Prozapadna predsednica Moldavije Sandu proglasila pobedu na izborima, uprkos ruskom mešanju

Predsednica Moldavije i predsednička kandidatkinja Maa Sandu slavi sa svojim pristalicama nakon objavljivanja preliminarnih rezultata drugog kruga predsedničkih izbora, u svom predizbornom štabu u Kišinjevu, Moldavija, 3. novembar, 2024. (Foto: REUTERS/Vladislav Culiomza)

Prozapadno orijentisana aktuelna predsednica Moldavije Maja Sandu pobedila je na predsedničkim izborima održanim u tesnoj borbi, porazivši Aleksandra Stojanogla, svog rivala kojeg podržava tradicionalno proruska Socijalistička partija.

Sa 98 odsto prebrojanih glasačkih listića, Sandu je predvodila ispred Stojanogla sa 54,35 odsto, saopštila je Centralna izborna komisija na kraju izbora i kampanje koji su bili narušeni učestalim navodima o mešanju Rusije.

Pobedu 52-godišnje bivše savetnice Svetske banke, koja je ubrzala nastojanje nacije da napusti orbitu Moskve i pridruži se Evropskoj uniji, njene pristalice vide kao podršku odlučnom prozapadnom kursu koji je zauzela.

Ali, Stojanoglova dominacija u delovima zemlje pokazuje da se njena stranka suočava sa teškim izazovom na ključnim parlamentarnim izborima sledećeg leta na kojima će se odlučitavi o sastavu vlade.

Stojanoglo je vodio kampanju šaljući poruku da podržava integraciju u EU, ali da takođe želi da razvija veze sa Rusijom u nacionalnom interesu. Sandu ga je prikazivala kao trojanskog konja za interese Kremlja, što je on negirao.

Budućnost Moldavije, siromašne poljoprivredne nacije koja je menjala kurs zemlje između proruskog i prozapadnog od raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, bila je u centru pažnje otkako je Rusija započela svoju punu invaziju na susednu Ukrajinu 2022. godine.

Glasanje je pomno praćeno u Briselu nedelju dana nakon što je Gruzija, još jedna bivša sovjetska država koja traži članstvo, ponovo izabrala vladajuću stranku koju na Zapadu smatraju sve više proruskom.

"Moldavijo, ti si pobednik!... U našem izboru za dostojanstvenu budućnost, niko nije izgubio", rekla je Sandu u pomirljivom pobedničkom govoru, u kojem je rekla da mora da se pozabavi zabrinutošću onih koji su glasali protiv nje.

"Čula sam vaš glas – i one koji su me podržali, i one koji su glasali za gospodina Stojanogla. Obavezujem se da ću biti predsednica za sve vas", rekla je ona.

Ove izbore je obeležio i najveći broj iseljenika koji su učestvovali na glasanju u Moldaviji od 2010. godine kada je dijaspori prvi put dozvoljeno da glasa.

Unutar granica Moldavije, rezultati su pokazali da je Sandu zapravo izgubila izbore od Stojanogla sa malom razlikom od 48,8 odsto naspram njegovih 51,2 odsto. Nasuprot tome, ona je izgleda na putu da osvoji više od 80 odsto glasova dijaspore, koji se još uvek broje.

"Povećan odziv u dijaspori se isplatio. To je promenilo odnos snaga", rekao je Ruslan Rokhov, ukrajinski politički analitičar koji se bavi Moldavijom.

Optužbe za mešanje u izbore

Savetnik Sandu za nacionalnu bezbednost, Stanislav Šekrijeru, optužio je u nedelju Rusiju za masovno mešanje, što je poslednja u nizu optužbi upućenih i odbeglom oligarhu Ilanu Šoru koji živi u Rusiji i negira da je počinio nešto ilegalno.

"Vidimo masovno mešanje Rusije u naš izborni proces... napor sa velikim potencijalom da iskrivi ishod", napisao je Sekrieru na Eksu u nedelju.

Nije bilo komentara iz Moskve, koja je više puta demantovala navode o mešanju.

Sekrijeru je naveo izveštaje o odvođenju glasača na biračka mesta, sajber napadima i lažnim prijavama da su postavljene bombe na biračkim mestima u inostranstvu u Evropi.

Policija je angažovana kako bi pokušala da izbegne ponavljanje onoga što su rekli da je ogromna šema kupovine glasova koju je Šor primenio u prvom krugu i referendum o aspiracijama EU koji je održan istog dana.

Sandu je rekla da je mešanje uticalo na prvi krug 20. oktobra i da je Šor pokušao da kupi glasove 300.000 ljudi, više od 10 odsto stanovništva. Referendum je doneo slabu pobedu od 50,35% za pro-EU tabor.

Ne propustite: Moldavija: Tanka većina na referendumu za EU, predsednica Sandu osudila mešanje u glasanje

Stojanoglova retorika ravnoteže između Istoka i Zapada bila je u suprotnosti sa četiri godine Sandu na vlasti, tokom kojih su se prekinute veze sa Kremljom, moskovske diplomate proterane, dok je ona osudila invaziju Rusije na Ukrajinu. Moskva njenu vladu naziva "rusofobičnom".

Sandu je glasanje u nedelju predstavila kao izbor između svetle budućnosti u EU do 2030. ili budućnosti neizvesnosti i nestabilnosti.

Stojanoglo je rekao da je to netačno i da Sandu nije vodila računa o interesima običnih Moldavaca. Optužio ju je za politiku podela u zemlji u kojoj većina govori rumunski jezik, dok velika manjina govori ruski.

Stoianoglo je imao koristi od onih koji su glasali protiv Sandu zbog njenog vođenja ekonomije.

Moldavija se borila sa posledicama pandemije kovida i posledicama ruske invazije na Ukrajinu, što je izazvalo ogroman priliv izbeglica i naglo smanjilo isporuke ruskog gasa, što je izazvalo visoku inflaciju.

"Želim da znate – čula sam sve glasove, uključujući i one kritičke. I hvala vam što ste gledali na prošle pritužbe, nezadovoljstva iz prošlosti, kako biste zaštitili našu zemlju", rekla je ona.

Čestitke zapadnih lidera, kritike Rusije

Brojne čestitke na pobedi stigle su iz evropskih prestonica i institucija EU.

"Pohvaljujemo moldavske vlasti za uspešno sprovođenje izbora, uprkos mešanju Rusije bez presedana, uključujući šeme kupovine glasova i dezinformacije", saopštili su visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj i Evropska komisija u zajedničkom saopštenju.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen ocenila je da je bila potrebna "retka vrsta snage da se prevaziđu izazovi sa kojima ste se suočili na ovim izborima".

"Drago mi je što ću nastaviti da radim sa vama u pravcu evropske budućnosti za Moldaviju i njen narod", napisala je ona.

Francuski predsednik Emanuel Makron čestitao je Maji Sandu, rekavši da to predstavlja "trijumf demokratije".

"Čestitam Maji Sandu na njenom ponovnom izboru da vodi Moldaviju. Demokratija je pobedila nad mešanjem i manevrima spolja. Francuska će nastaviti da stoji uz Moldaviju na evropskom putu zemlje", rekao je Makron.

"Sandu je bezbedno vodio Republiku Moldaviju kroz teška vremena i postavio zemlju na evropski kurs. Stojimo na strani Moldavije", napisao je kancelar Nemačke Olaf Šolc na Eksu.

Čestitka je stigla i od premijerke Italije Đorđe Meloni, koja je obećala da će "Italija nastaviti da stoji uz Moldaviju i moldavski narod u odbrani vrednosti demokratije i slobode".

Britanija je obećala da će nastaviti da podržava demokratske i ekonomske reforme u Moldaviji. Čestitajući Sanduu u poruci na Eksu, ministar inostranih poslova Dejvid Lami je rekao: "Radujem se jačanju našeg prijateljstva i nastavku naše podrške ekonomskim i demokratskim reformama Moldavije".

Čestitku je uputio i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski: "Moldavci su napravili jasan izbor — izabrali su put ka ekonomskom rastu i socijalnoj stabilnosti", napisao je Zelenski na Eksu.

Čestitali su i šefovi država i vlada Švedske, Bugarske, Rumunije, Litvanije, Poljske i drugi, a čestitku je uputio i predsednik Crne Gore Jakov Milatović nazivajući Sandu svojom "prijateljicom" i "saveznicom".

"Vaš ponovni izbor je potvrda nedavnog referendumskog glasanja Moldavije o podršci njenoj budućnosti u EU", napisao je Milatović.

Čestitao je i premijer Hrvatske Andrej Plenković ocenivši da su "ovi istorijski izbori postavili put za buduću integraciju Moldavije u EU, koju ćemo nastaviti da podržavamo".

Sa druge strane, visoki ruski senator i saveznik predsednika Vladimira Putina rekao je u ponedeljak da su glasovi "doneti" da bi se pomoglo prozapadnoj aktuelnoj predsednici Maji Sandu da pobedi.

"Prebrojite glasove, vidite koliko nedostaje 'pravom' kandidatu i unesete potreban broj glasova sa stranih biračkih mesta (glasova dijaspore)", rekao je Andrej Klišas, visoki član Saveta Federacije.