LONDON - Grupa naučnika koja se bavi proučavanjem klimatskih promena zaključila je, upoređujući temperaturne rekorde, da su temperature izmerene ovog meseca najviše u proteklih 120.000 godina, a verovatno i u istoriji civilizacije.
"Da nije bilo klimatskih promena, ovako nešto se najverovatnije nikada ne bi desilo", rekla je Marijam Zaharija, naučnica sa Kraljevskog koledža u Londonu koja vodi studiju u okviru World Weather Attribution.
Precizirala je da bi vreli talasi u Evropi i Severnoj Americi bili "doslovno nemogući" bez povećanja temperature od 1800-tih naovamo.
Uticaj klimatskih promena vidljiv je u vrelim talasima koji su pogodili planetu ovog meseca. Ovi toplotni talasi postaju sve češći, konstatuje studija.
Your browser doesn’t support HTML5
Utvrđeno je i da je sagorevanje uglja, ulja i prirodnog gasa - što uzrokuje porast temperature - učinilo toplotni talas u Kini 50 puta verovatnijim, sa potencijalom da se javi na svakih pet godina.
Emisija štetnih gasova učinila je i da temperatura u Evropi bude za 2,5 stepena Celzijusa viša, u SAD i Meksiku za 2 stepena, a u Kini za 1 stepen.
Posebno vreli talasi u Teksasu, Kaliforniji, Arizoni, Nju Meksiku, Nevadi, Donjoj Kaliforniji, Sonori, Čivavi će se dešavati jednom u 15 godina, pokazuje studija.
Ne propustite: Toplotni rekord u Finiksu - 43 stepena 19 dana zaredomAli, klima nije stabilizovana.
Naučnici upozoravaju da će toplotni talasi kakve imamo sada biti još češći ako se temperatura podigne i za manje od jednog stepena.
Talasi u Španiji, Italiji, Grčkoj i na Balkanu će se dešavati svakih 10 godina ako se ovako nastavi, pokazuje studija.
U Evropi i Severnoj Americi, pokazuje istraživanje, klimatske promene koje su izazvali ljudi, nisu jedine koje uzrokuju vrelinu, ali jesu neophodan sastojak jer priroda ne bi mogla sama ovo da prouzrokuje.