Godinu dana nakon što je Rusija pokrenula punu invaziju na Ukrajinu, Kijev i dalje preživljava ruski napad i granatiranje. Nema znakova okončanja rata, zbog čega se stanovnici Kijeva pripremaju za naredne napade.
Građane ukrajinske prestonice Kijeva krajem februara 2022. probudili su zvuci eksplozija i sirena. Gradu su se približavala ruska vojna vozila. Očekivao se početak bitke za Kijev.
Međunarodni vojni eksperti predviđali su da će ukrajinski glavni grad pasti pod rusku kontrolu za 72 sata - imajući u vidu rusku brojčanu prednost i opremljenost. Godinu kasnije – Kijev istrajava uprkos učestalim granatiranjima.
Posledice su vidljive na širem području grada i postale su deo svakodnevice stanovnika. Delovi prestonice su još u ruševinama - dok se pojedinima smeši novi početak.
Katerina Ovčinikova, meštanka Kijeva, razmišlja o tome kako se percepcija rata promenila tokom prošle godine.
Your browser doesn’t support HTML5
“Pre godinu dana bili smo veoma zabrinuti zbog rata. Po našem shvatanju, sve je bilo iznenada. Ušli smo u Drugi svetski rat kao u filmovima. Nije bilo ničega, a sirene su zavijale. Sada znamo da i ako bude granatiranja, ako se nešto desi, nećemo paničiti.”
Glas Amerike je sa Katerinom razgovarao u podzemnoj garaži zgrade u kojoj živi i gde se sada tu krije sa svojim komšijama.
“Definisali smo ga, bar za sebe, kao sklonište od bombi. Postoje dva izlaza u dve različite ulice, i parking nije samo ispod zgrade, već i ispod zemlje, što je veoma važno", ističe ona.
Kijev je pun utvrđenja i uniformisanih ljudi. Međutim, uz stalni strah i neizvesnosti, stanovnici su i dalje puni nade da će se rat završiti i da će Ukrajina biti slobodna.