Srbija ekonomski, tradicionalno, geografski pripada EU, ali gradi partnerstvo i prijateljstvo sa Kinom, kazala je premijerka Srbije Ana Brnabić u intervju listu Politika koji će biti objavljen u nedelju.
"Biti na te dve pozicije zahteva mnogo rada, ali odražava naše političko umeće i donosi fenomenalne pozicije i benefite za naše građane. To je politika Aleksandra Vučića koja daje rezultate i nije ni laka, ni jednostavna"
rekla je Brnabić u intervjuu čije delove prenosi Fonet.
Premijerka je rekla da 65 odsto stranih investicija u Srbiju dolazi iz Unije, a da od 65 do 70 odsto izvoza iz Srbije ide u zemlje članice.
Takođe, Brnabić kaže da je Srbije zemlja koja ima "najveći broj i najveću vrednost projekata i potpisanih ugovora u okviru mehanizma 17 + 1 i kineske inicijative "Pojas i put".
Ne propustite: Srbija između kineskih kamera i evropskih standardaVučić: Želimo poruku o članstvu u EU, ne samo perspektivi
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, tokom potpisivanja sporazuma o finansijskoj pomoći EU, da Beograd "ne oćekuje samo jasnu evropsku perspektivu, već i da se govori o članstvu Srbije u EU".
"Želeli bismo da imaju jasnu poruku, da nam kažu uradite nešto i bićete član EU", rekao je predsednik Srbije.
Srbija je od EU dobila 70 miliona evra bespovratnih sredstava u okviru IPA programa, a komesar za proširenje Oliver Varhelji je tokom potpisivanja tog sporazuma u Vladi Srbije rekao da će Beograd biti i deo paketa pomoći od 750 milijardi evra koji je Unija namenila svojim članicama za borbu protiv koronavirusa.
Ne propustite: Srbija dobila 70 miliona evra bespovratnih sredstava od EUVučić se zahvalio na pomoći koju je najavio Varhelji i rekao da "je to fer, ali da se tome nije nadao".
Evropski komesar za proširenje rekao je da je Srbija od 2007. od EU dobila 2,8 milijardi evra pomoći.