Ukoliko bude izabrana za predsednicu Sjedinjenih Država, kandidatkinja demokrata Kamala Haris rekla je da će podržati zemlje Zapadnog Balkana u borbi protiv korupcije i nastavku evroatlantskih integracija, dok je bivši prvi čovek SAD i republikanski kandidat Donald Tramp obećao ekonomsku saradnju i jačanje bezbednosti u tom regionu.
Predstavnici izbornih štabova Haris i Tramp u pisanom odgovoru makedonskom servisu Glasa Amerike pojasnili su stavove uoči predsedničkih izbora u Americi koji se održavaju 5. novembra.
„Potpredsednica Haris je dosledno zagovarala unapređenje demokratije, vladavine prava i borbu protiv korupcije. Borba protiv korupcije je suštinski interes američke nacionalne bezbednosti, što je jedan od razloga zašto je potpredsednica Haris u potpunosti posvećena unapređenju evroatlantskih aspiracija šest zemalja Zapadnog Balkana. NATO i EU počivaju na zajedničkim demokratskim vrednostima, uključujući jake, nezavisne i odgovorne institucije”, naveo je portparol kampanje Kamale Haris u kratkom odgovoru na pitanje o budućoj politici demokrata prema Zapadnom Balkanu.
Predsednik Džo Bajden je 2021. godine potpisao izvršnu naredbu kojom je predviđena blokada imovine i sprečavanje ulaska u SAD određenim osobama koje doprinose destabilizaciji Zapadnog Balkana, za radnje koje, između ostalog, uključuju korupciju.
Iz Trampove kampanje su Glasu Amerike poslali nešto duži odgovor na pitanje o politici prema Zapadnom Balkanu. Hristos Marafacos, potpredsednik Nacionalnog komiteta za različitost u Trampovoj kampanji navodi da će, ako republikanski kandidat ponovo bude izabran, njegova politika “naglašavati pragmatična partnerstva usmerena na stabilnost, ekonomske mogućnosti i borbu protiv korupcije”.
Ne propustite: Evropski saveznici suočavaju se sa izazovnim vremenima, ko god da pobedi na izborima u SADOn tvrdi da se, za razliku od prethodnih administracija, Bela kuća predvođena Trampom ne bi razmetala velikim izjavama o demokratiji, već bi radila na postizanju “stvarnih, odgovornih rezultata radeći direktno sa lokalnim liderima i ljudima u regionu”.
“Predsednik Tramp razume da pravi mir dolazi od jakih, samodovoljnih država. Njegova administracija bi se fokusirala na jačanje ekonomske snage i bezbednosti balkanskih zemalja, omogućavajući im da se odupru korupciji i spoljnom pritisku. To znači podršku strateškim ekonomskim trgovinskim sporazumima i antikorupcijskim merama ne samo rečima, već kroz delotvorna partnerstva, deljenje resursa i obuku koja jačaju lokalne institucije”, kazao je Marafacos.
On tvrdi da je spoljna politika Bajdenove administracije na Balkanu “obeležena neradom, praznim obećanjima i nedostatkom posvećenosti istinskom razumevanju jedinstvenih izazova regiona”.
“Umesto sprovođenja značajnih ekonomskih inicijativa i inicijativa za razvoj u zemljama poput Grčke, Srbije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kosova, Crne Gore, Severne Makedonije, Rumunije i Slovenije da podrže ove nacije u njihovoj borbi protiv korupcije i težnji za EU integracija, Bajdenova administracija se opredelila za pasivan pristup”, tvrdi predstavnik Trampove kampanje.
Marafacos obećava “svež i odlučan pristup” Zapadnom Balkanu ukoliko Tramp ponovo dođe u Belu kuću.
“Njegova administracija će preduzeti aktivne korake da spreči strani uticaj da destabilizuje region, osiguravajući da Balkan napreduje na stabilnom, prosperitetnom putu”, zaključio je Marafacos.
Tokom prvog Trampovog mandata, predstavnici Srbije i Kosova potpisali su Vašingtonski sporazum u septembru 2020. Dogovoru je posredovao Trampov izaslanik za dijalog Srbije i Kosova Ričard Grenel. Sporazumom koji je potpisan, Srbija i Kosovo su se u odvojenim dokumentima obavezali na ekonomsku saradnju, ali i saradnju sa SAD.