Hapšenjem novinara, aktiviste, reditelja i pravnika Boška Savkovića zbog nošenja transparenta na kom je bila obešena lutka predsednika Srbije Aleksandra Vučića tokom protesta "Srbija protiv nasilja" u subotu, država "još jednom" sprovodi organizovano zastrašivanje građana i grubo kršenje slobode izražavanja, ocenila je grupa nevladinih organizacija, čiji su ciljevi zaštita vladavine prava i ljudskih prava, u zajedničkom saopštenju obavljenom u utorak.
Savkoviću je zbog toga određen pritvor do 30 dana, a tereti se za krivično delo pozivanja na nasilnu promenu ustavnog uređenja. Potpisnice saopštenja, međutim, navode da je on negirao da je imao bilo kakve veze sa lutkom sa kojom je fotografisan njegov transparent i da ona nije visila na njegovom transparentu.
Ne propustite: 30 dana pritvora za napadnutog Amerikanca, 15 za napadača, u pritvoru i demonstrant zbog lutke Vučića"Sa transparentom koji je išao, kako se navodi, 'iz ruke u ruku' na protestu, fotografisao se veliki broj građana i ne postoje dokazi da je sporna lutka pripadala Bošku Savkoviću. Simbolično izražavanje nezadovoljstva građana, koje očigledno nije imalo za cilj pozivanje na nasilje, shvaćeno je kao pozivanje na nasilno rušenje ustavnog poretka Srbije", piše u saopštenju.
NVO podsećaju da ustavni poredak Srbije propisuje i osnovna ljudska prava i slobode, među kojima je i sloboda izražavanja koja je propisana i brojnim međunarodnim ugovorima koje je Srbija ratifikovala, poput Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima.
"Sloboda izražavanja podrazumeva pravo da se govorom, pisanjem, slikom, pa i performansom prenesu i šire ideje i mišljenja. U političkoj kritici, sloboda izražavanja može biti šokantna, neprijatna, pa čak i uvredljiva, ali su državni organi i funkcioneri dužni da je trpe kao donosioci odluka i zbog pozicije moći koju zauzimaju u društvu. Ovakav vid kritike sreće se često na političkim protestima širom sveta na kojima se fizički uništavaju lutke sa likovima javnih funkcionera i u demokratskoj državi građani ne smeju trpeti posledice zbog mišljenja izraženog na taj način", kaže se u saopštenju.
Organizacije dalje podsećaju da se takav vid kritike sreće se često na političkim protestima širom sveta na kojima se fizički uništavaju lutke sa likovima javnih funkcionera i u demokratskoj državi građani ne smeju trpeti posledice zbog mišljenja izraženog na taj način.
"Ovo hapšenje, ne samo da je nesrazmerna i izuzetno represivna mera prema jednom građaninu, već ima za cilj da pošalje poruku svim ostalim građanima Srbije da političare na vlasti u Srbiji nije dozvoljeno kritikovati ili da je kritika dozvoljena na samo određene, nepisane načine", navde NVO i podsećaju da ovo nije jedino ovakvo hapšenje u vezi sa protestima.
"U trenutku kada veliki broj građana izražava nezadovoljstvo političkim odlukama na ulici, koristeći svoje pravo na mirno okupljanje i slobodu izražavanja, Bezbednosno – informativna agencija sprovodi politiku zastrašivanja u nameri gušenja najvećeg protesta u Srbiji u ovom veku".
Organizacije navode da je hapšenje osudio i Evropski ekonomski i socijalni komitet, čijim telom, Zajedničkim konsultativnim komitetom EU-Srbija, Boško Savković i kopredsedava, u ime Srbije.
NVO su pozvale i ostale međunarodne i domaće organizacije, tela, nezavisne institucije, pojedince, medije i aktiviste da osude taj "napad na osnovna ljudska prava u Srbiji i spreče dalje urušavanje prava na mirno protestovanje i slobodu izražavanja".
"Posebno apelujemo na pravosudne organe u Srbiji da stanu u zaštitu prava građana i svoje nezavisnosti, da se prilikom donošenja odluka vode Ustavom, međunarodnim standardima u oblasti ljudskih prava i zakonom i da ne podležu pritiscima izvršne vlasti", dodaje se u saopštenju.
Zajedničko saopštenje potpisalo je 19 organizacija, među kojima su Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM), Nezavisno udruženje novinara Srbije, Beogradski centar za bezbednosnu politiku, CRTA, Beogradski centar za ljudska prava, Inicijativa mladih za ljudska prava, Građanske inicijative i drugi.
Šabić: Uzdržati se od olakog osuđivanja postupaka na protestima
Povodom ovog hapšenja, između ostalog, oglasio se i predsednik Civilnog odbora za ljudska prava Rodoljub Šabić koji je apelovao na političke funkcionere da se uzdrže od olakog, neodgovornog i nekompetentnog kvalifikovanja pojedinih postupaka učesnika građanskih protesta u trenutnoj uzavreloj političkoj situaciji.
Šabić je u pisanoj izjavi, koju je preneo FoNet, naveo da je već dugo evidentan nedopustiv manir političkih funkcionera da postupke učesnika u protestima kvalifikuju kao krivična dela, ali da je u poslednje vreme u vezi sa pojavljivanjem vešala na kojima je visila lutka koja asocira na predsednika Vučića dobio na intenzitu.
Ne propustite: Opozicija u sredu odlučuje kada će biti održan šesti protest protiv nasiljaOn je ukazao da svi predstavnici Vlade taj slučaj karakterišu kao poziv na ubistvo ili nasilnu promenu ustavnog uređenja.
Takve kvalifikacije ignorišu činjenicu da u mnogim zemljama širom sveta učesnici protestnih skupova koriste vešala, giljotine, lomače i slične rekvizite, da to nije nikakva posebnost Srbije, navodi Šabić.
On ukazuje da ako u vezi sa pojedinim postupcima demonstranata uopšte postoji sumnja u izvršenje nekog krivičnog dela organi pravosuđa, tužilaštvo pre svega, imaju mogućnost i ovlašćenja da u svakom konkretnom slučaju utvrde relevantne činjenice i u skladu sa tim preduzmu eventualne dalje korake.
Pravosuđe i tužilaštvo, u tom slučaju, imaju obavezu da sve što preduzimaju i zaključuju bude u skladu sa opšteprihvaćenim standardima ljudskih prava i značaju koji prava na slobodu izražavanja i okupljanja imaju u demokratskom društvu, a koji ne sme biti doveden u pitanje samo zbog toga što se postupci nekih učesnika okupljanja ne dopadaju aktuelnoj vlasti, zaključuje Šabić.