Borba protiv nasilja nad ženama na Kosovu: Alarmantni podaci i poziv na jaču odgovornost institucija

Your browser doesn’t support HTML5

Koliki je napredak u borbi protiv nasilja nad ženama na Kosovu?

Napredak u donošenju zakona i mera protiv nasilja nad ženama na Kosovu je evidentan, ali prevencija i dalje ostaje ključni izazov za institucije.

Iako su preduzeti određeni koraci, praksa pokazuje da sprovođenje zakona i odgovornost institucija još uvek nisu na zadovoljavajućem nivou, jedan je od zaključaka na konferenciji „Borba protiv nasilja nad ženama i devojkama: Politike i zastupanje - implementacija i put napred“, koju su u okviru kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ zajednički organizovali EULEKS i NVO Asist Kosovo.

Sa konferencije je poručeno da su podizanje svesti, edukacija, kao i jačanje odgovornosti unutar institucija, posebno Policije Kosova, neophodni koraci kako bi devojke i žene na Kosovu bile sigurne i zaštićene.

Zamenica šefa misije EULEKS-a Emili Rakhorst naglasila je da je potrebno hitno unaprediti zaštitu žena i devojaka kroz dodatne investicije, bolje sprovođenje zakona i hitne mere, posebno u svetlu alarmantnog porasta nasilja i ugroženosti na radnom mestu.

“Imamo porast različitih slučajeva nasilja nad ženama i alarmantan je podatak da su 80% žrtava maloletne devojke, što ukazuje na potrebu za dodatnim investicijama u prevenciju nasilja. Nasilje je postalo svakodnevica na Kosovu za žene i devojke. Postoje i dokazi da se žene suočavaju sa nasiljem na radnom mestu, što zahteva hitne mere zaštite i ozbiljnu reakciju institucija“, rekla je Rakhorst.

Ne propustite: Na Kosovu počela kampanja protiv rodno zasnovanog nasilja

Ministarka pravde Aljbuljena Hadžiu istakla je da slučajevi nasilja nad ženama unutar institucija, posebno u Policiji Kosova, moraju biti prioritetno rešavani kako bi se osigurala odgovornost i integritet sistema.

“Dešavalo se da imamo ljude koji rade po institucijama, a sumnjiče se za rodno zasnovano nasilje, porodično nasilje, pogotovo je to spomenuto u kontekstu Policije Kosova i takvi slučajevi su prioritetni”, navela je ona.

Direktor odeljenja za javnu bezbednost Policije Kosova Arbneš Ajvazi smatra da nasilje u porodici predstavlja ozbiljan društveni problem koji zahteva ozbiljan pristup svih institucija, posebno Policije Kosova, koja je, kako kaže, ključni akter u borbi protiv porodičnog nasilja.

“Statistike pokazuju da su krivična dela porodičnog nasilja u porastu, što zahteva profesionalni pristup i od strane Policije Kosova. Imamo preventivne programe putem informativnih kampanja i pružamo profesionalne usluge za sve. Unutar svoje organizacione strukture izgradili smo kapacitete - imamo odsek za porodično nasilje na svim nivoima i kapacitete na regionalnom nivou. Takođe, unutar naše organizacione strukture na centralnom nivou, obučili smo sve policajce Kosova i planiramo da ovu obuku uvedemo i na akademiji“, rekao je Ajvazi.

Ne propustite: Kako se Kosovo bori protiv rasne diskriminacije?

Suzana Krasnići, pravna savetnica u Ustavnom sudu Suzana Krasnići ukazala je na ozbiljne propuste pravosudnog sistema u procesuiranju slučajeva nasilja u porodici i teških kršenja normi, podsećajući na presudu Ustavnog suda koja je pre više od 10 godina utvrdila kršenje ustavnih i međunarodnih obaveza.

“U slučaju od pre 10 godina, sud je utvrdio da, uprkos dokazima koji su ukazivali na realnu opasnost po život žrtve i kršenje zaštitne naredbe (žrtva je dobijala pretnje smrću), opštinski sud nije delovao, iako je bio obavezan da reaguje i preduzme radnje u skladu sa zakonom protiv porodičnog nasilja. Na taj način, Ustavni sud je zaključio da je došlo do kršenja osnovnih obaveza predviđenih Ustavom i Evropskom poveljom o zaštiti žrtava od nasilja. Sud je takođe utvrdio da su bila narušena prava na pravne lekove. U jednoj presudi prošle godine, Ustavni sud je naišao na slična kršenja od strane državnih organa“ navela je Krasnići.

U okviru ove konferencije održane su dve panel diskusije posvećene jačanju partnerstva između institucija i civilnog društva. Prema zvaničnim podacima Policije Kosova, u prvih šest meseci ove godine prijavljeno je skoro 1500 slučajeva nasilja u porodici širom Kosova, a u oko 1200 slučajeva žrtve su bile žene