Agencija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO - Unesko) saopštila je u ponedeljak da Sjedinjene Države planiraju da se vrate u tu organizaciju u julu, skoro pet godina pošto su izašle iz članstva.
Unesko je u saopštenju naveo da taj korak obuhvata konkretan plan finansiranja" koji moraju da odobre države članice.
Pre povlačenja, Sjedinjene Države bile su vodeći finansijer Uneska, obezbeđujući oko 22 odsto budžeta organizacije. Međutim, one su zaustavile finansijske doprinose 2011. godine pošto je odobreno palestinsko članstvo i zatim se potpuno povukle 2018. godine, kada je administracija predsednika Trampa optužila Unesko da je protiv Izraela.
Ne propustite: SAD i Izrael se povlače iz UneskaUnesko je podsetio da je poslednjih godina radio na "smanjivanju političkih tenzija i pronalaženju konsenzusa o najosetljivijim temama, kao što je Bliski istok".
"To je snažan čin poverenja u Unesko i multilateralizam", navodi se u saopštenju generalne direktorke te organizacije Odri Azulaj. "Ne samo u okviru centralne misije mandata organizacije – kultura, obrazovanje, nauka, informacije – nego i na način na koji se otaj mandat sprovodi u današnje vreme".
Predsednik SAD Džo Bajden je zatražio 150 miliona dolara u budžetu za narednu godinu za članarinu, kao i za prethodna američka dugovanja prema Unesku.
Američki zvaničnici naveli su uoči saopštenja u ponedeljak, da neprisustvo u Unesku daje prednost Kini, uključujući i pitanje postavljanja standarda za veštačku inteligenciju.