Odjeci izbora u Srbiji u delu kosovske srpske javnosti

Glasanje na vanrednim parlamentarnim i lokalnim izborima u Srbiji (Foto: AP/Darko Vojinović)

Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije Petar Petković ocenio je da je ubedljiva podrška Srba sa Kosova listi “Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane”, sa - kako je naveo u saopštenju - više od 73 odsto podrške, još jedan dokaz da Srbi sa Kosova podržavaju “državotvornu politiku predsednika Vučića i da prepoznaju njegovu istrajnu i nepokolebljivu borbu” za srpske nacionalne interese na Kosovu.

“Srpski narod sa Kosova i Metohije je glasajući u ogromnom broju i uprkos brojnim opstrukcijama Prištine, pokazao da nema sile ni prepreka koje mogu da ga zaustave da podrži svoju državu Srbiju i predsednika Aleksandra Vučića", naveo je Petković.

Ne propustite: Da li se kriza u Srbiji rešava na ulici ili kroz institucije sistema?

Međutim prema oceni pojedinih političara i predstavnika civilnog društva sa Kosova, iako je izborna lista “Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane” dobila najviše glasova građana Kosova na proteklim parlamentarnim izborima u Srbiji, opšti je utisak je da je politika zvaničnog Beograda na tim izborima doživela potpuni poraz.

Predsednik Srpske demokratije Aleksandar Arsenijević smatra da će predsednik Srbije “na svoj način manipulisati javnim mnjenjem u Srbiji”, predstavljajući rezultate izbora u procentima, a ne brojevima. On navodi da je izborna lista “Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane” osvojila oko 72 odsto, što je svega oko 17.000 glasova od ukupno oko 95 hiljada onih koji su imali pravo glasa i da to prema njegovim rečima pokazuje da je politika Beograda prema Kosovu poražena.

Verovatno će upravo taj procenat biti kapital sa kojim će zvanični Beograd da maše, odnosno predsednik Aleksandar Vučić u budućim pregovorima u Briselu i u toj normalizaciji odnosa, kako je nazivaju, i sprovođenja evropskog plana, iako to nije tako veliki kapital, ali za javnost u Srbiji će biti mahano sa procentima ne brojevima izašlih glasača“, navodi Arsenijević.

Sličnog je mišljenja i predsednik Srpskog nacionalnog foruma Momčilo Trajković. On smatra da predsednik Srbije Vučić više nema legitimitet da samostalno vodi pregovore sa Prištinom i sprovodi politiku koja se odnosi na Kosovo.

Mi ćemo to njemu javno saopštiti, obratiti se čak i specijalnom predstavniku gospodinu Lajčaku gde ćemo tražiti da i kosovsko-metohijski Srbi izvorno treba da učestvuju ili bar da budu prisutni i da posmatraju šta se to dešava, koji se razgovori vode dalje oko Kosova“, rekao je Trajković za Glas Amerike.

Novinar Branislav Krstić takođe navodi da vlast u Srbiji ni u kom slučaju ne može da bude zadovoljna rezultatima izbora kad su glasači sa Kosova u pitanju.

Beograd ne može da se diči ako imamo u vidu činjenicu na osnovu zvaničnih rezultata republičke komisije da je svaki četvrti Srbin glasao za pogrešnu politiku Aleksandra Vučića i da su to uglavnom Srbi koji su bili autobusima prevoženi i u uslovljeni”, rekao je Krstić za Glas Amerike.

Ne propustite: Mladi u Srbiji besni posle izbora, dobrim delom i na opoziciju

Jovana Radosavljević iz Nove društvene inicijative za Glas Amerike kaže da bi posle svega što se poslednjih godinu dana dešavalo, pre svega na severu Kosova, rezultat izbora najverovatnije bio drugačiji da su Srbi sa Kosova mogli da svoje glasačko pravo ostvare u mestima gde žive.

Činjenica da ljudi nisu mogli da glasaju u svojim mestima nego su morali da putuju do Raške, Ribarića i tako dalje je mnoge odvratilo od same odluke da na te izbore izađu, što smatram da bi potencijalno moglo uticati na odraz izborne volje građana. Da su izbori bili na terenu verovatno bi ti glasači koji su odustali od toga da izađu na izbore glasali drugačije, odnosno ne za vladajuću partiju”, navela je Jovana Radosavljević.

Na srpskim parlamentarnim izborima koji su održani 17. decembra ove godine Srbi sa Kosova glasali su u Kuršumliji, Raškoj, Tutinu i Vranju, jer Vlada Kosova nije dozvolila otvaranje biračkih mesta u srpskim sredinama na Kosovu.

Beograd je odbio uslov premijera Kosova Aljbina Kurtija koji je za održavanje srpskih izbora na teritoriji Kosova tražio direktan zahtev od zvaničnog Beograda, a ne da posrednik bude Misija OEBS-a na Kosovu.