Bela kuća podnela inicijativu da se povede računa o zdravlju žena

  • Asošijeted pres

Džil i Džo Bajden nakon potpisivanja Inicijative za istraživanje o zdravlju žena (Foto: AP/Andrew Harnik)

Bajdenova administracija najavila je inicijativu Bele kuće da poboljša pristup federalne vlade kada je u pitanju zdravlje žena, kao i finansiranje istraživanja u vezi sa tim. Žene čine više od polovine američke populacije, ali se i dalje nedovoljno proučava njihovo zdravlje i nedovoljno su zastupljene u zdravstvenim istraživanjima. Samim tim, može doći do velikih praznina u istraživanjima i potencijalno ozbiljnih posledica po zdravlje žena, rekli su zvaničnici Bajdenove administracije.

Inicijativu Bele kuće za istraživanje ženskog zdravlja predvodiće prva dama Džil Bajden i Savet Bele kuće za rodnu politiku. Predsednik Džo Bajden je rekao da već dugo veruje u „moć istraživanja“ kako bi se spasili životi i dobila kvalitetna zdravstvena zaštita.

„Da bismo imali naučna otkrića i pojačali mogućnosti za prevenciju, otkrivanje i lečenje bolesti, moramo da budemo hrabri“, rekao je predsednik u pisanoj izjavi. On je rekao da će inicijativa „podstaći inovacije u zdravlju žena i popuniti praznine u istraživanju“.

Džil Bajden je rekla da se ranije ove godine sastala sa bivšom prvom damom Kalifornije i zagovornicom ženskog zdravlja Marijom Šrajver, koja je „izrazila potrebu da se ulože napori unutar i izvan vlade da se popune praznine u istraživanju zdravlja žena već dugo postoje.”

„Kada sam pre nekoliko meseci iznela ovo pitanje svom mužu Džou, on je saslušao. A onda je krenuo u akciju, jer je on takav“, rekla je prva dama.

Džil Bajden radi na zdravstvenim problemima žena od ranih 1990-ih, nakon što je nekolicini njenih prijateljica dijagnostfikovan rak dojke i ona je pokrenula program u Delaveru za podučavanje srednjoškolki o zdravlju dojke.

Šrajver je rekla da su ona i drugi zagovornici zdravlja žena proveli decenije tražeći jednakost pri istraživanju, ali da predsednik iz redova demokrata i prva dama „razumeju da ne možemo odgovoriti na pitanje kako lečiti žene medicinski ako nemamo odgovore koje možemo naći samo u istraživanjima.”

Šrajver je rekla da su među obolelima od Alchajmerove bolesti i multiple skleroze dve trećine žene, kao i da su predstavljaju više od tri četvrtine onih kojima je dijagnostikovana autoimuna bolest. Žene pate od depresije i anksioznosti dvostruko više od muškaraca, a žene koje nisu bele imaju dva do tri puta veće šanse da umru od komplikacija u trudnoći nego bele žene, rekla je ona. Milioni žena svakodnevno se bore sa posledicama menopauze.

"Suština je da ne možemo da lečimo ili sprečimo da se razbole ako ne investiramo u istraživanja. To od danas menjamo", rekla je Šrajver.

Dženifer Klajn, direktorka Saveta za rodnu politiku Bele kuće, rekla je da će čelnici agencija koje su važne za istraživanje zdravlje žena učestvovati u inicijativi, uključujući Sekretarijate za zdravstvo, za pitanja veterana, za odbranu i Nacionalni institut za zdravlje.

Bajdenov memorandum daje rok od 45 dana učesnicima da daju konkretne preporuke za poboljšanje prevencije, dijagnoze i lečenja zdravstvenih problema žena. Takođe se od njih traži da postave prioritete, kao što su istraživanja koja se bave srčanim udarima kod žena do menopauze, gde bi dodatna ulaganja mogla biti od ključne važnosti. Predsednik takođe želi saradnju sa naučnicima, privatnim sektorom i filantropima.

Na čelu istraživanja će biti Kerolin Mazur, koja je kod prve dame došla sa odeljenja za medicinu Jejla, gde je i počela istraživanje zdravlja žena.