode do američkog naroda i kaže da misli da je ovo fiskalno odgovorno", rekao je republikanski kongresmenen Čip Roj, jedan od 38 republikanaca koji su glasali protiv zakona.

Paket je propao sa 174 glasova "za" prema 235 glasova "protiv" samo nekoliko sati nakon što su ga u žurbi sastavili republikanski lideri koji su nastojali da ispune Trampove zahteve.

Prethodni dvostranački sporazum je propao nakon što su Tramp i najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask govorili protiv njega.

Na Trampov nagovor, republikanci su utvrdili novu verziju koja je predviđala da se suspenduje ograničenje nacionalnog duga na dve godine - što je manevar koji bi olakšao sprovođenje dramatičnih smanjenja poreza koje je Tramp obećao.

Demokrate su osudile nacrt zakona kao pokriće za smanjenje poreza koje bi u velikoj meri koristilo bogatim pristalicama Trampa kao što je Mask, najbogatiji čovek na svetu, dok bi zemlju opteretile hiljadama milijardi dolara dodatnog duga.

"Kako se usuđujete da držite lekcije Americi o fiskalnoj odgovornosti", upitao je lider demokrata u Predstavničkom domu Hakim Džefris tokom debate.

Čak i da je predlog zakona prošao Predstavnički dom, suočio bi se sa velikim problemima u Senatu, koji trenutno kontrolišu demokrate. Bela kuća je saopštila da demokratski predsednik Džo Bajden to ne podržava.

Ne propustite: U Kongresu postignut dogovor kojim se sprečava zatvaranje federalne vlade

Prethodne borbe oko gornje granice duga zastrašile su finansijska tržišta, jer bi zatvaranje američke vlade izazvalo kreditne šokove širom sveta.

Kada formalno stupi na dužnost, Tramp ima za cilj da donese poreske olakšice koje bi mogle smanjiti prihode za osam hiljada milijardi dolara tokom 10 godina, što bi povećalo dug bez nadoknađivanja smanjenja potrošnje. On je obećao da neće smanjiti penzije i zdravstvene beneficije za starije osobe koje čine ogroman deo budžeta i za koje se predviđa da će dramatično rasti u godinama koje dolaze.

Poslednje zatvaranje vlade dogodilo se u decembru 2018. i januaru 2019. tokom Trampovog prvog mandata u Beloj kući.