Predsednica Gruzije pozvala građane na proteste posle pobede vladajuće partije na osporenim izborima

Predsednica Gruzije Salome Zurabičvili na biračkom mestu tokom parlamentarnih izbora u Tbilisiju, 26. oktobra 2024.

Gruzijska predsednica pozvala je na proteste u ponedeljak posle spornih parlamentarnih izbora, a Sjedinjene Države i Evropska unija pozvale su na potpunu istragu o izveštajima o narušavanju procesa glasanja.

Gruzijski san, koji je sada prednjači sa četvrtim mandatom na vlasti, zauzeće 89 mesta u parlamentu, jedno manje nego što je obezbedio 2020. godine, saopštila je komisija, a četiri prozapadne opozicione stranke dobile su ukupno 61 mesto.

Rezultati, sa skoro svim prebrojanim glasovima, udarac su za prozapadno opredeljene Gruzijce koji su subotnje izbore doživeli kao izbor između vladajuće stranke koja je produbila veze sa Rusijom i opozicije koja ima za cilj da ubrza integraciju sa Evropom.

Ne propustite: Vladajuća partija vodi na izborima u Gruziji, opozicija protestuje

Posmatrači Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) saopštili su u nedelju da su registrovali incidente kupovine glasova, zastrašivanja birača i ubacivanja glasačkih listića koji su mogli da utiču na ishod, ali nisu saopštili da su izbori namešteni.

Predsednica Salome Zurabičvili pozvala je ljude da izađu na ulice i protestuju protiv rezultata glasanja, na kojima je prema saopštenju izborne komisije pobedila vladajuća stranka.

U obraćanju u nedelju, ona je rezultat nazvala "ruskom specijalnom operacijom". Nije pojasnila šta misli pod tim pojmom.

"Bila je to potpuna prevara, potpuno oduzimanje vaših glasova", rekla je Zurabičvili novinarima, u pratnji lidera gruzijskih opozicionih partija.

Zurabičvili je pozvala Gruzijce da protestuju u centru prestonice Tbilisija u ponedeljak uveče kako bi "objavili svetu da ne priznajemo ove izbore".

Vladajuća partija Gruzijski san, koju Zurabičvili žestoko kitikuje, osvojila je skoro 54 odsto glasova, saopštila je izborna komisija, dok su opozicione stranke osporile ishod, a posmatrači glasanja prijavili značajna kršenja procesa.

Gruzijski mediji su citirali premijera Iraklija Kobahidžea koji je u ponedeljak rekao da opozicija pokušava da sruši "ustavni poredak" i da je njegova vlada ostala posvećena evropskim integracijama.

Pristalice stranke Gruzijski san mašu zastavama stranke iz automobila nakon objavljivanja rezultata izlazne ankete na parlamentarnim izborima u Tbilisiju, Gruzija, 26. oktobra 2024.

Četiri gruzijske prozapadne opozicione stranke saopštile su da ne priznaju rezultate, a neki članovi su obećali da će bojkotovati novi parlament i pozvali su pristalice da izađu na ulice.

Lider opozicione stranke Koalicije za promene Nika Gvaramija nazvao je glasanje "ustavnim udarom" i "uzurpacijom vlasti". Njegova stranka je navela dve izlazne ankete koje su pokazale da je opozicija osvojila većinu mesta u parlamentu.

Liderka opozicione partije Ujedinjeni nacionalni pokret Tina Bokučava rekla je da su izbori "pokradeni", pozivajući na proteste.

SAD: Sprovesti potpunu istragu

Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da su se Sjedinjene Države pridružile pozivima posmatrača za sprovođenje potpune istrage.

"Ubuduće, ohrabrujemo gruzijske političke lidere da poštuju vladavinu zakona, da ukinu zakone koji potkopavaju osnovne slobode i zajedno rešavaju nedostatke u izbornom procesu", naveo je Blinken u saopštenju.

Ranije je Evropska unija pozvala Gruziju da brzo i transparentno istraži navodne nepravilnosti u glasanju.

"EU podseća da svaki zakon koji podriva osnovna prava i slobode gruzijskih građana i kosi se sa vrednostima i principima na kojima se zasniva EU, mora biti ukinut", navodi se u zajedničkom saopštenju Evropske komisije sa visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Boreljom.

Brojne nepravilnosti

Tri odvojene posmatračke misije, uključujući 57-članu Organizaciju za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), prijavile su u nedelju niz kršenja zakona.

Grupe su saopštile da su navodna kršenja, uključujući ubacivanje glasačkih listića, podmićivanje, zastrašivanje birača i nasilje u blizini biračkih mesta, mogla da utiču na rezultat, ali su izbegli da rezultate nazovu lažnim.

"Nastavljamo da izražavamo duboku zabrinutost zbog demokratskog nazadovanja u Gruziji", rekao je Antonio Lopez-Isturiz Vajt, šef delegacije Evropskog parlamenta u misiji OEBS-a.

"Sprovođenje jučerašnjih izbora je, nažalost, dokaz za to", rekao je on novinarima.

U postu na Eksu, predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel pozvao je izbornu komisiju Gruzije da u potpunosti istraži prijavljene prekršaje.

"Ponavljamo poziv EU gruzijskom rukovodstvu da pokažu svoju čvrstu posvećenost putu zemlje u EU", rekao je on.

Izborna komisija nije odmah odgovorila na zahteve za komentar, ali je u subotu pozdravila slobodne i poštene izbore. Premijer Kobahidže rekao je da zaključci posmatrača pokazuju da nema sumnje u legitimnost izbora.

Godinama je Gruzija bila jedna od najprozapadnijih zemalja koje su izašle iz Sovjetskog Saveza, a ankete su pokazale da mnogi Gruzijci ne vole Rusiju zbog njene podrške dvama otcepljenim regionima njihove zemlje.

Osnivač partije Gruzijski san Bidžina Ivanišvili govori nakon objavljivanja rezultata izlazne ankete na parlamentarnim izborima, u sedištu partije Gruzijski san u Tbilisiju, 26. oktobra 2024.

Rusija je pobedila Gruziju u njihovom kratkom ratu oko pobunjeničke provincije Južne Osetije 2008.

Izborni rezultat predstavlja izazov za ambiciju EU da se proširi uvođenjem više bivših sovjetskih država u članstvo.

Moldavija je ranije ovog meseca tesno odobrila dodavanje klauzule u ustav koja definiše pridruživanje EU kao cilj. Moldavski zvaničnici rekli su da se Rusija mešala u izbore, što je Moskva demantovala.