Bela kuća potvrdila je u četvrtak da je Rusija došla u posed "zabrinjavajućeg" anti-satelitskog oružja u razvoju, ali da ono ne može direktno da izazove "fizičko razaranje" na Zemlji.
Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi rekao je da američki obaveštajni zvaničnici imaju informacije da Rusija poseduje te kapacitete, ali da oružje trenutno nije operativno. Američki zvaničnici analiziraju informacije o tehnologiji u razvoju i konsultuju se sa saveznicima i partnerima o tom pitanju.
"Nije reč o aktivnom kapaciteti koji je razmešten. Iako je zabrinjavajuće što Rusija razvija te kapacitete, ne postoji neposredna pretnja po bezbednost bilo koga. Ne govorimo o oružju koje se može koristiti za napad na ljudska bića ili izazivanje fizičkog razaranja na Zemlji", rekao je Kirbi na konferenciji za novinare.
Bela kuća potvrdila je obaveštajne informacije nakon upozorenja predsedavajućeg Odbora Predstavničkog doma za obaveštajne poslove, republikanca Majka Tarnera, koji je pozvao Bajdenovu administraciju da skine oznaku poverljivo sa informacija o "ozbiljnoj pretnji po nacionalnu bezbednost".
Ne propustite: Vodeći član Kongresa upozorio na "ozbiljnu prijetnju po bezbjednost" SADKirbi je rekao da je u toku bio proces razmatranja i skidanja oznake poverljivo sa određenih podataka o ruskim kapacitetima, kada je Tarner objavio saopštenje.
"Bili smo veoma oprezni kada je reč o odluci o tome koje informacije da podelimo sa javnošću", rekao je Kirbi.
Rusija je odbacila američke navode o anti-satelitskim kapacitetima, a portparol Kremlja je ocenio da je reč o triku da se Kongres natera da podrži pomoć za Ukrajinu.
Kirbi je naveo da su ruski kapaciteti u svemiru i da bi se time kršio međunarodni sporazum koji je potpisalo više od 130 zemalja, među kojima je i Rusija. Sporazumom je zabranjeno razmeštanje "nuklearnog ili bilo kojeg drugog oružja za masovno uništenje" u orbiti ili "stacioniranje oružja u svemiru na bilo koji drugi način".
Bela kuća je poručila da će pokušati da sa Rusijom direktno razgovara o ovom pitanju. Iako Bela kuća pokušava da umiri Amerikance, Kirbi je priznao da je reč o ozbiljnom pitanju.
"Ne želim da umanjim potencijal da dođe do poremećaja", istakao je Kirbi.
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven bi o ruskoj pretnji trebalo da informiše članove Kongresa u četvrtak.
Uveravanja Bele kuće posle Tarnerovog upozorenja
Kongresmen Majk Tarner javno je pozvao predsednika Džoa Bajdena da skine oznaku tajnosti sa obaveštajnih podataka o neimenovanoj pretnji kako bi američka javnost i njeni saveznici mogli da spreme odgovor.
Tarner je odbio da pruži više informacija, ali je u mejlu koji je navodno poslao kolegama, a koje su razne novinske kuće podelile na društvenim mrežama, opisao opasnost kao "destabilizujuć kapacitet strane vojske".
Jedan američki zvaničnik, govoreći Glasu Amerike pod uslovom anonimnosti zbog osetljive prirode obaveštajnih podataka, rekao je da, iako je opasnost značajna, nije neposredna.
„Pretnja ne uključuje neki konkretni mehanizam koji je pokrenut", rekao je zvaničnik.
Bela kuća je takođe nastojala da umanji zabrinutost, napominjući da je već u četvrtak trebalo da obavesti Kongres o nekim detaljima.
„Uveren sam da će predsednik Bajden, u odlukama koje donosi, osigurati bezbednost američkog naroda. Verujemo da možemo i hoćemo i štitimo nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Država“, rekao je savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven, dodajući da je iznenađen što je Tarner izneo svoju zabrinutost u javnost, pošto je trebalo da se sastanu na tajnom brifingu u četvrtak.
Salivan je takođe branio odluku da se obaveštajni podaci o pretnjama ne objavljuju javno, ukazujući i na zabrinutost u vezi sa zaštitom američkih izvora i metoda, kao i na predsednikovu spremnost da skine tajnost obaveštajnih podataka u prošlosti.
„Definitivno nećete naći nespremnost da to uradite kada je to u interesu naše nacionalne bezbednosti. Ova administracija je otišla korak dalje i, na kreativnije, strateške načine, radila na skidanju oznaka poverljivo sa obaveštajnih podataka, kada je to u nacionalnom interesu SADm od bilo koje druge administracije u istoriji ", rekao je Saliven.
Reagovali su i pojedini senatori.
Vodeći demokratski član Odbora Predstavničkog doma za obaveštajne poslove Džim Hajms rekao je da je pretnja značajna ali da nema razloga za paniku.
"Treba raspravljati o tome da li se može objaviti više poverljivih informacija. Međutim, o tome ne treba raspravljati u javnosti", ocenio je Hajms.
Lideri senatskog Odbora za obaveštajne poslove takođe su pokušali da ublaže zabrinutost.
"Odbor ima obaveštajne podatke i od početka pomno prati to pitanje. I dalje ozbiljno to razmatramo i sa administracijom razgovaramo o adekvatnom odgovoru. U međuvremenu, moramo da budemo oprezni u pogledu potencijalnog otkrivanja izvora i metoda koji mogu da budu ključni za očuvanje niza opcija za američku akciju", naveli su predsjedavajući, demokratski senator Mark Vorner, i njegov zamenik, republikanac Mark Rubio.
Predsedavajući Predstavničkog doma, republikanac Majk Džonson, rekao je novinarima da nema "povoda za javnu uzbunu".
"Želim da uverim Amerikance, da uverimo sve da imamo kontrolu nad situacijom. Radimo na tome i nema potrebe za uzbunu".
Moskva: Trik Bele kuće
Kremlj je u četvrtak odbacio upozorenje Sjedinjenih Država o novim nuklearnim kapacitetima Moskve u svemiru, i saopštio da je to zlonamerna izmišljotina i trik Bele kuće koji ima za cilj da natera američke predsstavnike u Kongredu da odobre više novca za suprotstavljanje Rusiji.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da neće komentarisati navode dok Bela kuća ne otkrije detalje. Dodao da je upozorenje Vašingtona očigledno pokušaj da se Kongres natera da odobri više novca.
„Očigledno je da Bela kuća pokušava, na prevaru, da ohrabri Kongres da glasa o predlogu zakona o dodeli novca, to je očigledno.Videćemo kakve će trikove Bela kuća upotrebiti“, rekao je on novinarima.
Zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Ribkov, glavni čovek Moskve za kontrolu naoružanja, optužio je Sjedinjene Države za „zlonamernu izmišljotinu“, preneo je TASS.
Patsi Vidakusvara i Ketrin Džipson su doprinele ovom izveštaju.