Stotine hiljada anti-vladinih demonstranata okupilo se u nedelju na mirnom protestu u Hong Kongu, jedanaestu nedelju za redom.
Prema procenama organizatora, na ulice je izašlo milion 700 hiljada demonstranata, dok policija procenjuje da se u Viktorija parku, na vrhuncu protesta, okupilo 128 hiljada.
Masovni protest pokazuje da pokret i dalje ima veliku podršku uprkos sukobima i nasilju tokom okupacije aerodroma prošlog vikenda, za koju su se pojedini aktivisti izvinili.
Ne propustite: Sukobi na aerodromu u Hong Kongu, Tramp tvrdi da Kina šalje vojsku na granicuNa novim protestima nije bilo sukoba, a policija je proveravala lične karte pojedinih učesnika.
"Govore svima da izazivamo nerede. Današnji marš pokazuje da to nije tačno. To ne znači da nećemo nastaviti da se borimo. Uradićemo sve što je potrebno da pobedimo", kaže 23-godišnji Kris.
"Užasno je vruće i pada kiša. Iskreno, mučenje je izaći na ulice. Međutim, moramo da budemo ovde zato što nemamo drugi izbor. Moramo da nastavimo dok nam vlada konačno ne pokaže poštovanje koje zaslužujemo", kaže 24-godišnji student koji se predstavio kao Džonatan.
Protesti su počeli u junu, zbog planiranog usvajanja zakona o ekstradiciji koji je predviđao mogućnost izručenja osumnjičenih Kini. Sporni zakon je povučen, ali su protesti nastavljeni zbog, kako smatraju demonstranti, urušavanja osnovnih sloboda pod kineskom upravom.
Ne propustite: Masovni protesti u Hong Kongu protiv zakona o izručenju KiniDemonstranti u nedelju nosili su transparente sa natpisima "Sloboda za Hong Kong" i "Demokratija sada". Protesti u Viktorija parku i okolnim ulicama su bili mirni, a među učesnicima su bili starije osobe, mladi i porodice. Mnogi demonstranti uputili su se ka finansijskom centru, zahtijevaću ostavku liderke Keri Lam.
Osim ostavke Keri Ram, traži se i potpuno povlačenje spornog zakona o izručenju, povlačenje optužbi protiv uhapšenih i nezavisna istraga i nastavak policijske reforme.
"Kada smo bili mladi, nismo razmišljali o tome. Međutim, sin me pita: Šta će se dogoditi sa mnom posle 2047. godine", kaže nastavnica istorije Pun, aludirajući na godinu kada ističe 50-godišnji sporazum koji garantuje odvojeni sistem Hong Konga. "Doći ću ponovo, i ponovo, i ponovo. Ne znam kada će se ovo završiti. I dalje ćemo se boriti", kaže ona.
U subotu je održan i protest u znak podrške vladi koji je, kako su saopštili organizatori, okupio 476 hiljada ljudi. Međutim, prema podacima policije, okupilo se 108 hiljada.
Anti-vladini protesti su jedan od najvećih izazova za kineskog predsednika Ši Đinpinga od kada je došao na vlast 2012. godine. Kriza u Hong Kongu događa se u veoma osetljivo vreme za Kinu, čija se vladajuća Komunistička partija priprema da 1. oktobra obeleži 70 godina od osnivanje Narodne republike.
Peking sve oštrije osuđuje proteste, a strane zemlje, među kojima i Sjedinjene Države, optužuje da podstiču nemire.
Ne propustite: Bolton za Glas Amerike: Još su sveža sećanja na kinesku represiju na TjenanmenuKadrovi kineskih paravojnih snaga, kako vežbaju na stadionu u gradu Šenžen na granici sa Hong Kongom jasno su upozorenje da je moguća kineska intervencija silom.