Harvard je saopštio da je uklonio ljudsku kožu sa poveza knjige iz 19. vijeka o životu posle smrti, koja je u posjedu prestižnog američkog univerziteta od 1930-tih godina. Odluka je donijeta nakon što je tokom istrage utvrđeno da postoje etička pitanja u pogledu porijekla i istorije knjige.
Knjigu pod nazivom "Des Destinées de L’âme,” što znači "Sudbine duše" napisao je francuski pisac i pjesnik Arsen Husaj (Arsène Houssaye) početkom 1880-tih. Štampani tekst dat je ljekaru Ludoviku Bulanu (Ludovic Bouland) , koji je "knjigu povezao kožem uzetom bez dozvole sa tijela preminule pacijentkinje u bolnici u kojoj je radio", saopštio je univerzitet u nedavnom saopšttenju. Knjiga je bila u univerzitetskoj biblioteci Hoton.
U knjizi je bila i Bulanova poruka da "knjiga o ljudskoj duši zaslužuje da ima ljudske korice", rekao je pomoćnik bibliotekara Tomas Hajri u onlajn raspravi objavljenoj prošle srijede. U rukom ispisanoj poruci naveden je i proces pripreme kože za povez knjige.
Naučnom analizom iz 2014. godine potvrđeno je da je povez napravljen od ljudske kože, saopštio je univerzitet.
Univerzitet je u saopštenju naveo da je biblioteka navela nekoliko primjera gdje nisu ispunjeni etički standardi.
"Do nedavno, biblioteka je davala knjigu svima koji su je tražili, bez obzira na razloge zašto su željeli da je pročitaju. Prema pričama iz biblioteke, prije više decenija, studenti koji su bili zaposleni da upisuju kolekcije bili su ponižavani tako što je od njih traženo da donesu knjigu a nije im bilo rečeno da sadrži ljudske posmrtne ostatke", saopšteno je iz Harvarda.
Kada je testovima utvrđeno da je povez napravljen od ljuske kože "biblioteka je objavila poruke na blogu Hotona koristeći senzacionalistički i morbidni ton, i humor što je podstaklo slične međunarodne medijske izvještaje", navodi se u saopštenju univerziteta.
Uklonjena koža sada se nalazi u "obezbjeđenom skladištu u biblioteci Harvarda", saopštila je pomoćnica bibliotekara u biblioteci Hoton En-Mari Ez (Anne-Marie Eze).
Iz biblioteke je saopšteno da će sprovesti dodatna istraživanja knjige, Bulana i anonimne pacijentkinje. Takođe sarađuje sa francuskim vlastima .