Sudski savjet Crne Gore saopštio je u petak da je Valentina Pavličić, bivša zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, izabrana za predsjednicu Vrhovnog suda Crne Gore.
Izbor predsjednikce Vrhovnog suda uslijedio je u devetom pokušaju, nakon što je Evropska komisija to zatražila u ovogodišnjem izvještaju o napretku Crne Gore, kao jedan od uslova za dalji napredak u procesu pristupanja.
"Gospođa Pavličić je sada na dužnosti nacionalnog konsultanta Savjeta Evrope za vladavinu prava. Sudski savjet očekuje da će izbor čelnika Vrhovnog suda u Crnoj Gori u punom kapacitetu doprinijeti da se poboljša i realno stanje i percepcija o pravosuđu u Crnoj Gori", rekao je Radoje Korać, predsjednik Sudskog savjeta, prenose lokalni mediji.
Ne propustite: EK o Crnoj Gori: Napredak u pravosuđu i borbi protiv korupcije - institucije ranjive na političke krizeNakon izbora za predsjednicu Vrhovnog suda, Pavličić je rekla da će se potruditi da u petogodišnjem mandatu transformiše sudski sistem u sistem koji je spreman za primjenu pravne tekovine EU, sistem koji sudi za napredak društva.
Ona je Briselu poručila da crnogorske institucije nisu krhke, već otporne na političke uticaje, kao i da će Vrhovni sud biti “hram struke”.
Pavličić je rekla da odluku o kandidaturi za predsjednicu Vrhovnog suda nije donijela preko noći, već nakon “određenog vremena koje je provela kao predstavnica Crne Gore pred međunarodnim pravosudnim organima”.
“Program sam započela analizom stanja koje u sudstvu nije dobro. Mislim da ste i vi to u vašim izvještajima konstatovali", kazala je Pavličić.
Govoreći o nezavisnosti sudskog sistema, Pavličić smatra da je to suvišno, jer je preporukama i poveljama objašnjeno sta je nezavisnost.
"Nije nezavisnost uspostavljena da bi se štitili sudije, nego građani. Nezavisnost je jemstvo sudije za nepristrasnost sudije. Obzirom da se kandidujem za predsjednicu Vrhovnog suda i cjelokupnog sudskog sistema, mi ozbiljno zaostajemo u predmetima građanske i upravne materije", rekla je i dodala da je sudsku funkciju napustila 2015. godine, bez ijednog nezavršenog predmeta.
Ona je podsjetila da se Crna Gora obavezala da “2026. godine zatvorimo pregovore tako što ćemo sudstvo dovesti iz umjereno spremnog u spremno za primjenu pravnih tekovina” i dodala da je to potrebno “zbog nas, ne samo zbog Brisela i EU".
Odgovarajući na pitanje članova Sudskog savjeta o vetingu u sudstvu, ona kaže da je veting “krajnja mjera koja se preduzima u društvima koje prave otklon od sistema”.
"Kod nas veting je, od laičke javnosti populistički. Korupcija nije samo novac već i neuzimanje predmeta po rasporedu, a mi ne možemo to znati bez funkcionalne analize pravosuđa koja nije urađena. Odluka vetinga je političke prirode, to nije sporno. Komisije ne mogu sprovoditi veting bez strane podrške. Treba uključiti evropske partnere koji imaju jasne stavove o tome", navodi Pavličić.
Pored danas izabrane Valentine Pavličić, na javni oglas za izbor predsjednika Vrhovnog suda su se prijavili i predsjednik Upravnog suda Miodrag Pešić, vršiteljka dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Vesna Vučković i sutkinja tog suda Ana Vuković.
Funkcija predsjednika Vrhovnog suda bila je upražnjena od 2020, kada je bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica podnijela ostavku na tu funkciju, a od septembra 2021.u mandatu vršiteljke dužnosti nju je obavljala Vesna Vučković.
EU pozdravlja izbor predsjednice Vrhovnog suda
Evropska unija pozdravlja izbor predsjednice Vrhovnog suda, kao važan preduslov za unapređenje ukupnog funkcionisanja, efikasnosti i odgovornosti pravosudnog sistema Crne Gore, rekao je ambasador EU Johan Satler.
Satler je na mreži X rekao da je “pravosuđe koje dobro funkcioniše od suštinskog značaja za napredak Crne Gore na njenom putu ka EU”.
“EU ostaje posvećena podršci Crnoj Gori u ispunjavanju završnih mjerila za poglavlja 23 i 24, uz reformu pravosuđa i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala kao najviši prioritet”, poručio je Satler.