Američki poljoprivrednici o tarifama i troškovima, dok se približavaju izbori

  • Kejn Farabo

Kombajn žanje kukuruz na farmi u blizini Alertona, Ilinois, 10. oktobar, 2023. (Foto: AP/Joshua A. Bickel)

Svaki novi dan na farmi Džona Akermana u Mortonu, u saveznoj državi Ilinois, donosi neizvesnost.

“U Ilinoisu imamo više od 10 hiljada hektara za bundeve većinu godina", kaže Akerman.

Illinois je vodeća savezna država u proizvodnji bundeva, a usevi donose Akermanu skoro polovinu prihoda. Ove godine je uzgojio dosta bundeva i tikvica, iako je bila suša. Ali njegova najveća neizvesnost nisu vremenske prilike. On je zabrinut zbog mogućeg zastoja u finansiranju, na osnovu važnog zakona o farmama:

“Taj zakon mi daje priliku da kupim osiguranje."

Your browser doesn’t support HTML5

Američki poljoprivrednici pred izbore razmatraju tarife i troškove


Mali poljoprivrednici poput Akermana se oslanjaju na subvencije koje im pomažu da plate osiguranje useva, što im pomaže da dobiju kredite da nastave da rade.

“Ako ne mogu da im pokažem da mogu da kupim osiguranje koje će me pokriti ako bude nepogoda, to će uticati na njihovu spremnost da mi daju zajam”, kaže on.

Na osiguranje useva odlazi oko 10 odsto sredstava iz desetogodišnjeg zakona o poljoprivredi koji obezbeđuje više od hiljadu milijardi za farmere.

Finansiranje zakona o poljoprivredi završilo se 30. septembra usred rasprave zakonodavaca o njegovoj obnovi. Kongres je sada na pauzi do predsedničkih izbora, što je još jedan veliki izvor nesigurnosti za Akermana:

"Prihodi na farmama će stvarno opasti ove godine".

Akerman to pripisuje visokim cenama đubriva i niskim cenama kukuruza i soje. On kaže da su cene niske delimično zato što je Kina uvela tarife na američku soju u znak odmazde za tarife Trampove administracije na kineski čelik, koje su se nastavile tokom mandata predsednika Bajdena.

“Kineske kupovine su se smanjile, tako da će tarife prvo uticati na poljoprivrednike", kaže Akerman.

Your browser doesn’t support HTML5

Šta se očekuje od izbora u SAD u utorak?

Rasprava tokom predsedničke kampanje o dodatnim tarifama brine Akermana, baš kao i Dejvida Ajsermena, farmera iz Stritora u Ilinoisu.

“To me plaši”, kaže on.

Dok Ajsermen obrađuje žitarice sa svojih polja, razmišlja se da li da proda useve sada, ili da ih skladišti i nada se boljim cenama. Međutim, brine se u vezi sa dugoročnom štetom od tarifa:

“Izgubili smo kinesko tržište soje, uzimaju je od Južne Amerike”.

“Treba nam novo tržište. Treba nam tržište za prodaju tih useva", smatra Rajan Vajthaus, direktor za nacionalno zakonodavstvo u Birou za poljoprivredu Ilinoisa, koji se zalaže za prava poljoprivrednika.

“Moramo da se postaramo da se tarife ne uvode, to je prioritet ove organizacije", ističe Vajthaus.

Ajsermen kaže da je trgovinski rat sa Kinom uticao i na više od samo cena useva:

“To je verovatno povećalo i cene opreme, jer su cene čelika i aluminijuma porasle, a u opremi za farme ima mnogo čelika i aluminijuma".

Your browser doesn’t support HTML5

Hiljade Amerikanaca glasaju prije dana izbora

Trampova administracija je dala poljoprivrednicima dodatne subvencije da nadoknade negativan uticaj tarifa, ali one nisu pokrile sve Ajsermenove gubitke:

“Ne bih rekao da je to bilo dovoljno".

Akerman se nada da će, ko god da osvoji Belu kuću ove godine, kao i mesta u Predstavničkom domu i Senatu, imati poljoprivrednike na umu.

“Jesmo li dobro zastupljeni? Ne bih rekao, da budem iskren", kaže Akerman.

I Ajsermen i Akerman naglašavaju da je što skorije usvajanje zakona o poljoprivredi veoma važno, bez obzira koja stranka će da vodi vladu posle izbora.