Istraživanje: Sudovi i policija preopterećeni posle ostavki kosovskih Srba

Predstavljanje istraživanja „Procena statusa pravosuđa i policije na severu Kosova: Uticaj i izazovi nakon ostavki kosovskih Srba” u Severnoj Mitrovici, 19. septembra 2023.

Nakon što su Srbi prošle godine napustili svoja radna mesta u Osnovnom sudu u Severnoj Mitrovici, ovaj sud suočava se sa brojnim izazovima. Proteklih meseci uglavnom samo obrađuje hitne slučajeve koji se odnose na pritvor ili druge hitne mere, navodi se u izveštaju „Procena statusa pravosuđa i policije na severu Kosova: Uticaj i izazovi nakon ostavki kosovskih Srba” koji je Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC) predstavio danas u Severnoj Mitrovici.

Najkritični je bio rad Građanskog odeljenja pošto je ostalo samo troje sudija kosovskih Albanaca nakon ostavke sedam sudija kosovskih Srba. S tim u vezi, oko 7000 predmeta je na čekanju u odeljenju. Glavni izazovi u radu je nedostatak sudija i pomoćnog osoblja, nedostatak prevodilaca, nedostatak pravnih službenika, povećanje broja zaostalih predmeta, povećanje obima posla za sudije i pomoćno osoblje kosovskih Albanaca, program i obuke za administrativno i sudsko osoblje”, rekao je Dušan Radaković, izvršni director ACDC-a.

Zamenica predsednika Osnovnog suda u Mitrovici Ljumnije Surduli rekla je da je nakon ostavki srpskih sudija i administrativnog/pomoćnog osoblja u Osnovnom sudu u Mitrovici primetna praznina u radu, i dodala da sud funkcioniše sa poteškoćama.

Preopterećeni smo poslovima. Svo osoblje koje je ostalo se angažuje i podršku koju smo dobili od ACDC-a sa brojem pravnih saradnika pokušavamo da postignemo, u službi smo stranaka da im odgovorimo na vreme”, rekla je Surduli.

Ne propustite: Kosovska policija dodatno smanjuje prisustvo u opštinama na severu

Nakon ostavki svih Srba iz kosovskih institucija novembra 2022. godine na severu Kosova, kosovsku policiju je napustilo 547 policajaca iz srpske zajednice. Kako se u izveštaju navodi, od ostavki srpskih policajaca iz Regionalne policijske uprave u Severnoj Mitrovici rad bio je problematičan jer je, kako se navodi, nedostajalo poverenje i saradnja srpske zajednice u opštinama na severu Kosova. Navodi se da je broj slučajeva koji je pokrenut u prvoj polovini 2023. godine u odnosu na prvu polovinu 2022. povećan za 12,3%, tačnije broj predmeta je porastao sa 244 na 274.

Kada je reč o vrstama krivičnih dela povećanje je zabeleženo kod telesnih povreda i teških krađa, dok su kod nekih krivična dela kao što su krađe, nasilje u porodici i incidenti sa materijalnom štetom značajno smanjeni”, rekao je Radaković.

ARHIVA - Pripadnik kosovske policije čuva ulazak u zgradu opštine Zvečan, 28. maja 2023.

Od juna 2023. godine nakon završetka programa obuke, grupa od 74 novih službenika iz manjinskih zajednica primljeni su u Regionalnu jedinicu policije Sever.

Zamenik komandira policije za region Sever Veton Eljšani rekao je da bez obzira na broj policajaca, policija na severu Kosova ne zaostaje u svom poslu.

Mi obavljamo posao toliko dobro koliko je moguće da se obavlja, jer imamo i Srba u kosovskoj policiji na severu, ali bi bilo dobro da ih imamo više, jer je sa građanima bitan prvi kontakt, jezik i sa ljudima koje oni poznaju i koji su im bliski. Smatram da ima dovoljan broj policajaca, ne zaostaje se u poslu jer imamo pograničnu policiju i stalne jedinice sa kojima kordinišemo ukoliko postoji potreba“, rekao je Eljšani.

Eljšani je mišljenja da policajci koji su prošle godine podneli ostavke ne treba da se vraćaju u kosovsku policiju.

Ja to lično smatram kao štetnim, jer policajac koji jednom da ostavku iz policije on nikada više nije policajac. Da si mene pitao, kao profesionalac: ’Šta ti misliš u vezi ovoga?’ Politika je politika. Ti radi svoj posao”, rekao je Eljšani.

Eljšani je govorio i o ostavkama novih srpskih pripadnika kosovske policije, ističući da se oni suočavaju sa političkim pritiskom.

Pritisak nije da ću ja tebe ubiti, zapaliću ti kola, ubiću ti oca, majku, ali jedan policajac iz srpske zajednice ima oca, majku koji prima penziju, ima brata, sestru koji rade u zdravstvo ili obrazovanju, a samo je on u policiji. Onda mu se daje rešenje, da li želiš da radiš u policiji ili da sve ostale udaljimo iz službe, koji primaju od nas platu, ili ćeš ti dati ostavku”, naveo je Eljšani.

Istraživanje pod nazivom „Procena statusa pravosuđa i policije na severu Kosova: Uticaj i izazovi nakon ostavki kosovskih Srba” realizovao je Centar za zastupanje demokratske kulture u partnerstvu sa NVO Aktiv iz Severne Mitrovice, uz podršku američkog Biroa za međunarodnu borbu protiv narkotika i sprovođenje zakona.