SAD razmatraju navode da srpske kompanije krše sankcije Rusiji, EU traži jače mere protiv njihovog zaobilaženja

Prema nedavno objavljenom istraživanju, više srpskih kompanija u Rusiju izvoze robu i dobra takozvane dvostruke namene. Nalaze se na meti zapadnih sankcija pošto se mogu koristiti za rusko naoružanje - upotrebljeno pri invaziji na Ukrajinu. (Foto: Reuters)

Sjedinjene Države svesne su postojanja i razmatraju izveštaje o srpskim kompanijama koje, nasuprot sankcijama, Rusiji izvoze dobra koja se mogu koristiti u vojnoj industriji, navodi se u odgovoru Stejt departmenta na upit Glasa Amerike.

Ponovo pozivamo Srbiju da se pridruži međunarodnim sankcijama kako bi Rusija odgovarala za zločine i kršenja koje je počinila u Ukrajini”, ukazao je Stejt department.

Istaknuto je da Amerika neće prekinuti sa sankcionisanjem saradnika Rusije.

Sjedinjene Države su preduzele i nastaviće sa preduzimanjem koordinisanih poteza protiv onih koji pomažu Kremlju - zaobilazeći sankcije i mere kontrole izvoza. Sjedinjene Države, njihovi saveznici i partneri, ujedinjeni su u podršci Ukrajini koja se suočava sa neopravdanim ruskim ratom - uključujući i jače napore usmerene protiv izbegavanja sankcija”, precizirano je u u odgovoru.

Ne propustite: Žiofre: Bez napretka u usklađivanju spoljne politike Srbije sa EU

Pitanja na koja je, međutim, odgovor izostao bila su kako se takvoj praksi može stati na put - i da li će protiv srpskih kompanija ili, pak same Srbije, biti primenjene neke konkretne mere ukoliko se nastavi izvoz spornih dobara i roba Ruskoj Federaciji.

Prema nedavno objavljenom istraživanju, više srpskih kompanija u Rusiju izvoze robu i dobra takozvane dvostruke namene. Nalaze se na meti zapadnih sankcija pošto se mogu koristiti za rusko naoružanje - upotrebljeno pri invaziji na Ukrajinu.

Roba dvostruke namene, na šta ukazuje i naziv, može se koristiti u vojne i civilne svrhe.

Izvoz se, kako u istraživanju navodi Radio Slobodna Evropa (RSE), obavlja uprkos obećanju predsednika Aleksandra Vučića da Srbija neće služiti kao kanal za zaobilaženje sankcija koje su Rusiji uvele Sjedinjene Države i Evropska unija.

Carinske evidencije iz baza podataka međunarodne trgovine koje je analizirao RSE pokazuje da su srpske kompanije isporučile najmanje 71,1 milion dolara sankcionisane robe dvostruke namene u Rusiju otkako je ruski predsednik Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu, februara 2022.

Ne propustite: Međak o sankcijama Evropskog parlamenta: Srbija je kao i 90-ih ponovo deo problema

Analizirane pošiljke obuhvataju elektroniku i drugu opremu koju su Sjedinjene Države i EU, u svojoj kaznenoj politici, kategorisale kao prioritetne zbog njihove upotrebe za rusko naoružanje raspoređeno u Ukrajini.

Srbija, iako kandidatkinja za članstvo i država koja deset godina pregovara o članstvu u Evropskoj uniji – još se nije usaglasila sa kaznenom politikom prema Rusiji, na šta je zapadni partneri učestalo podsećaju.

Na tom tragu je i odgovor Evropske unije Glasu Amerike, povodom izvoza dobara i roba Rusiji, koja se nalaze na crnoj listi SAD i EU.

Srbija treba da nastavi sa jačanjem napora protiv zaobilaženja sankcija. Iako ne komentarišemo konkretne slučajeve, pomno pratimo sva dešavanja. Kako je navedeno u najnovijem izveštaju o napretku na putu proširenja - Srbija bi hitno trebalo da poboljša usklađenost sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije, uključujući i primenu restriktivnih mera”, navedeno je u odgovoru portparola Petera Stana Glasu Amerike.

Takođe, Stano je podsetio i na boravak Dejvida O’ Salivena - specijalnog izaslanika Evropske unije za primenu sankcija, tokom maja u Beogradu.

Nakon posete specijalnog izaslanika Evropske unije, srpski carinski organi su preduzeli konkretne korake u vezi sa pitanjima koja je izaslanik pokrenuo. To obuhvata i konkretne akcije za jačanje izvozne kontrole. U toku je bliska saradnja i razmena informacija između vlasti EU i Srbije na tehničkom nivou”, rekao je Stano za Glas Amerike.

Dejvid O’ Saliven je krajem oktobra Srbiju i Tursku označio državama koje su, kako je rekao, najviše razočarale zbog neuvođenja sankcija Rusiji.

Taj stav, diplomata Evropske unije obrazložio je činjenicom da je reč o kandidatima za članstvo u Uniji – koji bi sa tom organizacijom trebalo da imaju usklađenu zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku.

Ne propustite: Izvestilac Evropske unije: Srbija i Turska najviše razočarale zbog neuvođenja sankcija Rusiji

Vlasti Srbije, koja se deceniju nalazi u pristupnom procesu za članstvo u EU, održavaju blisku političku, vojnu i ekonomsku saradnju sa Ruskom Federacijom. Obrazloženje za to su, najčešće, bile istorijsko-kulturno-religijske veze.

Tihi diplomatski pritisci kao moguća reakcija Sjedinjenih Država

Frenk Vogl, istraživač i profesor na Univerzitetu Džordžtaun u Vašingtonu, kaže za Glas Amerike da Sjedinjene Države u ovakvim slučajevima pribegavaju, kako ih označava, tihim diplomatskim pritiscima – kako se od toga ne bi stvarao veliki javni slučaj.

Strateški značaj i veze Sjedinjenih Država i Srbije, situacija na Kosovu i čitavom Balkanu, su toliko komplikovani i važni - da mislim da će se Sekretarijat za finansije, koji će istraživati kršenje sankcija, obratiti Stejt departmentu čije će diplomate razgovarati sa vlastima Srbije. Očekujem da će se slično dogoditi i kada je reč o Evropskoj uniji. Ne verujem da će se ići ka većoj diskusiji u javnoj sferi o tome podržavaju li srpske vlasti Rusiju ili ne”, kaže za Glas Amerike Vogl - suosnivač dve vodeće međunarodne antikorupcijske organizacije: Transparensi internešenel (Transparency International) i Partnerstva za fond transparentnosti (Partnership for Transparency Fund).

On smatra da bi posledice mogle biti dvostruke.

Ukoliko diplomatski pritisak bude značajan, vlasti Srbije će preduzeti mere protiv kompanija. Kako bi Sjedinjenim Državama i Evropskoj uniji pokazale da pokušavaju da urade pravu stvar. To ne znači da će taj vidi trgovine biti prekinut, ali bi mogle da pokušaju da urade nešto što ima simboličan značaj”, ukazuje antikorupcijski stručnjak u razgovoru za Glas Amerike.

Druga stvar je pratiti tok novca. Kako je novac isplaćivan – ako su dobra otišla u Rusiju… Ko plaća i gde novac ide? Ukoliko su SAD u mogućnosti to da prate i otkriju, preko Sekretarijata za pravosuđe mogle bi da pokrenu procese protiv banaka, ili finansijskih posrednika. To bi nesumnjivo bilo povezano sa kompanijama iz Srbije. Otkrivanje traga novca potrebno je da bi se od toga formirao slučaj. Nikada niste sigurno šta bi se od toga moglo istaći – što bi doprinelo krivičnom gonjenju”, zaključuje u razgovoru za Glas Amerike Frenk Vogl – profesor na Univerzitetu Džordžtaun.

Jedna srpska kompanija sa sedištem u Beogradu našla se ranije među entitetima i pojedincima širom sveta, kojima su Sjedinjene Države uvele sankcije zbog podrške ruskoj agresiji na Ukrajinu.

Reč je o firmi MCI Trading DOO – sankcionisanoj jula 2023. zbog pomoći jednoj ruskoj firmi u nabavci visokotehnološke opreme od proizvođača iz Azije, Evrope i sa Bliskog istoka.

Ne propustite: Amerika sankcionisala srpsku kompaniju zbog podrške invaziji na Ukrajinu

Svrha sankcija koje je znatan deo međunarodne zajednice uveo Rusiji je da onemogući vojsci te zemlje pristup visokim tehnologijama za razvijanja naoružanja, da ruske vlasti liši novca za finansiranje rata i da nametne posledice po rusku vojnu infrastrukturu.