Potrošačke cijene u SAD porasle su u februaru, što je znak da inflacija ostaje uporni izazov za Federalne rezerve (FED) i za kampanju za reizbor predsjednika Džoa Bajdena, koji računaju na postepeno ublažavanje pritisaka na cijene u 2024. godini.
Cijene su bile više za 0,4% u februaru u poređenju sa januarom, što je više od brojke iz prethodnog mjeseca, koja je iznosila 0,3%, saopštio je u utorak Sekretarijat za rad. U poređenju sa prethodnom godinom, potrošačke cijene porasle su prošlog mjeseca za 3,2%, što je takođe više nego između dva januara, kada je rast bio 3,1%.
Ne računajući promjenjive cijene hrane i energije, takozvane "osnovne cijene" su takođe porasle za 0,4% između januara i februara, što odgovara porastu iz prethodnog mjeseca i brži je tempo nego što zahtijeva cilj FED-a o inflaciji od 2%.
Osnovna inflacija se posebno pažljivo prati jer obično omogućava bolje očitavanje u kojem smjeru vjerovatno ide cjelokupna inflacija.
Ne propustite: Inflacija u SAD slabi, ali su cene i dalje visoke - šta će biti važnije biračima?Skuplje gorivo povećalo je ukupnu inflaciju - cijene na pumpama su porasle za 3,8% samo od januara do februara. Cijene namirnica, međutim, ostale su nepromijenjene u odnosu na prošli mjesec i porasle su za samo 1% u odnosu na godinu ranije. U februaru su porasli i troškovi odjeće, polovnih automobila i kirija, što je takođe povećalo inflaciju.
Uprkos ovim brojkama, većina ekonomista očekuje da će inflacija nastavi da postepeno opada ove goddine. Ipak, porast bi dodatno mogao da utiče na oprezan pristup FED-a ka smanjenju kamatnih stopa - poteza za koji su zvaničnici te institucije već govorili da im je potrebno veće povjerenje da će inflacija nastaviti da pada.
Ukupna inflacija je značajno niža od 9,1% koliko je zabilježeno u junu 2022. godine, iako sada opada sporije nego prošlog proljeća i ljeta. Cijene nekih proizvoda - od kućnih aparata, preko namještaja, do polovnih automobila - padaju nakon što su umanjeni problemi sa lancem snabdijevanja tokom pandemije.
Suprotno tome, cijene usluga, poput popravke zuba i automobila, rastu brže nego prije pandemije, a isti je slučaj sa osiguranjem automobila i bolničkim uslugama.
Percepcija birača o inflaciji imaće važnu ulogu na ovogodišnjim predsjedničkim izborima u SAD. Uprkos zdravom tržištu rada i rekordno visokim vrednostima na berzi, ankete pokazuju da mnogi Amerikanci krive Bajdena za porast potrošačkih cijena koji je počeo 2021. Iako su inflatorni pritisci značajno popustili, prosječne cijene su i dalje daleko iznad onih od prije tri godine.
U svom prošlosedmičnom govoru o stanju nacije, Bajden je istakao korake koje je preduzeo da smanji troškove, kao što je ograničavanje cijene insulina. Predsjednik je takođe kritikovao mnoge velike kompanije zbog vještačkog podizanja cijena i zbog smanjenja količine proizvoda u pakovanju, a zadržavanja iste cijene.
"Previše korporacija podiže cijene kako bi podmirile svoj profit, naplaćujući sve više i više za sve manje", rekao je Bajden.