Linkovi

Kongres odlučuje o finansiranju vlade pred početak Trampovog mandata


Zgrada Kongresa u Vašingtonu, fotografisana 24. novembra. (Foto: AFP/Daniel Slim)
Zgrada Kongresa u Vašingtonu, fotografisana 24. novembra. (Foto: AFP/Daniel Slim)

Dva doma Kongresa SAD - Predstavnički dom u kojem trenutno većinu imaju republikanci i Senat, predvođen demokratama - počeli su sa radom nakon pauze zbog praznika Dana zahvalnosti. Ključne teme kojima će se baviti u narednom periodu, prije Nove godine i prije nego što mandat preuzmu novoizabrani članovi Kongresa, su dogovor oko budžeta, pomoć za katastrofe i odbrambena politika.

Glavni izazov predstavnicima u Kongresu će biti da izbjegnu djelimično zatvaranje američke vlade, pošto trenutni sporazum o finansiranju federalnih agencija ističe 20. decembra. Razgovori o tome će uključivati i zahtjev predsjednika Džoa Bajdena za gotovo 100 milijardi dolara pomoći za jugoistočni dio SAD, pogođen uraganima Helena i Milton, kao i za druge zajednice koje su se suočile sa prirodnim katastrofama.

Kongres se takođe 1. januara suočava i sa rokom za podizanje gornje granice duga vlade, iako zakonodavci i njihovi saradnici kažu da će vanredne mjere koje je primijenio Sekretarijat za finansije vjerovatno odgoditi datum u kojem SAD neće moći isplaćivati svoje dugove za nekada kasnije u 2025. godini.

Od januara, u oba doma će većinu imati republikanci, što će im – uz Donalda Trampa na predsjedničkoj poziciji – olakšati upravljanje.

Stoga se demokrate i neki republikanci u Senatu nadaju da će usvojiti veliki paket godišnjih zakona o budžetu koji bi finansirali vladu do kraja fiskalne 2025. godine, koja se završava 30. septembra, umjesto dogovora o privremenom finansiranju.

"Još uvijek se nadam da bismo mogli izbjeći privremenu rezoluciju o finansiranju rada vlade", kazala je senatorka Sjuzan Kolins, najviša rangirana republikanka u Odboru za izdvajanja Senata, prije nego što su zakonodavci napustili Vašington uoči američkog praznika Dana zahvalnosti.

Ipak, Trampovi saveznici se zalažu za tromjesečno produženje, navodeći da bi to narednoj administraciji omogućilo da rano u svom mandatu zaustavi inicijative o potrošnji demokrata, te njihove političke prioritete.

Učinili smo da je glasanje o zakonima o potrošnji bolno (gledajte Senat) ... sada moramo ukinuti tu praksu“, naveo je član Predstavničkog doma i konzervativac Čip Roj na društvenim mrežama prošle sedmice.

Ne očekuje se da će Predstavnički dom započeti ozbiljan rad o finansiranju vlade do posljednje od tri sedmice zasjedanja, a predsjedavajući Majk Džonson je izrazio podršku kratkoročnoj rezoluciji.

Ta strategija Džonsonu predstavlja i rizik zbog male republikanske većine u Predstavničkom domu (220-213), pošto se republikanci međusobno u septembru nisu uspjeli usuglasiti oko budžeta i morali su se oslanjati na glasove demokrata kako bi izbjegli obustavu rada vlade, nekoliko sedmica prije izbora 5. novembra.

Prvih 100 dana

Ovoga puta, republikanci imaju za cilj da pokažu veće jedinstvo prije nego što naredne godine dođu do pune kontrole nad finansiranjem vlade. Ipak, ukoliko dođe do dogovora o privremenom finansiranju, usvajanje novog budžeta bi vladajućoj većini oduzelo vrijeme i energiju za bavljenje Trampovom ambicioznom agendom za prvih 100 dana vlasti sa fokusom na smanjenje poreza, deregulaciju energetskog sektora i bezbjednost granica.

Dodatno, republikanci u Predstavničkom domu će sljedeće godine imati sličnu tijesnu većinu i mogli bi doći u situaciju da imaju većinu od samo jednog člana, pošto Met Gejc neće preuzeti novi mandat, a očekuje se da će se još dvoje republikanaca pridružiti Trampovoj administraciji.

Trampov plan za prvih 100 dana rada tokom prvog mandata naišao je na slične probleme 2017. godine, kada je - kako bi u aprilu izbjegao zatvaranje vlade – morao da odustane od svog kontroverznog plana za finansiranje zida duže granice između SAD i Meksika.

Međutim, republikanci vjeruju da ovaj put mogu sprovesti Trampovu agendu.

"Nema nikakve razlike između njihove agende i onoga što oni zamišljaju i onoga što mi predviđamo za Predstavnički dom", rekao je Džonson, koji je u bliskom kontaktu sa Trampom.

Trampov tranzicijski tim nije odgovorio Rojtersu na zahtjev za komentar.

Strategija o privremenom finansiranju mogla bi pomoći Džonsonu da izbjegne dugotrajnu januarsku borbu oko izbora na predsjedavajuću poziciju u novom mandatu Predstavničkog doma, što su republikanci iskusili prije dvije godine, imajući u vidu da se članovi krajnje konzervativnog Kokusa slobode Predstavničkog doma poput Roja žestoko protive sveobuhvatnom budžetu do kraja fiskalne godine.

Tvrdokorni republikanci su bili ljuti zbog Džonsonove spremnosti da po pitanjima budžeta sarađuje sa liderom demokratske većine u Senatu Čakom Šumerom.

Najviši zakonodavci tek treba da kažu kako namjeravaju da se odnose prema Bajdenovom zahtjevu za hitnu pomoć u slučaju katastrofa.

Šef administracije za male biznise nedavno je svjedočio u Kongresu da je agencijin program hitnih zajmova za vlasnike kuća, one koje iznajmljuju stanove i za biznise ostao bez novca u oktobru, što znači da je oko 60.000 podnosilaca zahtjeva za pozajmice na čekanju za pomoć.

"Ljudi očajnički traže odgovore, pomoć i nadu i traže da Kongres nešto preduzme", rekla je senatorica Peti Marej, demokratska predsjednica senatskog odbora za izdvajanja. "Svaki dan u kojem ne djelujemo, troškovi rastu."

Pomoćnici zakonodavaca kažu da će paket pomoći za slučajeve katastrofa vjerovatno bit priložen uz rezoluciju o privremenom finansiranju.

Prvi cilj Kongresa ovog mjeseca vjerovatno će biti usvajanje Zakona o nacionalnoj odbrani, godišnjeg zakona koji utvrđuje politiku Sekretarijata za odbranu, kažu savjetnici u Kongresu, a o tome bi se moglo glasati već naredne sedmice.

XS
SM
MD
LG