Trampovi energetski planovi komplikovani zbog tarifa i propisa

Naftne bušotine u saveznoj državi Severnoj Dakoti (Foto: AP/Matthew Brown)

Novoizabrani predsednik Donald Tramp je tokom predizborne kampanje obećao da će smanjiti troškove života Amerikanaca zahvaljujući i drugačijem pristupu energetskim resursima. Međutim, Trampovi planovi bi mogli da budu komplikovani zbog kompleksne uzajamne zavisnosti u snabdevanju naftom i gasom na globalnom nivou.

Tokom kampanje u avgustu, Tramp je kao republikanski kandidat obećao da će povećati eksploataciju nafte.

“Naši napori da kontrolišemo troškove života biće krajnji podsticaj da se okonča rat Bajdena i Haris protiv američke energije. Bušićemo, itekako, bušićemo."

Your browser doesn’t support HTML5

Kako će izgledati energetska politika nove američke administracije?

To će biti glavni prioritet kada novoizabrani predsednik položi zakletvu 20. januara.

Trampov cilj je da se povećaju zalihe nafte, bržim izdavanjem dozvola za bušenje i povećanjem obima istraživanja tog energenta na obalama Sjedinjenih Država.

Neki analitičari kažu da bi taj potez mogle da odbiju naftne kompanije.

“Nemamo sredstva da prisilimo zemlje i kompanije da buše za dodatnu naftu. I investitori će često imati svoje brige i pitanje “Pa, ako imamo preveliku proizvodnju nafte, cene bi mogle da padnu", kaže Džejms Kolman sa Univerziteta države Minesote.

Tramp je takođe predložio proširenje izvoza tečnog prirodnog gasa.

Ministar energetike Katara, Saad Šerida al-Kabi, izjavio je ranije ovog meseca da nije zabrinut zbog Trampovog obećanja da će ukinuti ograničenje izvoza tečnog gasa.

"Dodatni tečni gas, dodatna konkurencija je dobrodošla. Čak i ako kažete da ćete izvoziti još 300 ili 500 miliona tona iz Amerike, sve te projekte vode privatna preduzeća koja u obzir uzimaju komercijalnu održivost projekata", smatra ministar Saad al Kabi.

Trampov kandidat za sekretara za energetiku Kris Rajt, izvršni direktor jedne naftne kompanije, sukobio se sa demokratskim kongresmenom Šonom Kastenom ranije ove godine zbog svojih izjava o klimatskim promenama.

Kasten:
“Rekli ste: 'Nema klimatske krize. Nema energetske tranzicije. Nema ljudi i kompleksnijeg života bez ugljen-dioksida. Ideja o zagađenju ugljenikom je nečuvena '. Saglasni ste da ste rekli sve te stvari?"

Rajt:
“Apsolutno”

Kasten:
“To su obične gluposti”.

Rajt:
"Šta nije u redu? Koja od tih stvari nije u redu?"

Mnogi od Trampovih energetskih planova ne mogu da se ostvare bez saradnje Organizacije zemalja izvoznica nafte i drugih proizvođača.

“Izvozimo mnogo energetskih proizvoda u Kanadu i Meksiko, tako da ako bi postojale recipročne tarife iz tih zemalja, to bi moglo da ima negativan uticaj na naše proizvođače. Mislim da se većina energetske industrije nada da je to samo početna najava", smatra Kolman.

Za razliku od Bajdenove administracije čiji prioritet je bila obnovljiva energija i borba protiv klimatskih promena, očekuje se da će Tramp takođe smanjiti poreske olakšice za kupovinu električnih vozila.