Međunarodne medijske organizacije upozoravaju i traže istragu napada na ekipe N1 i Juronjuza u Novom Sadu

ARHIVA - Grupa demonstranata pokušava da upadne u novosadsku Gradsku kuću tokom protesta u Novom Sadu (Foto: AFP/Nenad MIHAJLOVIC)

Njujorški Komitet za zaštitu novinara (CPJ) zatražio je od vlasti Srbije da brzo i temeljno istraže napade na novinara i dvojicu kamermana televizija N1 i Juronjuz u Novom Sadu.

Telo Saveta Evrope: Gradonačelnik Beograda maltretirao i zastrašivao novinare N1

Gradonakečnik Beograda Aleksandar Šapić (Foto: RSE)

Platforma za bezbednost novinara Saveta Evrope zavela je i slučaj u kom je beogradski gradonačelnik Aleksandar Šapić novinare N1 označio manipulatorima, dok je njihove izveštaje opisao kao lažne.

Incident, koji se dogodio na konferenciji za medije 28. oktobra, kategorisan je kao maltretiranje i zastrašivanje novinara čiji je počinilac država.

Na pitanje novinara televizije N1 Miodraga Sovilja o koaliciji Srpske napredne stranke (SNS) i Socijalističke partije Srbije (SPS), gradonačelnik Šapić nije odgovorio. Umesto toga prikazao je snimak sa prethodne konferencije za novinare – iznevši tvrdnje da je Sovilj neadekvatno predstavio njegove reči u izveštaju. U nastavku razgovora sa novinarima N1, gradonačelnik Šapić je rekao da su novinari, prema izveštajima, manipulatori. Nekoliko medijskih ekipa napustilo je konferenciju za štampu u znak protesta”, navedeno je u saopštenju Platforme za bezbednost novinara Saveta Evrope.

Kao i u slučaju incidenata u Novom Sadu, vlastima Srbije dat je rok do 8. februara 2025. da se izjasne.

Incidenti su notirani i u Platformi za bezbednost novinara Saveta Evrope, registru napada na novinare u državama članicama tog evropskog foruma. Zavedeni su kao napad na bezbednost i integritet novinara.

Američki CPJ naveo je da su medijske radnike napale maskirane osobe, tokom praćenja građanskog protesta 5. novembra, zbog obrušavanja nadstrešnice na tamošnjoj železničkoj stanici - kada je poginulo 14 osoba.

Srpske vlasti pravdi moraju privesti sve odgovorne za napad na novinara i snimatelje televizije N1 i Juronjuz. Novinarima mora biti omogućeno da izveštavaju o protestima bez zastrašivanja ili pretnji nasiljem. Vlasti treba da pošalju jasnu poruku da se takvi napadi neće tolerisati”, izjavio je Atila Mong predstavnik CPJ-ja za Evropu.

Ne propustite: Šta posle velikog protesta u Novom Sadu?

Ta nevladina organizacija navodi da su, prema medijskim izveštajima, maskirane osobe za vreme protesta bacale kamenice, motke i upaljene baklje na sedište gradskih vlasti u Novom Sadu.

U saopštenju CPJ-ja navedeno je da su pojedinci vređali reporterku televizije N1 Žaklinu Tatalović i Nikolu Popovića - snimatelja koji je bio sa njom. Ukazano je da je jedan od demonstranata Popovića povukao za ruku zbog čega mu je ispala kamera – koja je tom prilikom oštećena.

Potom je jedna osoba na zemlju oborila snimatelja Mirka Todorovića. Nije bilo prijava o povređenima”, navodi njujorški Komitet za zaštitu novinara.

CPJ je u saopštenju preneo navode SafeJournalists, regionalne medijske organizacije, da su incidenti prijavljeni nadležnima. Međutim, policijski službenici na mestu događaja, kako je navedeno, nisu reagovali – ćutke posmatrajući ono što se dešavalo.

Ne propustite: Protest i neredi u Novom Sadu: Okupljeni tražili ostavke odgovornih za pogibije na Železničkoj stanici

Komitet za zaštitu novinara (CPJ) kontaktirao je tim povodom Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije, ali do objave teksta nije dobio odgovor na upit.

Platforma za bezbednost novinara Saveta Evrope saopštila je da se tim povodom napada na kamermane N1 i Juronjuza obratila vlastima Srbije - od kojih traži da se o tome izjasne do 8. februara 2025.

Reporteri bez granica: Srbija je slaba informativna karika Evrope

Na nedavnim protestima u Srbiji napadnuti su izveštači četiri medijske kuće – 5. novembra u Novom Sadu polomljena je kamera Televizije N1, oboren je snimatelj Juronjuza, a reporteri Radija 021 napadnuti su plastičnim bocama i farbom.

Takođe, kako je saopštila organizacija Reporteri bez granica (RSF), u Beogradu je iste večeri, nakon protesta zbog rušenja Starog savskog mosta napadnut snimatelj agencije FoNet i tom prilikom mu je prećeno smrću.

Reporteri bez granica podsećaju i da je Srbija pretposlednja u Evropi na listi svetskog indeksa medijskih sloboda – među 180 država Srbija je na 98. mestu i tom prilikom RSF ocenjuje se da je pristup pouzdanim informacijama dodatno ugrožen ruskom propagandom i SLAPP tužbama protiv medija.

Pavol Salaj iz RSF ocenjuje da je „Srbija slaba informativna karika Evrope“ i dodaje da je pravo na propagandu zamenjuje pravo na informacije

Pavol Salaj, urednik deska Reportera bez granica za zemlje Evrospe unije i Balkana

Tokom nedavnog boravka u Beogradu od 31. oktobra do 4. novembra, on je razgovarao sa novinarima, predstavnicima međunarodne zajednice, ministrom informisanja Dejanom Ristićem i savetnicom za medije šefa države Suzanom Vasiljević.

Napadači na novinare se predstavljaju kao žrtve. Na sastancima sa vlastima u Beogradu sam zatražio da preduzmu mere protiv ruske propagande, tužbi protiv medija i nekažnjivosti zločina počinjenih nad novinarima. U razgovorima sa međunarodom zajednicom sam zatražio podršku za takve akcije“, izjavio je Salaj.

Ne propustite: Reporteri bez granica: Sloboda medija u Srbiji najugroženija u poslednje 22 godine

RSF u saopštenju ističe i da se mediji u Srbiji ućutkuju SLAPP tužbama, kojima je izloženo sve više medija. Navodi se i da je Salaj tokom posete Srbiji u razgovoru sa Dejanom Ristićem i Suzanom Vasiljević zatražio da se postupa po preporukama Saveta Evrope i Evropske komisije.

Takođe, u saopštenju se konstatuje da je organizacija RSF optužena u Srbiji da je obaveštajna filijala i oruđe Zapada, a vladini zvaničnici su, kako se navodi, širili laži da je RSF podržala vazdušni napad 1999. godine na Radioteleviziju Srbije.

Organizacija Reporteri bez granica ukazuje i na to da je Evropska komisija upozorila Srbiju da, kao kandidat za članstvo u EU, mora preduzeti hitne mere na suzbijanju manipulacija stranim informacijama.

Podseća se i da je Evropska komisija u godišnjem izveštaju zatražila od Srbije da preduzme akciju radi zaštite novinara i protiv SLAPP tužbi. Prema tom izveštaju, Srbija nije ostvarila napredak u oblasti slobode izražavanja, saopštila je RSF.

Neredi tokom protesta u Novom Sadu trajali su gotovo tri sata.

Vlasti Srbije su za incidente tokom protesta optužile opoziciju koja je građane pozvala na okupljanje.

Ne propustite: Novi izveštaj pokazuje u kakvom su riziku novinari koji se bave ekološkim temama

Opozicija je uzvratila da je za sukobe odgovorna vlast.

Policija je saopštila da je do sada privela 14 osoba i da radi na identifikaciji i hapšenju drugih osumnjičenih izgrednika.