Advokati Haris i Trampa spremni za bitku ako izborna noć ne donese jasnog pobednika

Biračko mesto u Friportu u Njujorku na stranačkim izborima 26. marta 2024. (Foto: AP /Eduardo Munoz Alvarez)

Amerikanci u utorak odlučuju ko će biti novi stanar Bele kuće naredne četiri godine. Trka između potpredsednice Kamale Haris i bivšeg predsednika Donalda Trampa je, međutim, tako tesna da su oba tima u stanju pripravnosti za pravne bitke koje bi mogle da uslede, i da odluče rezultat izbora.

Ranije ove godine, republikanski predsednički kandidat Donald Tramp rekao je za nekoliko medija da će prihvatiti rezultat predsedničkih izbora 5. novembra ako izbori budu, citiramo “pošteni, pravedni i slobodni”.

Izborni zvaničnici su uvereni da će proces glasanja biti pravedan, bezbedan i transparentan. Međutim, bivši predsednik sve češće izražava zabrinutost da će njegovi protivnici možda pokušati da mu ukradu glasove.

“Ako možemo da smanjimo te prevare, jer oni su gomila prevaranata… ako možemo da smanjimo prevare, imaćemo izuzetnu pobedu”, izjavio je Tramp u intervjuu Takeru Karlsonu tokom posete Arizoni, jednoj od odlučujućih država.

Your browser doesn’t support HTML5

Haris i Tramp se spremaju za pravne bitke

U intervjuu koji je u oktobru emitovan na televiziji NBC, u programu Lestera Holta, potpredsednica Kamala Haris je rekla novinarki NBC-a Hali Džekson da će njen tim biti spreman ako Tramp izgubi izbore i pokuša da izazove sumnju u rezultate.

“U izbornoj noći i danima koji slede, odgovorićemo na izazove kako se budu pojavljivali. Imamo resurse i stručnjake, i potreban fokus za to.”

Republikanski nacionalni komitet ima spreman takozvani “Program za intergritet izbora” u još neopredeljenim državama. Advokati stranke su podneli više od stotinu tužbi u vezi sa, kako smatraju, izbornim nepravilnostima, ali su mnoge od njih odbačene na sudu.

Demokrate su pokrenule sopstvene pravne postupke - između ostalog podigle tužbu da bi sprečile potencijalno odlaganje potvrde rezultata izbora u Džordžiji.

Ne propustite: Kako se u Americi sprečava krađa glasova?

Kada su predsedničke trke tesne, kao što je slučaj ove godine, pravne bitke su očekivane. Mnoge će se voditi u ključnim državama, ukazuju analitičari, kao što je Majkl Toring iz Centra za dvostranačku politiku.

“Na biralištima često vidimo sporenja o tome da li se pravilno rukuje glasačkim listićima. U post-izbornom periodu, postoje rasprave o tome da li birači kod kojih postoje neka sporna pitanja, imaju pravo da glasaju, i da li njihovi, takozvani privremeni glasovi treba da se računaju i prebroje”.

Svako ko tvrdi da su počinjene prevare, međutim, mora da priloži pravni dokaz, upozoravaju pravni eksperti.

“Pravnici – pazite šta tvrdite. Postarajte se da to možete i da dokažete jer u protivnom možete da budete predmet disciplinskih postupaka kao što smo videli 2020”, ističe Robert Graci, pravnik iz nevladine organizacije "Sačuvajmo republiku" (Keep Our Republic).

Your browser doesn’t support HTML5

Šta su neopredeljene države?

Na primer, bivšem Trampovom advokatu Rudiju Đulijanu oduzeta je dozvola da se bavi pravom zato što je širio neosnovane tvrdnje da su izbori 2020. godine pokradeni.

Pravne bitke mogle bi da odlože proglašenje rezultata predsedničkih izbora. Međutim, ako u utorak uveče rezultati budu jasno išli u prilog jednom ili drugom kandidatu, a razlika u glasovima bude značajnija, analitičari kažu da će strani koja želi da ospori rezultate taj posao biti znatno otežan.