Oružani sukob Jermenije i Azerbejdžana - žrtve na obe strane

ARHIVA - Uništeni tenk u području Nagorno-Karabaha (Foto: Reuters/Aziz Karimov)

Jermenija i Azerbejdžan razmenile su međusobne optužbe za pucnjavu u području Nagorno-Karabaha u kojoj je bilo poginulih na obe strane.

Ministarstva odbrane obe države saopštila su da su njihovi vojnici, čiji je broj neutvrđen, poginuli u sukobu u blizini koridora Lačin, javila je agencija Rojters.

Jermenske vlasti tvrde su da su azerbejžanski vojnici otvorili vatru na njihove inženjerske trupe koje su izvodile radove u blizini sela Teh u provinciji Sajonik.

Navedeno je da je jermenska strana primenila kontramere – bez preciziranja detalja.

Sa druge strane, Ministarstvo odbrane Azerbejdžana saopštilo je da su vojne trupe te zemlje bile pod vatrom jermenskih trupa stacioniranih u provinciji Sajonik.

Poslednja trzavica inicirana je sporom o kontroli Lačinskog koridora – koji je jedini putni pravac koji povezuje Jermeniju sa Nagorno-Karabahom, izvestio je Rojters.

Na tom području se od kraja 2022. nalaze građani Azerbejdžana, koji za sebe tvrde da su ekološki aktivisti. Sa druge strane, jermenske vlasti tvrde da uzrokuju humanitarnu krizu – jer hrana i lekovi ne mogu da se transportuju u područje Nagorno-Karabaha.

Baku poriče te navode – tvrdeći da se zalihe mogu transportovati i štiti demonstrante.

Ne propustite: U sukobu Jermenije i Azerbejdžana poginulo 155 vojnika

Posle najnovijih sukoba dve strane 2020. Rusija je rasporedila oko hiljadu pripadnika takozvanih mirovnih snaga. U višenedeljnim borbama stradale su hiljade ljudi, a Azerbejdžan je ostvario značajne teritorijalne dobitke, podseća Rojters.

Inače, Moskva je saveznik Jermenije na osnovu zajedničkog sporazuma, ali teži i razvijanju odnosa sa Bakuom.

Oružani incident između Jermenije i Azerbejdžana dogodio se u trenutku dok Rusija sprovodi agresiju nad Ukrajinom u ratu tokom više od godinu dana.

Zemlje, koje su do raspada Sovjetskog Saveza 1991. bile deo te države, u poslednjih 35 godina su u sukobima zbog područja Nagorno-Karabah.

Taj region je u međunarodnim okvirima priznat kao deo Azerbejdžana – a naseljava ga mahom stanovništvo jermenskog porekla.