Indija: Prikazani prvi snimci radnika zatrpanih u tunelu već deset dana

Skrinšot sa snimka spasilačkih jedinica na kome je jedan od 41 rudara koji su u tunelu koji se obrušio u Utarakandu u Indiji

U Indiji su objavljene prve fotografije i snimci 41. građevinskog radnika zarobljenog u tunelu u severnoj državi Utarakand, pošto su spasilačke ekipe uspostavile vizuelni kontakt sa njima.

Radnici su gradili tunel kao deo ambicioznog projekta autoputa na himalajskim planinama kada se delimično srušio 12. novembra.

Na snimku, koji su objavile vlasti, vide se radnici sa kacigama i jaknama raspoređeni oko kamere za medicinsku endoskopiju koja je u ponedeljak poslata kroz cev od 15 centimetara koja je gurnuta kroz ruševine. Pošto su ih zamolili da se osmehnu i mašu, radnici su to i uradili.

Ubacivanje šire cevi budi novu nadu. Kasno u ponedeljak su im kroz nju dostavljeni prvi topli kuvani obrok sa pirinčem i sočivom, pošto su do sada jeli samo orašaste plodove i semenke koje su im slali kroz užu cev. Nadležni će cev takođe koristiti za slanje drugih osnovnih stvari kao što su lekovi, mobilni telefoni i punjači.

„Spasićemo vas, ne brinite“, čuje se kako spasioci umiruju radnike na snimku. Čuje se i zvaničnik koji im govori da se jedan po jedan izlaze pred kameru kako bi potvrdili svoj identitet.

"Svi radnici su potpuno bezbedni. Trudimo se svim silama da ih uskoro bezbedno izvučemo", rekao je u saopštenju glavni ministar Utarakanda Puškar Sing Dami.

Članovi porodica zarobljenih radnika koji su se okupili na mestu spasavanja rekli su novinarima da im je lakše od kada su videli slike svojih voljenih. Ranije spasilačke ekipe koristile su radio stanice da kontaktiraju radnike, koji inače svi rade za male plate.

Pokušaji da se oni izvuku ušli su u 10. dan u utorak. Prva ideja da se čelična cev širine 91 centimetar horizontalno probije, kako bi oni mogli da kroz nju prođu, napuštena je u petak zbog zabrinutosti da bi moglo da dođe do još obrušavanja i da se zakomplikuje operacija spasavanja.

Ne propustite: Američki speleolog izvučen iz pećine u Turskoj posle više od sedam dana

Spasilački napori su takođe usporeni zbog kvara mašina koje su bušile kroz stene kako bi otvorile put za evakuaciju. Uprkos izazovima, međunarodni ekspert za tunele, koji se pridružio operaciji, izrazio je uverenje da će biti spaseni pošto se istražuje više opcija.

"Imamo opciju sa vrha, sa strane, ili sa ulaza. Oni će izaći, samo nismo sigurni koja će vrata koristiti“, rekao je Arnold Diks, predsednik Međunarodne asocijacije za tunele novinskoj agenciji ANI.

"Pokušaćemo sa vrha, pokušaćemo na sva vrata. Koja se otvaraju? Nisam siguran."

Trenutno inženjeri prave pristupni put do vrha brda odakle planiraju da iskopaju vertikalni prolaz do radnika. Nastaviće se i kopanje horizontalno od ulaza tunela prema radnicima.

Misija spasavanja je otežana zbog geologije Himalaja, planinskog lanca koji je sklon klizištima. Zvaničnici ne postavljaju nikakav vremenski okvir za operaciju i rekli su da će kopanje morati da se obavlja polako.

„Možda izgleda lako spolja, ali moramo da uzmemo u obzir efekte vibracija bušenja na fragilnom terenu“, navodi Anšu Maniš Kalo, direktor državne kompanije za upravljanje autoputevima.

Ne propustite: Zašto se američka vlada protivi novom istraživanju olupina Titanika?

Vlada je u saopštenju u navela da je posvećena spasavanju života svih radnika.

„Održavamo stalnu komunikaciju i činimo sve da održimo moral radnika".

Vlasti nisu saopštile šta je izazvalo delimično urušavanje tunela u izgradnji, koji je deo ambicioznog projekta autoputa premijera Narendre Modija da se olakša pristup važnim hinduističkim hodočasničkim lokacijama u Utarakhandu.